Aşkın Rengi Yeşil Olan Ülke ROMANYA

0
373

Aşkın Rengi Yeşil Olan Ülke ROMANYA!

Yeşil Aşkı yaşamaya hazır mısınız? Romanya , sıcacık insanı, geniş caddeleri, yemyeşil doğası, kocaman parkları ile sizi adeta sarıp sarmalıyor.  Romanya’nın şifresi = Gülümse, yeşil, simit 🙂

Havaalanından iner inmez, pasaport kontrolünden geçip karşımıza çıkan ilk döviz bürosundan lei alarak Bükreş’in şehir merkezine gitmek için 783 numaralı otobüsün yolunu tutuyoruz. Gidiş geliş birer bilet almanızı tavsiye ederim.

(Gidiş geliş 10 lei  ) Havalanında sadece 5 euro bozdurmanızı tavsiye ederim. O da otobüse binerken yol paranız olsun. Zira havalanında kur oldukça yüksek şehirin içindeki döviz büroları daha uyguna bozuyor.

Şehrin Merkezine kadar otobüsten PİATA UNİRİİ durağında inerek şehrin göbeğine direk düşebilirsiniz. 🙂

Bükreş de genellikle gezebileceğiniz yerler PİATA UNİRİİ durağına yürüme mesafesinde diyebiliriz. Eğer Brasov da gideceksiniz o zaman metro yu da kullanmak zorunda kalıcaksınız.

Metro da bilet almak da çok kolay. Gişelerin bulduğu noktada görevli satıyor. Gidiş geliş kullanımlık 5 lei  ye 2 kullanımlık bilet alabilirsiniz.

O zaman Romanya’ya BÜKREŞ ile başlayalım.

Palatul Parlamentului / Parlamento Sarayı : Çavuşesku tarafından yapılması emredilen bu parlamento sarayı, günümüzde Pentagon’dan sonra dünyanın en büyük parlamento sarayı olmaz özelliğine sahip. Ben bu sarayı pek sevmediğimi söylemek isterim.Zira  yerli halk da komunist dönemi yansıttığı ve Çavuşesku’yu hatırlattığı için bu binayı hiçbir zaman sevmemiş.

Piata Revolutiei / Devrim Meydanı ve Nikolay Çavuşesku: Bükreş de görülecek ilk yerlerden biri diyebiliriz. Meydandaki Komünist Partisi Merkez Komitesi balkonunda 21 Kasım 1989’da Çavuşesku son konuşmasını yapmış. Ancak halkın gösterdiği tepki üzerine helikopterle kaçmış. Bina halen Romanya Senatosu olarak kullanılıyor. Sonrasında helikopter bir şekilde düşürülmüş ve kendisi eşiyle birlikte idam edilmiştir.

Arcul de Triumf / Zafer Takı : Çavuşesku’nin Fransa aşkından doğan meyvesi diyebiliriz.  Paris‘te bulunan Zafer Takı’nın (Arc de triomphe de l’Étoile) neredeyse birebir kopyasıdır.  1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenleri onurlandırılmak ve onları hatırlamak için 1922 yılında ahşaptan yapılmış.  1935 yılında ise şu an ki hali olan betondan tekrar yapılmış. Etrafı bariyerlerle çevriliydi. Zira bir araç ayaklarından birine çarpmış ve ciddi bir zarar gördüğü için şu an tadilat altında.

bukres2Muzeul Satului / The Village Museum / Köy Müzesi : Bükreş de en sevdiğim yer burası oldu. Herestrau Park adında büyük bir parkın içerisinde bulunuyor. Köy Müzesinde romanyanın eski evlerini görmeniz mümkün. Doğa harikası bir yer olmuş. Kesinlikle geldiğinizde görmeniz gereken şahane bir yer 😉 Ayrıca  Bükreş bir çok müzeye ev sahipliği yapıyor. Köy müzesi ile yetindim ama eğer vaktiniz varsa ve  müze gezmeyi seviyorsanız. Rotanızı biraz daha uzun tutabilirsiniz.

Atatürk Anıtı ve Meydanı : Büyük gurur karşımızda MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. Duygulandığım ve gözlerimin dolduğu andır. Büst üzerinde Türkçe ve Romence olarak “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu” ve “Yurtta Barış, Cihanda Barış” yazıyor. Büst, hemen yan tarafta bulunan “Ramada Majestic” oteli tarafından yaptırılmış. Bükreş de Türkiye de olmak bu olsa gerek.

bukres77Cartureşti Kitapevi : Kitaplara olan büyük ilgimi ilk defa yurt dışı seyahatimde pekiştirdim. İlk defa kütüphane gezme fırsatım oldu. İyi ki de oldu 🙂 Harika bir dizayn , kitap kokusu ve yine güler yüzlü çalışanları aklımda güzel bir ız bıraktı. Yaklaşık 1 saat vakit geçirdim. Romanya halkının edebiyata bakış açısını anlamak istedim sanırım. Bu konuda da bende tam not aldı. Gezerken de inceleme fırsatım oldu. Kitap okuyan insan sayıcı oldukça fazlaydı. Güzel kütüphaneleri olmasına şaşmalı.

