Makedonya’nın başkenti Üsküp

0
654
Balkan ülkelerinden biri olan Makedonya’nın başkenti Üsküp şehrinde kısa bir hafta sonu tatili yaparak iki tam günde onu yakından tanıyabilirsiniz.  Hafta sonunuzu ayırarak rahatlıkla gezebileceğiniz, havayolu şirketlerinin yapmış olduğu uygun kampanyalarla ucuz uçak bileti alarak ve yine uygun konaklama seçenekleri ile bütçenizi hiç zorlamayacak bir seyahat olacaktır. Biz bu düşüncelerle yola çıktık ve soğuk kış günlerinin birinde kendimizi Üsküp şehrinin havalimanında bulduk.

Üsküp’te Ulaşım

Havalimanın yolcu çıkış kapısından çıkar çıkmaz sol tarafa doğu yürüyün ve işte şehir merkezine gidecek otobüsler orada yer alıyor. 2 farklı firma bulunuyor. Biz giderken üzerinde hiçbir yazmayan bir otobüse yöneldik.  Şehir merkezine giden turistlerle bindik. Kişi başı  190 MKD (14.5 TL) ödedik. Dönüşte ise üzerinde Vardar Express yazan otobüsü kullanarak havalimanına ulaştık. Kişi başı 175 MKD (13 TL) ödedik. Siz Vardar Express yazısına dikkat ederek otobüse binin. Yolculuk 30 dk sürüyor. 3 durak var.  Capitol Mall, International Bus Station,  Holiday Inn Hotel

Üsküp Para Birimi

Para birimi Makedon Dinarı’dır. Para bozdurmak için havalimanını tercih edebilirsiniz. Zira şehir merkezine gidecek olan otobüslerde euro geçmiyor. Dinar vermeniz gerekiyor. Biz paramızı burada bozdurduk. Sıfır komisyonla para bozdular.

Üsküp’te Konaklama

Üsküp’te genel olarak konaklama fiyatları uygun olup biz şehre yakın bir hotel seçtik. HOTEL SUPER 8, booking üzerinden daha önceden rezervasyon yaptırdık. 2 kişi 3 gece kahvaltı dahil toplam 300 TL ödedik. HOTEL SUPER 8 çalışanları çok güler yüzlü, şehrin merkezine 600 metre, Türk çarşısına 50 metre yürüme mesafesinde, kahvaltısı harika ve çok memnun kaldık.  Şehirden ayrılacağımız gün uçağa yetişmek için otelden sabah 6 çıktık. Çalışanlar bize yolda yememiz için kahvaltı paketi hazırlamışlar. Bu otel harikaydı. Buraya Holiday Inn Hotel durağında inip yürüyerek 600 metre de varacaksınız.

Üsküp’te Ne Yenir ?

Üsküp’te yemekler çok uygun ve çok ucuz olarak karşınıza çıkar.
Öncelikle tatlı ile başlamak istiyorum. Meşhur tatlısı Trileçe (40 MKD) mutlaka yiyin. Çok hafif sütlü bir tatlı olan Trileçe sizi çok mutlu edecektir. Biz 2 farklı yerde yedik.
1. Türk Çarşısının içinde OHRİD restoran da yediğimiz harikaydı.
2. Holiday Inn Hotel yanında bir alışveriş merkezi var. Dışarıdan bakınca otopark benziyor ama değil içine girdiğinizde en alt katta bir tatlıcı da yedik. Orası da çok güzeldi.
Yemeklerle devam etmek gerekirse, yorumlarda okuduğumuz meşhur  Destan Restorana gittik. Ve Üsküp köftesi olan Cevapci yedik. Ülkemizdeki et yemeklerine göre çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim ama güzeldi. Çalışanları çok yardımsever ve çok güler yüzlü insanlardı.
Güzel bira ve harika patatesler için ise 2 gece üst üste gittiğimiz Cafe Gorki harikaydı. Büyük porsiyonlu gelen baharatlı patatesi nefisti. Cafe çok güzel dizayn edilmiş. Aynı zamanda şarkılar ve çalışanlar yine çok yardımseverdi. Üsküp’teki favori mekanım burası oldu.

Üsküp’te gezilecek yerler

Üsküp’te her yer birbirine çok yakın olduğu için otobüs kullanmadan yürüyerek her yeri gezebilirsiniz. İnsan sayısı en az şehir diyebilirim. Turistlerden başka ortalıkta gezen insan sayısı çok azdı. Terk edilmiş bir şehir gibiydi.  Şehrin gençleri çalışmak için başka ülkelere göç etmiş. Ne yazık ki ekonomisi oldukça kötü ilerliyor. Bu durum şehirde gezinirken her an karşınıza terk edilmiş dükkanlar olarak karşınıza çıkıyor.
8 yıl önce gelen hükümet ile yeniden yazılmaya çalışılan tarihin izleri heryerde karşınıza çıkıyor. Her yere heykeller, binalar yapılmış. Halk buna çok tepkili çünkü zaten geçim zor birde paraların bu heykellere harcanması canlarını oldukça sıkıyor. Ben size bizim gezdiğimiz yerleri kısaca yazıyorum.
Makedonya Meydanı: Meydanın tam ortasında Büyük İskender’in heykelini göreceksiniz.
Bir tarafında Osmanlı yapılarından günümüze kadar gelen Vardar nehrini ikiye ayıran Taşköprü görürsünüz.
Diğer tarafında Makedonya Takı, Pella meydanında yer alan Tak son dönemlerde inşa edilmiş yapılardan biri. Makedonya Takı’nın hemen girişinde meşhur restoran Destan’ı göreceksiniz.
Makedonya Meydanının hemen 100 metre ilerisinde Rahibe Teresa’ nın anı evini göreceksiniz. Anı evine giriş ücretsiz.
Taşköprü üzerinden karşıya geçtiğiniz de karşınızda Üsküp Kalesi’i çıkar. Kaleye giriş ücretsiz.
Üsküp Kalesi’nin hemen altında ise Türk Çarşısı (Osmanlı Çarşısı) yer alıyor. Dükkânların yarısı boş ve kapanmıştı. Osmanlı döneminden kalma, camiler, hamamlar göreceksiniz. Çoğu hala ayakta duruyor.
Son olarak Unesco dünya mirası listesinde yer alan Matka Kanyonu’nu görmenizi tavsiye ederim. Buraya ulaşım için Vero Alışveriş merkezinin tam karşısındaki duraktan 60 nolu otobüse (35 MKD) binerek 15km uzaklıkta da kanyona varacaksınız. Giriş ücretsiz. Kanyonda ayrıca orta çağdan kalma kilise ve manastırlar gibi tarihi yapılar var. Pazar hariç her gün çok sayıda otobüs var. 1.5 saatte bir otobüs seferi bulunuyor.
Bir hafta sonunuzu ayırıp rahatlıkla gezebilirsiniz.
İyi eğlenceler
Bahar Baltacı