Yeni Yarış Döneminde Program Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0
94

Herkese Merhaba, Yeni bir yıl geliyor. Maalesef 2020 yılında istediğimiz koşulara katılım sağlayamadık. Ama 2021 de Covid’in tamamen biteceği ümidi ile bu videoyu sizlere çekmeye karar verdim.

Yeni bir yıl gelirken, Yarış Programımızı Nasıl Planlayabiliriz?

Öncelikle ne yazık ki, birçok koşucu katılacağı yarışları planlamayı düşünmez. Ve çevresinde koşanların çoğunlukla katılım sağladı yarışları planları olarak belirler.

1. Geçmiş yıllardaki deneyimlerinizi gözden geçirin. * Koştuğunuz parkurlar, mesafeler, performansınız, organizasyonun sizin için yeterlilik seviyesi ve koşarken mutlu olduğunuz yerleri hatırlayın. Yeniden farklı bir parkurunu ( Mesafe ) koşmak isteyeceğiniz bir yarış olabilir. Ya aynı parkuru daha iyi bir performans ile koşmak isteyebilirsiniz.

2.Hedef bir yarış seçin. ( Performans, Mesafe olarak kendinizi zorlanacağınız)

3. Bu hedef yarışınıza göre katılacağınız diğer yarışları seçin. Hedef yarışınıza yardımcı olarak diğer koşu yarışlarını ekleyerek planınızı genişletebilirsiniz. Örn: 100 km hedefinde bir yarışım var ise benim 100 km yarışından önce katılacağım yarışların mesafesi 100km ‘nin altında koşacağım yarışlar olmalıdır. Yani 30 km / 60 km / 70 km gibi yavaş yavaş artan ama asla 100 km olmayan yarışlar ile bedenimi hazırlar ama hem de edineceğim deneyimler ile eksiklerimi görür, bunları tamamlamak için zamanı kullanabilirim. (Beslenme, antrenman, malzeme seçimi vb)

Ama belki de siz kişisel performansınızı geliştirmek istiyorsunuz. O zaman hedef yarışınızı daha önce koşup, bunu deneyimleyip hedef yarışınıza bu şekilde de hazırlayabilirsiniz. Başka bir örnekle anlatmak gerekirse; Hedef yarışım 10 km ise hedefimden en az 4 -6 hafta önce bunu deneyimleyip yine kendimi yarışa hazırlayabilirim. Ancak Maraton gibi ( 42 km 195 metre) uzun mesafeleri koşarken, vücudumuz yıpranır.

Bir maraton koşarken kaslar, tendonlar, bağlar ve hemen hemen her fizyolojik sistem zorlanır. Uzmanlar diyor ki en sağlıklı planlama 6 ay ara ile yılda 2 kez maraton koşmaktır. Bir maratonun yani uzun mesafe koşusundan sonra ağrı hissetmeseniz bile, yine de kaslarınızın iyileşmesine izin vermek için yeterli zaman ayırmanız gerekir. Bazı sakatlıklar aylar sonra bile ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden olsa gerek elit atletler (koşucular) yılda ikiden fazla maraton koşmuyor.

4. Katılacağınız yarışların konumları, ulaşımı, konaklaması, organizasyonu, katılım sağlayacak arkadaşlarınız gibi yarış öncesi ve sonrası sizi etkileyen koşulları tek tek araştırın.

5. Aşırı hedef yarışı koyma eğiliminden kaçının. Koşucuların yarış planlarını geliştirirken yaptıkları en yaygın hata çok sık yarışmaktır. Arka arkaya çok fazla yarış koşmak, yarış tutkusunu ortadan kaldırabilir, bu nedenle hedef yarışınız geldiğinde kalbinizi ve ruhunuzu buna katmak zordur. Standart bir hal alabilir. Bir de tüm yarışlara gitmek, gelmek bunlar da sizin bedeninizi yorabilir. Yorgun bir beden ile koşmaya devam etmek zor olur. Sakatlanma riski doğurabilir.