İnterval ile Fartlek Antrenmanı Farklılıkları

0
40

Merhaba, İki antrenman şekli de birbirine benzer olsada ikisi arasında farklar vardır.

İnterval antrenmanın süresi, mesafesi , mesafeler arası dinlenme süreleri gibi değerler keskin çizgilerle belirlidir Fartlek antrenmanı tamamen belirsizdir. Kural yoktur. Koşunun hissayatı ile yapılır. Süre, nabız düşünülmeden gerçekleşir. Mesafe yine koşuya bağlıdır.

İnterval antrenmanı genellikle düz zeminde yapılır. Atletizm pisti en ideal olan yerdir. Fartlek antrenmanı için değişken zemin gerekir. Tepeceler, kum yığınları, minik yokuşlar gibi zeminler ideal olanıdır.

İnterval antrenmanı programlanır. Yani ilerleyen haftalarda performansa göre mesafeler, nabız aralıkları değişir. Ancak fartlek antrenmanını programlanmaz. Tamamen antrenman günü olan ruh haline, bedenin enerji durumuna göre yapılır.

İnterval antrenmanın da tempo yaparken konuşmama seviyesine gelirsiniz. Fartlek antrenmanın da tempo yaparken bu seviye çıkmanız gerek yoktur. Özünde her iki koşu türü de size katkılar sağlar. Sistemler farklı olsa da sonuç sizin performansı ve zihinsel dayanıklılığınızı arttırmaya yöneliktir.

Sevgiler

Bahar