Kışın Koşmaya Yardımcı Aksesuarlar Nelerdir? Buzlar Çözülüyor.

0
108

Merhaba, Video içerisinde yer alan açıklamaların özeti yukarıdadır. İyi Seyirler

Eldiven

Öncelikle en ideal olandan başlamak isterim. Sporcu ve outdoor kategorilerinin içinde de yer alan eldivenler su tutmadığı için telefonunuzu da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için Gore- Tex özelliği olan yani dokuma kumaşı sayesinde su tutmayan ve dışarıdaki hava akışını sağlayarak terletmeyen ürünleri tercih edebilirsiniz. Ancak böyle bir imkanınız ( bütçe ) kısıtlı ise normal eldivenleri tercih edebilirsiniz. Bu eldivenler su tuttuğu için mümkün olduğu kadar kalın değil, ince tercih edin. Termal eldivenlerde günümüzde çok yaygın kullanılıyor. Ancak koşu esnasında artan vücut sıcaklığınız ile birlikte ellerinizde terleme yapabilir. O yüzden bir çok koşucu koşularında pek tercih etmezler.

Buff & Bandana

Hep burnunuzu, hem kulaklarınızı sıcak tutmak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda dışarıdaki soğuk havayı direk ciğerlerinize çekmeden önce bunu bir filtre gibi kullanarak ağzınıza çekip havayı biraz daha sıcak bir şekilde ciğerlerinize iletebilirsiniz. Gelen rüzgarla yüzüne gelen saçlarınızı da engeller. Rüzgarla gelen uğultu ve kulaklara direk teması da engeller. Bir çok koşucu yazında Buff Bandana kullabilir. Bunun nedeni alınlarındaki teri tutmasıdır. Çok hafif bir ürün olduğu için kullanım kolaylığı da sağlar. Eğer aşırı terler ya da ısıtırsanız, bileğinize sarabilirsiniz. Yine bilekte olduğu sürece yüzünüzdeki terinizi de silebilirsiniz.

Bere & Şapka

Bere kışın koşarken en kurtarıcı malzemedir. Önceliğiniz su tutmayan özelliğe sahip ürünler olsun. Bere seçiminde en önemli şey hafifliği ve kumaşının dokusudur. Çünkü aşırı yağış anında bere su alırsa, su ile ağırlaşan etkisi ile sizi zor durumda bırakabilir. Aynı zamanda aşırı su ile özellikle yün bereler gittikçe soğuk olur ve kafanızı asla sıcak tutmaz.

Kafa Feneri

Kışın havalar erken kararıyor. Özellikle patika koşuyorsanız, her an ışıklar kesilebilir ve zifiri bir karanlık içinde kalabilirsiniz. Bir de yağmur yağıyorsa, telefonunuzu çantanızdan çıkaramayabilirsiniz. Bu yüzden kafa feneri yol gösterici özelliği ile size yardımcı olacaktır.

Çorap

Kışın özellikle yağmur ve kar dursa bile koştuğumuz yerler ıslak kalır. Her adım ile birlikte bir avuç dolusu su bacaklarımıza doğru sıçrar. Bu yüzden en ıslak bölgemiz olan ayaklarımız ve dizlerimiz olur. Bunu korumanın en iyi yollarından biri uzun koşu çorapları dır. Özellikleri gereği sıcak tutar. Kalın yastıklaması sayesinde ise parmaklarımızı hem rahat ettirir hem de sıcak tutar.

Nemlendirici

En değerli giysimiz olan cildimizi soğuğa karşı sadece aksesuar ve kıyafetler ile değil aynı zamanda kremler ile de korumayı ihmal etmemeliyiz. Kar soğuğu ile gelen kar yanıklarından cildimizi korumak için nemlendirici sürerek koşuya çıkmak önemlidir. Aynı şekilde nefes alıp verirken kuruyan dudaklara da nemlendirici sürmeliyiz.