Yeni Koşu Ayakkabısının Zamanı Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

0
32

Merhaba, Yeni Koşu Ayakkabısının Zamanı Geldiğini Nasıl Anlarsınız? videosu sizlerle.

Koşunun en pahalı malzemesi ve en çok yenilenmesi gerekeni Ayakkabıların Yenilenmesi ile bilmediklerinizi bu video da sizler için topladım.

Koşu ayakkabısı marka üreticileri 400 ile 800 km de bir koşu ayakkabısını değiştirmeyi öneriyor. Bunun nedeni de ayakkabının yastıklamasının özelliğini yitirdiğini ve ayak tabınıza zarar vereceği yönünde açıklıyorlar. Bu önerilerle ile bazı durumlarda bazen hiç zarar hatta yıpranmamıs bile ayakkabınızı çöpe atmanız gerekebiliyor. =( Ki günümüzde fiyatlar çok yüksek rakamlara çıktı. İndirimleri bekliyoruz. İndirimli ayakkabılar bile çok pahalıya geliyor. Ayakkabılarımıza eskiye göre daha dikkatli bakıyoruz. Markalar arası fiyat farkları bir yana teknoloji farkları da ayakkabı alırken kafamızı karıştırıyor. En ideal, en iyi ayakkabı en pahalı olan da diyemiyoruz, en ucuz olanda diyemiyoruz. Bunu deneyimleyerek, alıp kullanarak karar veriyoruz. Bana ne zaman sorulursa asla marka önerisinde bulunmuyor ama alternatifleri söylüyorum ve son kararı kullanıcıya bırakıyorum.

Peki siz Yeni Koşu Ayakkabısının Zamanı Geldiğini Nasıl Anlarsınız? Bunun için size deneyimlerimden birkaç ipucu vereceğim.

Öncelikle ayakkabınız önerilerde dendiği gibi 800 km aştıysa; dışında yıpranma yoksa, yeni bir tabanlık alarak içini değiştirerek bu işi uygun maliyetle çözebilirsiniz. Ayakkabının km takibini kullandığınız koşu uygulamaları ile yapabilirsiniz. Koşu saatleri ve telefon uygulamalarında ayakkabı seçimi de yer alıyor. Kullandığınız ayakkabıların modellerini ekleyerek takip edebilirsiniz. Eğer yoksa böyle imkanınızın bir kağıda not almanızı tavsiye ederim.

Yeni bir ayakkabı siparişi verebilir, eski ve yeni ayakkabıyı dener ve eğer ikisi arasında bir fark yoksa eskisini bir süre daha kullanabilirsiniz. Yeni ayakkabı almak istemiyorsan, bu testi ayakkabı mağazasında da yapabilirsin 😉

Ayakkabının tabanı sertleşmiş, ayak tabanınız koşarken yerdeki cisimleri (taş vs.) hissediyorsa, koşudan sonra ayak tabanınız ağrıyorsa ayakkabınızı değiştirmenizi öneririm.

Koşu ayakkabılarınızı yürüyüş, günlük aktivitelerde de kullanabilirsiniz ancak yeni tabanlık kullanmanızı tavsiye ederim. Ayak tabanlarında zarar verebilir.

Aniden ortaya çıkabilecek sorunları yırtılma vs. durumları bir ayakkabı tamircisi yardımı ile aşabilirsiniz. Yine yeni aldığınız ayakkabı ayağınıza vurabilir, dizlerinizi ağrıtalabilir, zemini hissettirebilir böyle durumlarda çok kullanmadan hemen üretici firma ile görüşüp iade etmenizi tavsiye ederim.

Sevgiler

Bahar