Güzel köprülerin Güzel Şehri BUDAPEŞTE!

0
401

Güzel köprülerin Güzel Şehri BUDAPEŞTE!

Tuna Nehri’nin ortasından geçerek ayırdığı Buda ve Peşte bölgelerinden oluşmaktadır.
Peşte bölgesinde parlamento binası, Buda bölgesinde ise Buda Kalesi ve Budapeşte’ nin zenginleri bulunuyor.

Türk Hava Yolları ile havalimanından 2B nolu terminale iniyoruz. Buradan günlük bilet alarak metro, tramvay ve otobüslerle şehrin merkezine ilerleyebilirsiniz.

Her zaman ki gibi küçük bir miktar euro ‘yu yerel para birimi olan forint çevirerek yolumuza devam ediyoruz. *** Budapeste bilet kullanmak çok önemli *** Lütfen biletsiz hiç bir şeye binmeyin. Sürekli kontrol ve ceza yemeniz an meselesi. 8000 forint cezası var. Tatiliniz zehir olmasın. Bir bilet 450 forint aklınızda olsun***

Biz kiralamış olduğumuz evimizin konuma yakın olan metro istasyonu ile ulaşımımı sağlar sağlamaz kendimizi yollara attık.

Şimdi sizlere sırayla gittiğimiz yerleri yazamayacağım. Çünkü bu notları döner dönmez yazmadığım için hatırlatmakta sıkıntı çekiyorum. Ancak gezilecek yerler olarak sıralamaya çalışıyor olacağım. 🙁

Macaristan Parlamento Binası (Országház)
IMG_20160418_06215pTuna bölgesinde yer alıyor. Budapeşte’nin en yüksek ve en geniş binasıdır.Komünist dönemde binanın kubbesinin üzerinde Kızıl Yıldız sembolü bulunuyormuş. 23 Ekim 1989’da komünist rejim yıkıldıktan sonra 1990 yılında yıldız da kubbeden kaldırılmış. 2 nolu tramvayın Országház durağı ile direk ulaşım sağlayabilirsiniz. Metro ile ise M2 metro hattının Kossuth Lajos tér durağı da inerek yine ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Tuna Nehri’nin Heykelleri

Nehir boyunca heykellere rastlamanız an meselesi diyebilirim. En ünlüsü Küçük Prenses (Kiskirálylány) ,1972 yılında heykeltraş László Marton, 5 yaşındaki kızından esinlenerek 50 cm uzunluğundaki heykeli yapmıştır. Ancak burada gördüğünüz bir kopyasıdır. Gerçeği Macaristan Ulusal Galerisi’nde(Magyar Nemzeti Galéria) bulunuyor. İnsanlar dizlerine dokunuyor. Şans getirdiğine inanlılıyormuş 🙂 Biz yanından sabah koşumuz sırasından geçtik. Dokunduk mu? Sanırım evet :))))

Parlamento binasının 300 metre aşağısındaki “Tuna kıyısındaki ayakkabılar“. Macarcası “Cipők a Duna-parton” olan ayakkabılar bir holokost anıtı olarak 2005 yılında açılmış. II. Dünya Savaşı sırasında ölen Yahudiler anısına yapılmış.

Budapeşte Köprüleri

20160417_163855_pppO kadar çok köprü var ki , ben en çok aklımda kalanları yazıyor olacağım. Zaten ziyaretiniz sırasında sizde hepsini sırayla görme imkanınız olacaktır.

 1. Elisabeth Köprüsü (Erzsébet híd) : 1903 yılında yapılmış , nazik ve güzel köprü olarak aklımda kaldı. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun kraliçesi Elisabeth’in anısına yapılmıştır.
 2. Zincir Köprüsü : ( Chain Bridge) : Széchenyi lánchíd): Budapeşte’nin en meşhur köprüsüdür. Buda ile Peşte’yi  birbirine bağlayan ilk köprüdür. 1849 yılında yapılmıştır. II. Dünya savaşında hasar görmüştür. Sovyetler Birliği’nin zaferi ile sonuçlanan savaştan sonra yeniden açılmıştır.
 3. Liberty Bridge (Szabadsag hid)  : En sevdiğim köprülerden biriydi. Yemyeşil kocaman bir güzel sizi kendine çekiyor. Burası yemyeşil bir köprü. János Feketeházy planlaması ile 1894 ve 1896 yılları arasında inşa edilmiştir. İyi ki de yapılmış diyorum 🙂
 4. Margaret Köprüsü  ( Margaret hid ) :  Sarı sarı bir güzel daha karşımıza çıkıyor. Margaret adasının güneyinde yer alıyor.  Fransız mühendis Ernest Goüin tarafından planlamış ve yapımı 1872-1876 yılları arasında sona ermiş. Margaret, Aslanlı Köprü’nün ardından Budapeşte Köprüleri arasında en bilinen ve en eski köprülerden bir tanesidir.

