Hint okyanusunun en güzel damlası SRİ LANKA!

0
656

Hint okyanusunun en güzel damlası SRİ LANKA! Eski adı ile SEYLAN!

Topraklarında İngiliz sömürgesi, Tsunami felaketi, Tamiller ile yapılan iç savaşlar ve daha nicelerine şahit olmuş yorgun halkı ilke yeniden doğmaya çalışıyor. Ülke yorgun, ülke şaşkın ama umutlu ama mutlu…

Güney Asya ülkelerinden biri ile ilk defa tanışmanın heyecanını yaşıyorum. O yüzden hiç bir şeyi atlamadan size adım adım herşeyi aktarıyorum.

Sri Lanka Ucuş Bilgileri ve Ücreti

Biz uçuş biletlerimizi skscanner üzerinden QATAR havayolu şirketinden aldık. Bizim seyahat planımız ani bir kararla olduğu için biraz pahalıya aldık. Gidiş geliş toplam 1300 TL ancak siz daha önceden planladıysanız indirimleri takip ederek daha uyguna alabilirsiniz. Dünyanın en iyi hava yolu şirketi olarak seçilen QATAR’I tercih etmenizi öneririm. Zira biletleri aldıktan 24 saat sonra extra ücret olmadan istediğimiz yemek seçimi ve koltuk seçimin yapabiliryorsunuz. Bence bu özelliği ile yıldızı hak ediyor. Ülkemizde THY hariç neredeyse tüm hava yolu şirketleri bunlar için extra ücret talep ediyor. 😉

QATAR hava yolları sitesine ulaşmak için linki sizinle paylaşıyorum. http://www.qatarairways.com/tr/tr/homepage.page

Sri Lanka Sağlık İçin Gerekenli Aşı ve İlaçlar

Sehayatimize yaklaşık 2 ay var. Biz internet üzerinden blogger sitelerinden Sri lanka’ya gidenleri bulduk. Bir sürü açıklama, not okuyup üstüne gidenlerin bir kısmı ile iletişime geçme imkanı bulduk. Gitmeden önce mutlaka gideceğiniz ülke için bu araştırmaları yapmanız , seyahatinizin verimli geçmesini sağlayan en doğru çalışma diyebilirim. Okuduğumuz bir çok gezi notlarında sağlıkla ilgili önemlerinizi alın uyarısı ile karşılaştık. Buna istaneden Öncelikle Istanbul karaköy de bulunan İSTANBUL SEYAHAT SAĞLIĞI MERKEZİ ‘ne uğradık. Daha önceden randevu alarak gitmeniz gerekiyor. Burada bizi Sri Lanka ‘nın çok da hastalık bakımından çok kötü olmadığını ancak sıtma hastalığı ile karşı karşıya gelmemek için seyahate başlamadan 3 gün önce ve seyahat boyunca günde bir tane kullanmak üzere sıtma ilaçı verdiler ( ücretsiz) Yine buradaki şeker gibi tatlı yetkiliden seyahatte olabilecek sağlık sorunlara karşı yapılması gerekenleri dinledik. Sağlık bilgilerini cebimize alıp en yakın ezcaneden sinek ilaçı, yanık kremi, böcek ısırığı kremi vs. bir ilk yardım cantası toplayıp valizimize koyulması gereken ilk çantayı hazırlamış olduk.

İSTANBUL SEYAHAT SAĞLIĞI MERKEZİ iletişim bilgisi: http://www.seyahatsagligi.gov.tr/

Sri Lanka Vizesi

Seyahatimize bir hafta kala vize başvurusunda bulunduk. Bunu yazmak çok garip geliyor. Zira ilk defa internet üzerinden bir vize başvurusu gerçekleştirdim 🙂

http://www.eta.gov.lk/ sitesi üzerinden APPLY sayfasını tıklayarak vize başvurusunda bulunuyorsunuz.Oldukça kolay bir form sizi bekliyor. Formun sonunda 35 dolar ( 104 TL) ödemesi gerçekleştirip sonucun gelmesini bekliyorsunuz. Vizenin sonucu bir kaç saat içinde emailinize geliyor. Sanırım hayatımda aldığım en hızlı vize bu oldu 🙂 Bir sene içinde kullanılmak üzere ülkeye yapılan giriş tarihinden itibaren 1 aylık vize verdiler.