 

 

 

 

bukres6Meşhur cadesi LİPSCANİ : Asmalı mescid gibiydi. Bar, klub , pub ne ararsanız burada karşınıza çıkıyor. Eğlenceli ve haraketli bu cadde akşam yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Fiyatları da gayet uygundur. Sanırım yaramazlık yapman için bu cadde yapılmış 🙂

 

 

 

 

 

 

cıkılataaChocolat Pastane : İnternette yaptığım araştırmalarda mutlaka gidilmesi gereken bir pastacıydı. Pastaları şahaneydi. Muzeul Satului müzesinden çıktığınızda yaklaşık olarak 1 km uzaklığında kalan şahane bir yerdi. Burada mola verip, kahvenizin ve tatlınızın keyfini çıkabilirsiniz.

 

 

 

bukres4Sokaklar rengarenk her an karşınıza güzel bir graffiti ya da farklı tasarımlı bir mekan çıkabilir. Kendinize engel olmayacaksınız.  Ve parklar bir harikaydı. Yol üzerindeki tüm parkları gezebilir, piknik yapabilir hatta bizim gibi koşarak sporun keyfini de çıkabilirsiniz.

Ayrıca Romanya’ya gelmeden önce mutlaka Çavuşesku araştırın. Çünkü şehir de onun yıktırdığı ve yaptırdığı yapılarla karşılaşmanız mümkün. Ülkeyi daha yakından ve anlamak istiyorsanız bu araştırmayı yapıp gelin. BKNZ. Çavuşesku

 

 

 

Ve BRAŞOV ‘ a doğru yola çıkıyoruz.

untitled

Bükreş den tren ile yaklaşık 2 buçuk saatte varıyorsunuz. Bunun için metro ile Gara de Nord (North Railway Station)  durağında inip tren istasyonuna varip buradan bilet alarak ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatı tek yön 50.50 Lei
Sonrasında tren den indikten sonra 4 ya da 51 numaralı otobüse binerek Braşov şehir merkezine gidebilirsiniz.

Biserica Neagră / Black Church / Kara Kilise : Braşov’ un tam merkezinde bulunan Kara Kilise, Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları sırasında, Habsburg istilacıları tarafından 1689 yılında yakıldığı için bu ismi almış.

Tampa Tepesi: teleferikle ulaştığınız bu nokta ile tüm şehri görebilirsiniz. Harika bir manzara sizi bekliyor. Mutlaka yapmalısınız. Braşov’un sembolü olan dağ üzerindeki BRAŞOV yazısına ulaşıp tüm şehri tepeden izleme fırsatı buluyorsunuz.

Bu bölgeyi yaklaşık 2 saate gezebilirsiniz. Küçük ve şirin bir yer. Sonrasında vakit kaybetmeden BRAN KALESİNE gidebilirsiniz. Buradan 30 km mesafede yer alıyor.

Bizim vaktimiz az olduğu için malesef biz gidemedik. Ama vaktiniz varsa mutlaka tavsiye ederim.

Önemli notlar :

  • Yemek konusunda oldukça seçeneğiniz bulunuyor. Her türlü damak tadına uygun yemekleri bulunuyor.
  • Hediyelik eşya dükkanı çok az. Eğer gezerken denk gelirseniz hemen alın derim. Bu arada Bükreş de hediyelik eşyalar çok pahalı. Braşov da çok daha uygun. Zira 2 katı fiyat farkı var. 😉
  • Marketlerinde daha çok Almanya markası ağırlıklı ürünler bulmanız mümkün. Zira bu bölgelerde Almanlar çok fazla yaşıyor.
  • Lei parası ıslanmaz, yırtılmaz. Çok enteresan ama ülkede demir para çok nadir kullanıyor. İlk defa bu kadar kaliteli para gördüm diyebilirim.
  • Romanya da simit çok tüketiliyor. Bizim simidimiz gibi değil. Daha ince ve genellikle ay çekirdekli oluyor. Tadı oldukça lezzetli mutlaka deneyin. Her yer de sürekli karşınıza çıkıyor.
  • Halkı da çok yardım sever. Kesinlikle kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz.
  • Erkeklerin kızlara laf atmalarına aşırı derece şahit olduğum başka ülke olmadı. Ciddi bir şekilde erkekleri yerli yabancı fark etmez kızlarla sürekli flört eşiyorlar. Seviyorlar sanırım. Laf atılmasına hazırlıklı olun.
  • Havaalanına mutlaka erken gidin. Sürekli sistemleri donuyor. Uçağınızı kaçırmayı istemezsiniz. Zira havaalanında her şey yavaş işliyor. Aklınızda olsun 😉

Bir hafta sonu kaçamağı yaparak bile gelin , görün derim. 3 gün bu iki şehri gezmek için yeterli 😉

 

İyi Tatiller 🙂

Bahar Baltacı