20160417_163855_pMatyas Kilisesi (Mátyás-templom)
Gördüğüm en güzel kiliselerden biri oldu.  Kralların taç giydiği Katolik kilisesi Matyas ve Balıkçının Burcu yanyana iki tarihi binadır. Kilise ilk kez Macaristan kralı 1. Stephan’ın emriyle 1015 yılında inşa edilmiş ancak bu binanın kalıntıları şu anda yokmuş. Günümüze kadar gelen bina ise 14. yüzyılda yapılmış, son halini ise 19. yüzyıldaki restorasyon sırasında almış.

 

 

 

 

 

20160417_163855_ppVe Balıkçı Burcu (Fisherman’s Bastion-Macarca:Halászbástya)

1895-1902 yılları arasında 7 kule olarak inşa edilmiş. İsmini Orta Çağ zamanında da günümüzdeki duvarların olduğu yerde şehri korumak için yapılan duvarları savunmada görevli olan balıkçı derneğinden almış.

Margaret Adası (Margit-sziget)

Sen ne güzel bir adasın.  Spor yapanlar, müzik yapanlar, dans edenler, piknik yapanlar, çocuklar, kuş sesleri, mis kokulu çiçekler hepsi ama hepsi buraya toplanmış sizi bekliyor. Bizleri bir de marathon bekliyordu 🙂  Buradan başlayıp 21 km süren koşumuz sayesinde tüm şehri ve köprüleri bir kez daha yakından görme imkanımız oldu. Ve bu güzel adada güzel vakitler geçirdik. Mutlaka uğramanızı isterim.
4 ve 6 nolu tramvay hatlarının Margitsziget / Margit híd durağında inerek adaya ulaşabilirsiniz. Tramvay adayı ana karaya bağlayan köprünün ortasında duruyor. Buradan içeriye yürüyerek süs havuzunun olduğu bölgeye ulaşabilirsiniz.

Kahramanlar Meydanı(Hősök tere)

20160417_163855_ppppMeşhur Budapeşte yazının olduğu meydanda diyebiliriz. Bu meydan da 7 Macar Kabile Liderinin ve diğer önemli Macar liderlerin heykelleri yer alıyor. 7 Macar Kabile Lideri, M.S. 895 yılında Panoniyen Havzası olarak geçen Budapeşte güneyindeki havzanın liderleriymiş. Meydanın sağ tarafında Sanat Müzesi(Kunsthalle), sol tarafında ise Güzel Sanatlar Müzesi(Szépművészeti Múzeum) yer alıyor.

Vajdahunyad Kalesi (Vajdahunyad vara)

Budapeşte insanı büyülemeye devam ediyor. Gezerken keyif aldığım yerlerden biri burası oldu. Göl ve kale birarada yer alıyor. 1896 yılında, Macaristan’ın 1000. kuruluş yılı kapsamında yapılmış. Macaristan’ın çeşitli yerlerindeki binaların, özellikle de şu anda Romanya sınırı içerisinde bulunan Vajdahunyadi Kalesi’nin kopyası olarak inşa edilmiş. Kalenin orjinali mukavva ve ahşaptan yapılmış ancak çok popüler olmasından dolayı 1904-1908 arasında yeniden yapılmış. Günümüzde Avrupa’nın en büyük tarım müzesine ev sahipliği yapıyor.
Ulaşım : 1 nolu metro hattının Hősök tere durağında inmeniz gerekiyor. Kahramanlar Meydanı’ndaki heykelleri geçip, köprüden sonra sağa döndüğünüzde kalenin giriş kapısına ulaşabilirsiniz.

Budapeşte deyince ilk aklıma gelen yeri en sona bırakıyorum 🙂

IMG_20160418_185906Szimpla kert : Bu mekanı unutmam imkansız. Harika bir yer harika bir bar harika bir mekan… Tüm harikalar bir araya toplanmış. Bu şehrin en önemli barı burasıdır. Konsepti ile tanınır. Buraya sabah saatlerinde gelip tüm mekanı inceleyin derim. Ve bir de akşamı gelip bu şehrin eğlence hayatını yakından tanıyın.

 

 

Dikkat etmeniz gerekenleri sıralıyorum.

 • Orta Avrupa ülkesi olduğu için insanları çok sıçak kanlı değil. Özellikle yemek yediğiniz yerlerde kötü muameleye maruz kalabilirsiniz. Bu durumlara hazırlıklı olun.
 • Havalimanında Euro bozdurmayın. Kurlar şehir merkezlerinde daha uygun oluyor.
 • Mutlaka metro , otobüs vs. ulaşım araçlarında bilet alın.  Her an her saniye denetleme yapılıyor.  Canınız yanmasın.
 • Prag da olduğu gibi meşhur tatlılarını deneyebilirsiniz. Büyük huni şeklinde olandan 🙂
 • Hediyelik eşya almakta zorluk çekmeyeceksiniz. Hemen hemen yer yerde uygun hediyelik eşya dükkanları sizi karşılıyor.
 •  Turist olduğunuzu unutmayın. Çantalarınıza dikkat edin.
 •  Sadece yürüyerek, otobüs veya taksi ile gezmeyin. Mutlaka Tuna Nehri kıyısına spor yapın 🙂 Bu keyfi de yaşayın.
 • Szimpla kert ‘ e mutlaka uğrayın. Özellikle tavsiye ediyorum.

 

Sevgilerimle

Bahar Baltacı