Sri Lanka Dili

Hala Istanbuldayım ve araştırmalar tam gaz devam ediyor. Gitmeden önce elimizde bulunması gereken önemli bir not da tabiki ülkenin konuştuğu dil hakkında bilgiler 😉 Internetten araştırmalarım sonucu karşıma aşağıdaki site çıktı. Bu sitede günlük konuşma dili üzeri sizin hayatınızı kurtaracak kelimeleri ve anlamları bulabilirsiniz.

https://www.insightguides.com/destinations/asia-pacific/sri-lanka/useful-phrases

Sri Lanka Ulasım

Sayili günler devam ederken sri lanka daki ulaşımdan bahsetmek istiyorum. Erken bahsetmemin sebebi eğer bizim gibi zamanınız az ise şöför tutabilirsiniz. Zira sri lanka da ulaşım çok yorucu. Genellik ülkenin geçim kaynaklarından biri de özel taksi kiralama olmuş diyebilirim. Şöförler ingilizce biliyor ve tarihi yerler hakkında gerekli bilgiye sahipler. Kişiye özel tur diyebilirsiniz. Siz şöföre rotanızı gitmek istediğiniz yerleri söylüyorsunuz o size ücretini söylüyor. Bu ücretin içine şöförün konaklaması ve kişisel harcamaları yemek vb. Dahil değil 😉 Daha doğrusu onların hepsi şöföre ait. Vel hasıl efendim biz internet üzerinden araştırmalarımız sonucu sevgili GUNE ile tanıştık ve anlaştık. Email üzerinden iletişimizi gerçekleştirdik. Rotalarımızı, otellerimizi hepsini karşılılıklı teyit eder anlaştık.

Gune’nin bilgilerini sizinle paylaşıyorum. zoomsrilankatravel@gmail.com Kendisine benim yönlendiriğimi söylerseniz size yardımcı olacaktır 🙂

Bu arada Gune 65 yaşında ve 19 yıldır rehberlik yapıyor. Çok anlayışlı ve şeker biri 🙂 Bize çok yardımcı oldu. Ailesi tanıştırdı. Kendini ülkenin kültür elçisi görüyor diyebilirim. Bu yönü ile harikalar yaratıyor 😉

Sri Lanka Konaklama

Booking üzerinden rotamıza uygun otellerin rezarvasyonlarını gerçekleştirdik. Zira konaklama çok uygun diyebilirim. Ben size bizim kaldığımız otelleri yazıyorum.

Hotel Night Check In Check Out Name of the Hotel
Sigiriya 2 11-Sep 13-Sep Sigiri Choona Lodge

(Çok kötüydü tavsiye etmiyorum)

Nallathanniya 1 13-Sep 14-Sep White House ( Fena değildi )
Ella 1 14-Sep 15-Sep Ella Okreech Cottages ( en çok memnun kaldığım otel burasaydı harikaydı)
Udawalawe 1 15-Sep 16-Sep Hotel Athgira ( Oda da wifi olmaması haricinde harika bir oteldi)

Gelelim Sri Lanka ‘yı gezmeye 🙂

Sırayla gittimiğiz yerleri yazıyorum. Biz Gune ile seyahat ettiğimiz için ulaşım bilgilerini malesef paylaşamıyorum ancak bu şehirler arası ulaşımı trenle sağlayabilirsiniz. Ya da otobüslerler ile yapabilirsiniz. Otobüs ücreti yerli halka 1 dolar ancak turistlere 2 dolar olduğunu biliyorum. Tren ücretlerini ise 1000 rup ( 20 tl) olduğunu öğredim.

Sigiriya, Sri Lanka

bahar1

1700 basamağın sonundaki muhteşem cennet! Uçur beni SİGİRİYA Sri Lanka da çok önemli bir yere sahip olan bu Aslan Tepesinin bir hikayesi var. Kral Dhatusena’nın iki ayrı kadından iki tane oğlu varmış, biri Kasyapa diğeri ise Moggallana. Kaspaya büyüdükçe kral olamayacağını söylentilerle kapılmış. Bunun üzerine Kralı öldürmüş ve tahta geçmiş. Kardeşi Moggallana Hindistan’a kaçıp güçlenmeye başlamış . Bunun üzerine Kaspaya öldürülmek üzere olduğunu anlayınca Sigiriya tepesine kimsenin erişemeyeceği bir krallık inşa etmiş. Moggalana ‘nın ilk saldırısı da (iki söylenti var. Kendini öldürdü ya da öldürüldü ) öldürülmüş. Tepedeki krallık Sri Lanka halkına emanet kalmış. Ve tabiki Unesco dünya miraslari arasında da ilk sıralardan girmeyi başarmış. Sri Lanka da görülmesi gereken efsane yerlerin başında gelmektedir.

