Hava Durumu Koşunuzu Nasıl Etkiler?

0
25

Merhaba, Hava durumu konusunda ihtimalleri değerlendirmek gerekirse; koşu için en ideal havalar ilkbahar ve sonbahar dönemleri harikadır. Ne tepede güneş durarak sizi bunaltmaz ne de ağır kış koşulları karşısında donarak koşamazsınız. Koşmaktan keyif aldığınız havalar bu aylardır diyebilirim. Her anlamda vücut rahattır. Genellikle en iyi kişisel performans dereceleri bu dönemlerde çıkar. Çok sıcak günlerde koşarken çok erken ya da çok geç, ve açık renkli kıyafetleri tercih ederek koşarak güneşten korunuruz. Güneş bunaltır, aşırı terletir. Tuz kaybı, sıvı kaybı ile gelen baş dönmesi gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir Çok soğuk günlerde ise malzemelerden destek alırız. Erken ya da ge saat fark etmez havalı kapalı olduğu için güneşi sorun etmeyiz.

Ancak rüzgar, yağmur ve kar bizi hasta edebilir. Ciğerlerimize çektiğimiz soğuk havayı ağzımıza baf takarak süzgeçten geçirip hafif ısıtabiliriz. Malzeme seçimine çok dikkat ederiz. Ancak her zaman böyle havalar bulmak zordur. Özellikle sisli, egzoz dolu, dumanlı ya kirli havalarda demek doğru olacaktır. Bu tarz havalarda koşmak zordur. Ve siz ne kadar çok koşu sırasında vakit geçirirseniz o kadar nefes alış verişi sağlarsınız. Böyle kirli havalarda bazı enzimler mi mikroplar akciğerlerinizin derinine kadar pis havayı çeker ve ileride oluşabilecek öksürük, nefes darlığına gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilirsiniz.

Hani her zaman açık hava da koşun sağlıklı diyoruz ama bu durumda şartlara göre değişkendir. Böyle durumlarda dışarısı yerine kapalı alanlarda koşunuzu yapın. ya da yapardık demek doğru olacaktır. Ve Corona dönemlerinden geçiyoruz. Sonbahar ve kış kapımıza yaklaşırken bu konuda sizin bilgi sahibi olup ona göre antrenman planlamanızı öneririm. Özellikle grip mi? nezle mi? corona mı? sorusunun cevabı içe içe geçmişken sizler kendinizi sokaklara, ormanlara koşarak atmadan önce hasta olmamanın yolları düşünerek koşacağınız yeri seçmelisiniz.

Salonun havalandırması nasıl? İçerideki hava değişiyor mu? Salon corona konusunda tüm tedbirleri almış mı? Evde koşu bandı ile nasıl koşabilirim? Koşu bandı uzun km’lere dayanır mı? Kalitesi nedir? Aynı şekilde koşu yerine evde bisiklet nasıl yapabilirim? Ve koşuyu dışarda yapmak için en ideal hava durumu nedir? Takip edilmeli! Yumuşak, aşırı soğuk olmayan havalar olmalı. Bunları yaparak sağlıklı bir şekilde koşabilirsiniz.

Sevgiler

Bahar