Doğu Ekspersi Hakkında Her Şey

0
529

Doğu Ekspersi’ne Nasıl Ulaşırım?

 • İstanbul Haydarpaşa Tren İstasyonundaki tadilatlar nedeni ile kapalı olduğu için Ankara’ya gidip oradan Doğu Ekspersine binmeniz gerekiyor.
 • İstanbul – Ankara Hızlı tren ulaşımını kullanarak Doğu Ekspersi’ne ulaşabilirsiniz ( 4 saat 20 dk) Biz bu şekilde ulaşımımızı sağladık.
 • Ankara daki Tren İstasyon çalışmaları nedeni ile Doğu Ekspersi’nin kalkış noktası Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesi olmuş. Buraya ulaşım için TCDD Doğu Ekspresi ulaşım otobüsü olan Irmak beldesine binmeniz gerekiyor. Burada ücret vermiyorsunuz. Tren biletine dahil oluyor. (Yaklaşık 1 saat sürüyor)
 • Tren her gün saat 18:00 da Ankara Eski Tren İstasyonundan hareket ediyor. Sırayla güzergah ise şöyle; Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars ( Yaklaşık 24 saat sürüyor)
 • Aynı şekilde dönüş ise Kars dan 7.45 de hareket ediyor. Biz dönüşü uçak olarak tercih ettik.

Doğu Ekspersi’n de Tren Konaklaması Nasıldır?

 • Pulman (Normal Koltuklu) Kişi Başı Fiyatı : 46 TL
 • Örtülü Kuşetli (Oda içerisinde 4 koltuk bulunuyor. Aynı zamanda koltuklar yatağa dönüşüyor. Size nevresim, yastık ve çarşaf veriyorlar. Biz bunu tercih ettik) Kişi Başı Fiyatı : 61 TL
 • Yataklı ( 2 Kişilik oda . İçinde buzdolabı, masa, mutfak ve yatağa dönüşebilen yatak bulunuyor) Kişi Başı Fiyatı : 96 TL
 • Yemekli ( Kafeteryadan yararlanma imkanı sunuyor) Kişi Başı Fiyatı : 116 TL
 • Tren bileti almak ve fiyatları hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Yukarıdaki fiyatlar gidiş – dönüş , öğrenci gibi detaylara göre indirim gösterebiliyor.

Tren Bileti Almak İçin Tıklayınız; https://ebilet.tcdd.gov.tr/view/eybis/tnmGenel/tcddWebContent.jsf

Doğu Ekspersi Ne Zaman Yapılmalıdır?

 • Kışın yapılmalı çünkü bembeyaz dağlar ve manzara sayesinde size kendinizi masal yaşıyormuşsunuz gibi hissettirir. Ocak – Şubat – Mart ayları mükemmel zamanlamadır.
 • Ama ben yeşil bir masal yaşamak istiyorum derseniz ise Mayıs ve Haziran ayları idealdir.

Doğu Ekspersi’n de Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Trende odalardaki prizlerin voltajı çok düşük sadece cep telefonu ve bilgisayar şarj edebilirsiniz. Zira voltajı yüksek bir şey denerseniz ise prizi patlatabilir ve yolculuk boyunca elektronik cihazları olmadan yaşayabilirsiniz. Buna mutlaka dikkat edin.
 • Trene binmeden önce yanınıza atıştırmalıklar, içecekler ve çöp poşeti almayı unutmayın. Çünkü çöp kutusu küçücük ve sizin 24 saatlik ihtiyacını karşılamıyor.
 • Trenin içi oldukça sıcak olduğu için kendinizi kışlıklara boğmanıza gerek yok. İnce kıyafet de yanınıza alabilirsiniz.
 • Yanınıza nevresim getirmenize gerek yok. Çünkü verilenler oldukça temizdi. Çok şaşırdığımı söylemek isterim.
 • Tuvalet konusunda yorum yapamayacağım. Yanınızda peçete getirin. Zira tren boyunca peçetelik değiştirilmediği için yolculuğun belirli kısmında peçete bulamayabilirsiniz. Ve çok temizlik beklemeyin.
 • Kafeteryası çok temiz değildi. Ama çalışanları çok yardım severdi. Çay haricinde bir şey almadık diyebilirim.
 • Tren istasyonlarda 2 – 3 dk duruyor. Sigara içenler için minik bir kaçamak aralığı diyebilirim.
 • En uzun durduğu istasyon Erzurum oldu. Orada da trene meşhur cağ kebabı söyleyen yolcular için yemek alma molası gibi bir durum olduğu için oldu. Bu arada bu numaralı (0442) 213 3253 Gel Gör Kebap cağ kebabını söylemenizi TAVSİYE ETMİYORUM. ALMAYIN DERİM. Zira bir kaç sitede reklamını yaptığı için biraz işgüzarlık yapmaya başlamışlar. Cağ kebabı olmuş size yağ kebabı. Başka yerleri deneyebilirsiniz. Ya da vaktiniz varsa Erzurum da inin vakit geçirin. Yerinde kebabınızı yeyip otobüsle ile Kars’a geçin derim.