Polonnaruwa Sri Lanka

bahar-6Polonnaruwa 10-12. Yy da antik baş şehir. Sri Lanka ‘ nın en önemli tapınaklarından biridir. Tarihin Budizm kültürü kalıntıları bulunuyor. Budistler için adeta bir haç merkezidir. Doğum, yaşam ve ölüm döngüsünü figürlerler ve tapınaklarla sembolleştirilmiş hali ile görebilirsiniz.

2 – 3 saatte gezebileceğiniz kocaman bir yer diyebilirim. İçersinde tapınakların yanı sıra maymunlarda bulunuyor. Ayrıca çok büyük buda heykellerinide burada görebilirsiniz. Beni en çok etkileyen yerlerden biri oldu diyebilirim. Gez gez doyamadığım yer olarak aklımda kaldı.

 

Adam’s Peak , Srilanka

bahar-2Gece 02:00 de çıkışa başla! Sabah 06:00 da gün doğumu ile buluş Bunun adı Adem Tepesi ile buluşma Kolombo’nun 72 km kadar doğusunda yükselen (2243 m), koni biçiminde bir dağ olan Âdem Tepesi, Budistler, Hindular, Hiristiyanlar ve Müslümanlar tarafından kutsal sayılır. Tepesindeki 1,5 m uzunluğunda, ayak izine benzeyen çöküntünün Buddha’nın, Şiva’nın ya da Âdem’in ayak izi olduğuna inanılır. Çıkış oldukça dik 7000 merdivenden oluşuyor ve sizi ciddi anlamda zorluyor. Tepenin sonunda bir Budizm tapınağı bulunuyor. Budistler buraya haç yapmak için çıkıyorlarmış. Sisten ve yağmurdan sadece beyaz manzara görebilirsiniz ❌ Sri Lanka ‘ya geldiğiniz de denemek için bir kez daha düşünün derim.

 

Peradeniya Botanic Gardens, Kandy

bahar-3

My Dear Friend Monkey Kraliyet Botanik Bahçelerinden Günaydın Peradeniya Kandy şehrinin 5.5 km batısında Sri Lanka’nın merkezindedir. İçerisinde 4000 den fazla çeşit orkide, baharat, ilaçözelliği olan bitki palmiye ağaçları, maymunlar ve ulusal Sri lanka bitki müzesi bulunur. Botanik bahçesinin toplam alanı 147 hektardır. Yılın 200 günü yağmurludur. Sri Lanka’nın eşsiz doğasını tanımak için harika bir fırsat kesinlikle gezmenizi öneririm.

 

 

 

Udawalawa, Sri Lanka

bahar-4

Land of Elephant
Dünyanın ilk ve tek fil yetimhanesi Sri Lanka’nın Pinnawala şehrinde bulunuyor. Bunun peşinden Udawalawa şehrinde de bir tane yapmışlar. Bu yetimhanelerde filleri besliyor , temizliyor,tedavi ediyorlar. Turistlik gezilere kapılarını açarak yetimhaneye bütçesine gelir sağlıyorlar. Filler sadece yetimhanelerde değil her yerde karşınıza çıkabiliyor. Yerli halk onlarla yaşamayı öğrenmiş. Fillerin evlerine zarar vermemesi için şehirlerin büyük bir kısmını tellerle çevirmişler. Onlara saygı gösteriyorlar. Zarar vermemeye çalışıyorlar. Ülkesinde sadece halkına değil , hayvanlara da yer açan bir ülke.

 

Udawalawa bir okulu ziyaret ettik.

sri

Zira gezerken beyazlar içindeki çocukları farketmemeniz imkansız diyebilirim.  Okul diyorum ama okul gibi değil sanki bir çocuk parkı. Sınıflar arası duvalar yok. Herşey herkes ortada duruyor. Camlar yok. Etrafı açık. Masalar, sandalyeler varla ile yok arasında. Tahta karanın karası bir hal almış. Hayatımın en zor anlarını burada yaşadım. Çocuklar çok masum ama bir o kadar çaresiz. En önemli dersleri ingilizce ve onu öğrenmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Fakirler ama buna sığınmıyorlar. Bir o kadar mutlu bir o kadar umutlular…

