Tarih bilim el ele. Peki insan ırkı nereye? Sapiens

0
406

sapıensTarih bilim el ele. Peki insan ırkı nereye? Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens kitabı ile yazar Yuval Noah Harari işte bu sorunun cevabını arıyor.

Dünyayı biliyoruz. Peki ya ırkları? İnsanları? Hayvanları? Dünya üzerindeki topraklar , denizler yüzyıllardır değişiyor. İnsanlar değişmiyor mu? Irklar değişmiyor mu? Hayvanlar dahil her şey ama her şey değişiyor. Siz bunun ne kadar farkındasınız?

İnsan ırkının başlangıçtan günümüze kadar olan değişimini ve gelişimini göreceksiniz ve çok şaşıracaksınız. Avrupa istilasını, köleleşen Afrikalıları, sömürge mağdurları ırkları, katledilen aburjinleri, yıkılan imparatorlukları, keşfet- fethet furyası ile dünyadan silinen yerlileri, modern dünyanın ortaya çıkardığı en büyük sorunu kapitalizmin ortaya çıkışını ve daha fazlasını bu kitapta bulacaksınız.

Kitabın son bölümlerinde okuduklarım karşısında geleceğe dair tamamen pesimist bir yaklaşımı benimsemişken, Yuval Noah Harari geleceğe dair optimistik teorileri ile beni biraz olsun da umutlandırdı.

Dürüst olmak gerekirse bu kitap benim için çok değerli oldu. Büyük resmi artık görüyorum. Hiç bir parça eksik değil. Siyaset, savaşlar, teknoloji, hayvanlar, devrimler, icatlar, keşifler artık hepsinin neden var olduğunu biliyorum. Ve gerçek şu ki artık hiç bir insan ırkına güvenmiyorum.

İnsanoğlu, ırkların tarihi ve daha fazlasını bulacağınız bu kitabı okumanızı çok isterim. Harika bir kitap sizi bekliyor.

Sevgiler
Bahar Baltacı