Mutsuzken neden koşarız?

0
40

Merhaba, KOŞMAK bir koşucunun yaşamasıdır.

Bunu kişinin ruh hallerine göre sınırlandırmak, koşunun verdiği özgürlük hissine zincir vurmak gibidir.

Bana göre “Neden mutsuzken koşuyorsun?” sorusu kadar empati yoksunu bir tavır her şeyden daha zordur.

İnsanlar akışkanlıkları ile yaşarlar. Mutluyken, mutsuzken, rahatsızken, sağlıklıyken, özel günlerde dahi bu alışkanlıkları devam eder. ” Hadi yak bir sigara efkarımız dağılsın.”, “Bir dilim pasta ye mutlu et kendini”, “Bu gece tüm kadehler mutluluğumuza”….

Bir koşunun hastayken, mutsuzken koşması ile mutluyken koşması ile aynı şeydir. Çünkü bu koşucunun yaşama şeklidir.

Bu onun meditasyonu, şifası, rahatlaması, ilacı, sağlığı, sigarası, içkisi, çayı, bir dilim çikolatalı pastası ve daha fazlasıdır.. Bir koşucunun yaşamasıdır bu…

Özüne inmek gerekirse; kişi illa durduğu yerde beynini olumsuzluklardan arındırmaz. Meditatif hal dediğimiz , düşüncesizlik haline koşarken de erişebilir. Günlük hayatta bir kitap okurken bir yandan da müzik dinliyoruz. Ancak müziğin sözleri fark etmiyoruz, çünkü kitaba odaklanıyoruz. Yani bir nevi meditatif hal yaşıyoruz. Koşu da koşarken zihin tamamen odaklanıyor. Bazen koşarken etrafınızda olan kokuları (çim, toprak vb.) hissetmiyoruz bile çünkü zihin odaklanma içinde belirli km’ler içinde bir boşluğa düşüyor. Zihin dinleniyor, temizleniyor, aynı şekilde beden de bu hal içinde yenileniyor. Bilimsel açıklamalar der ki; gece 24:00 den sonra biz uyurken vücut kendini onarmaya, yenileme başlar.

Zihnin yenilenmesi, toparlanması içinde meditasyon yapılması önerilir. Bunun çeşitleri çoktur. Bu tamamen sizin tercihinizdir. Yani bir koşucu için koşmak hem meditasyon ve hem de beden sağlığı için değerlidir. Ve en ona en iyi gelen alışkanlığıdır.

Sevgilerimle Bahar