NuwaraEliya, Sri Lanka

bahar-5

Çayın adası olarak bilinen Sri Lanka verimli topraklarında uzun yıllar kahve yetiştirdi. Ancak bir hastalık adadaki kahve bitkilerini yok etti. Bunun üzerine ada halkı çaya yönelmeye başladı. O günlerde İngiliz sömürgesi dönemini de yaşıyorlardı. İngilizler, İskoç vatandaşı James Taylor’u seylan çayını burada yetiştirmesi için görevlendirdi. Ve Taylor 1867 de çayın ilk ekimini yapıp ilk ihracatını da gerçekleştirmiş oldu. ✔1870 yılına kadar adadaki tüm çay tarlalarının %80 ingilizlere aitti. Ancak hükümet toprak reformu ile 1870 yılında tüm çay tarlalarını idaresi altına aldı. Bu çıkış sayesinde halkına gelir kapısını sonuna kadar aralayıp, dünyanın en çok çay ihraç eden ülkelerinden biri olmayı da elde etti. Seylan çayı farklı aramotik tadı ile harikalar yaratıyor. Tavsiye ederim ☺

Sahil Tarafları

Biz araba ile dolaşmış olduk ancak aklımda kalan en güzel yer GALLE oldu. Zaten turistlerin çoğu burada konaklıyor. Sri Lanka’lı bayanların hemen hepsi denize kıyafetle giriyor. Bikini ile girmek çok büyük günah ve ayıp olarak karşılanıyor. Turistler her zaman ki gibi bikini ile girebiliyor. İçlerdeki sefalet durumu buralarda hafiflemiş görülüyor. Sahil kesimleri daha modern ve daha temiz olarak aklımda kaldı. Tabi ki en büyük nedenlerinden biri lüks otellerin burada olması ve çevreye yayılmasıydı.

Turistlik Yerlere Giriş Ücretleri

Sigiriya Giriş Ücreti = 4000 Ruph.

Polonnaruwa Giriş Ücreti = 3550 Ruhp.

Adam’s Peak Giriş Ücreti  = Ücretsiz ( Yanınıza fener, yağmurluk almayı unutmayın)

Udawalawa Fil Yetimhanesi = 500 Ruph.

Udawalawa  Safari = 1500 Ruph + 3000 Rup = 4500 Ruph. ( En pahalı harcamamız buydu) Safariye giriş için ayrı ücret ve cip için ayrı ücret alıyorlar. Pazarlık yapın)

Nuwara Eliya Çay Fabrikası = 500 Ruph.

Peradeniya Botanic Gardens = 1500 Ruph.

Önerilerim

 • Dövizinizi havalanında bozdurun. Zira şehir içlerinde döviz bürosu bulmak zor ve merdiven altı gibi yerlerde yapılıyor. Kur konusunun ucu açık kalıyor.
 •  En sık kullanılan ulaşım aracı TUKTUK 🙂 Hemen her yerde görebilirsiniz. Pazarlık yapmadan kullanmayın 🙂
 • Alışverişlerinizi yaparken pazarlık yapın. Nereye gidersiniz gibi turistlere 2 kat fiyat veriyorlar. Ne fiyat verirlerse siz yarıya indirin.
 •  Daha önce sizinle paylaşdığım MAPS.ME uygulaması ile internet olmadan rotanızı burada rahatlıkla bulabilirsiniz.
 •  Yeni keşfim XE para birimi uygulaması ile o an elinizde Sri Lanka parası ile TL karşılaştırabilirsiniz 😉 Büyük kolaylık tavsiye ederim.
 • Emin olmadığınız yerlerde yemek yemeyin. Mümkün olduğunca mutfağını görebildiğiniz yerlerde yemek yiyin. Zehirlenmeye dikkat edin.
 • Yol üzerindeki meyve tezgahlarından istediğiniz meyveleri tadın. Özellikle Papayaya bayıldım. Papaya kavun gibi, Mango şeftalimsi, Duruyen asla asla yemeyin. Kokusu ve tadı berbat. Ananas harikaydı. Coconat suyu kötü ama tadı lezzetli 😉
 • Ülkenin dili Seylanca ve Tamilce ancak ingilizce bilen kişi sayısı oldukça fazla hiç zorlanmadık diyebilirim.
 • Hediyelik eşya bulmanız oldukça zor olabiliyor. Gördüğünüz yerde alın. ( Pazarlık şart)
 • Akşam 6 dan sonra sokaklar tenha oluyor.Gece dışarı çıkarken dikkatli olun.
 • Konakladığınız otelde mutlaka klima olsun. Hava sıcak ve akşam böcekler içeri girmesin diye camları kapatmak zorunda kalıyorsunuz bu durumda klima şart oluyor.
 •  Booking üzerindeki otel yorumlarını cok da ciddiye almadın. Çünkü bir çok otel yorumlardaki gibi değil. Gitmeden once imkanınız varsa şöföre mutlaka otel hakkındaki yorumlarını sorun.

Keyifle Kalın

Bahar Baltacı