Doğu Ekspersi’n de Kars da Yapılacaklar Nelerdir?

 • Maalesef Kars da konaklama seçeneği oldukça çok değildi.  Biz konfor aramadığımız için daha uygun bir konaklama seçtik. Kars merkezdeki öğretmenler evinde kaldık. Tren istasyonundan taksi ile  5dk da ulaşabilirsiniz. Kişi Başı 45 tl ( Kahvaltı Dahil ) Öğretmenlere 30 tl ve memurlara 40 TL olarak ücretlendirilmişti. Oldukça temiz ve çalışanları yardım severdi.
 • Kars da yemekler konusunda yöreye ait kaz yemekleri bulunuyor. Onun haricinde kebap ve balık çeşitleri bulmanız da mümkündür. Ve Kars peyniri hemen hemen her yerde karşınıza çıkıyor. Tadı harikaydı.
 • Kars da hava çok soğuk ve yollar buzlu olduğu için dikkat etmeniz ve hazırlıklı gelmeniz gerekiyor.
 • Ani Harabeleri, Kars Kalesi ve Çıldır Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz. Kısaca üçü hakkında bilgi vermem gerekirse;

Ani Harabeleri

de2İpek yolunun masal kenti Ani Harabeleri… 24 farklı uygarlığın hükümün sürdüğü , İpek yolunun en zengin kenti, Ermeni olan Gamsaragan beylerinin müstahkem yeri olarak geçmektedir.

Gamsaragan ailesi ile Bargatlar ailesi arasında anlaşmazlıklar nedeniyle başlayan savaş vardır. Gamsaraganlar bu savaşı kaybederek 780 yılında, burada var olan tüm mülklerini bırakıp Bizans’a göç etmişlerdir.

885 yılında Bagrat ailesinden olan I. Aşot Abbasi halifesi ve Bizans imparatoru tarafından Ermenistan kralı olarak atanmıştır.  Aşot ve oğulları bugünkü Kars yöresinde hüküm sürmüşlerdir. Daha sonra da başkenti buraya taşıyarak büyük bir kentin inşasını gerçekleştirmişlerdir. Ani kenti günümüzdeki haliyle Ani Harabeleri bu şekilde oluşmuştur

İçerisindeki camiler, kliseler, tapınakları ile ayakta kalmayı çalışıyor. Bakımsız, savunmasız, bekçi adı altında haraç kesiciler, çöp şişeleri, kaybolan yolları ile bu tarihe sahip çıkılmaması beni çok üzdü. Lütfen kars halkı ve ilgili kamu kurumları buna seyirci kalmasın. Bu tarihe sahip çıkıp ölmesine izin vermesin.

Kars merkezden otobüsler ya da özel araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 1 saat sürüyor.

Çıldır Gölü

de1Burada sırtını Türk bayrağına yaslar, atları dağlara sürer ve bu toprakları özgürce yaşamak için güne başlarsın.

Doğu Anadolu’nun Van Gölünden sonra en büyük gölü olma özelliğine sahip Çıldır Gölü Ardahan ve Kars il sınırları içinde yer alır.

Gölde sizi at terbiyecisi Osman amca sıcacık sohbeti ve ikramlık çayı ile karşılar. Etrafınızda balık tutanlar ve at binenler ile eşsiz bir ana tanıklık edersiniz.

Kars seyahatimdeki en mutlu ve unutulmaz anları burada yaşadım. Mutlaka yolunuzu buraya çevirin.

Kars merkezden otobüsler ya da özel araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 1,5 saatlik bir konumda yer alıyor.

Kars Kalesi

Kars şehir merkezinden yürüyerek 30 dakika da varabileceğiniz bir konumda yer alıyor. Tepe de bir çay bahçesi mevcut olup sıcacık çayları ile sizi ısıtıyor. Kars’ı tepeden görebileceğiniz harika bir konumda yer alıyor.

 

Keyifle Kalın

Bahar Baltacı