Esneme Hakkında Bilmediğimiz Yanlışlar

0
29

Merhabalar, Koşu öncesi ve sonrası farklı şekillerde esneme egzersizleri yaparız. Bunun nedeni de sakatlanmayı önlemek ve performansımıza olumlu katkılar sağlamaktadır. Ancak geçen gün ünlü gazeteci ve aynı zamanda trail koşularında koşan Christie Aschwanden esneme egzersizlerini bıraktığını ve çok sağlıklı koştuğunu söyledi. Bu çok ilgimi çekti ve yazısını okudum. Yazının linkini paylaşıyorum. https://elemental.medium.com/i-quit-s…

Genel olarak özetlemek gerekirse Christie diyor ki; Esnerken kendinize şu sorun. Amacım Nedir? Esneme egzersizlerinin çok araştırması var ancak net olarak bilimsel doğruluğu bulunmuyor.

1. Performansı olumlu etkisi var mı? Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Doktor Gary Liguori, eğer amacınız hareket açıklığınızı (“esneklik” olarak düşündüğümüz şey) artırmaksa, devam edin ve biraz statik germe yapın, diyor. Ancak statik germe “performans, genel sağlık veya yaralanmaların önlenmesi üzerinde çok az etkisi olsa veya hiç etkisi yok denebilir demiş. Kası sabit ve yavaş biçimde 20 – 30 saniye boyunca gerdiğinizde statik germe yöntemini uyguluyorsunuz demektir. 2005 tarihli bir analiz, statik gerilmenin “askeri eğitime tabi tutulan ordu mensuplarının alt ekstremite yaralanma riskini anlamlı bir şekilde azaltmadığı” sonucuna varmıştır.

2. Kas ağrısı azalır diye düşünürüz? Jimnastik veya bale gibi belirli esneklik türleri (bölme yapmak gibi) gerektiren bir aktivite yapmıyorsanız, muhtemelen performansınızı da artırmayacaktır. Koşu sırasında ve tüm sporlarda kas lifleri hasar görür ve iyileşmek için zamana ihtiyaçları vardır. Aslında, germek kendi başına kas liflerine zarar verebilir – kasmak yerine onları esneterek yırtıyorsunuz. Ağrılı hissetmeyi bırakmak istiyorsan, agresif esneme yapmak isteyeceğin son şeydir. Koşucular üzerinde yapılan araştırmaya göre ise erkek koşucular tarafından yapılan bir mil süreli denemede statik germenin performansı düşürdüğünü bile bulundu. Uzun zamandır statik esneme yapmadığını itiraf eden Doktor Gary, sıçrama ve yüksek diz vuruşları gibi şeylerle ısınmanın hareket açıklığınızı artırmanın iyi bir yolu olabileceğini söylüyor.

Son yıllarda çok popüler olan dinamik esneme den bahsediyor. Buna esneme den çok ısınma egzersizi olarak kan akışını hızlandırsın yeter diyor. Araştırmalar, yenilikler, deneyimler hep devam edecektir. Ancak yine de kişi kendi kişisel deneyimler ile buna karar verecektir.

Sevgiler

Bahar