Jogging Nedir? Jog atmak yavaş koşmak mı demektir?

0
34

Merhaba, Jogging Nedir? Jog atmak yavaş koşmak mı demektir? videosu sizlerle.

Merhaba, Koşucular arasında sıklıkla duyduğunuz Jogging, tempolu yürümek ya da rahat adımlarla koşmak şeklinde tanımlanabilmektedir.

Kişisel performansın %20 si ile yapılan koşudur. Düşük veya dinlenik nabız ile yapılan koşu şeklidir. Koşucular Neden Jogging Yapar? ( Jog Atmak ) Koşucular genellikle vücudu toparlamak, yenilemek, dinlendirmek için yaparlar.

Özellikle de antrenman sonrası ya da sert antrenmandan sonra soğuma egzersizi olarak da yapılır. Bazen de vücudu aktif dinlendirmek için yapılır. Yani sert bir antrenmanından, yarıştan sonra ertesi gün kalkar jog atarsınız.

Vücudun aktif dilenmesini sağlarsınız.

İnterval antrenmanın dinlenme arasında da düşük nabızla jog atabilirsiniz ( Yürüme yerine tercih edilir)

En önemli nedenlerinden biri ise ağır antrenman sonrası vücudumuzda kas ağrısı oluşturan Laktik Asiti dağıtmak için yapılır. Laktik Asit , vücudumuzda atılması gereken yorgunluk verici bir maddedir.

Pasif dinlenme (egzersiz yapmamak) ile geçmeyen tam tersi aktif dinlenme ( jog atmak) vücuttan atılmasına katkı sağlar.

Ayrıca ağır antrenmanların sonrasında glikojen depoları boşalır, yorgunluğa neden olur. Şeker haricinde karbonhidrat yüklemesi yapılır.

Spor yapanların çoğu kilo vermek içinde bu antrenmanı yapabilir. Aslında yavaş koşan insanların çoğu jog atıyor diye diyebiliriz.

Sevgiler

Bahar