Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

0
353

451Son zamanlarda hemen hemen her kitap severin elinde gördüğüm Fahrenheit 451 kitabı sonunda benimde ellerime düştü 🙂

Elime aldığım ilk andan itibaren kurgusuna hayran kaldım.  Okuduğum en iyi distopya ürünü diyebilirim. Fahrenheit 451 kitabı, teknolojısi bir hayli gelişmiş toplumlarda gözlemlenen en belirgin özelliği yani gerilemeye başlayan insanlığa ayna tutuyor.

Kitapların yakıldığı, insanların yeni düşüncelerinin silinip yazılmadığı ,aydınlıktan çok uzak bir dünyaya merhaba diyorsunuz. Fahrenheit 451 , sürükleyici, düşündürücü ve süprizleri ile size kendini hayran bırakacağına eminim.
Kitap okuyorum, okuyoruz . Bu zamana okuduğum hiç bir kitap ,Fahrenheit 451 kitabı gibi kitap okumanın toplumların ve dünyanın geleceği için olan önemini yalın hali ile gözler önüne sermemişti.

Bu yönü ile benden kocaman bir yıldız aldı. Ayrıca 1966 sinemaya da uyarlanan eser ününe ün katmaya devam etmiş. Buna şaşırmadım diyebilirim.

Her sayfası zihninizin bir noktasına ışık yakıyor. Kitap da ağdalı cümlelere yer yok. Bu size asla kitabın basit olduğunu düşündürmesin.

Aksine kitap o kadar akıcı o kadar yalın ki bu sadeliği ile sizi boğmadan anlatmak istediğini size sunacaktır. Ama birazcık melonkoli bir anlatım tarzı serpiştirilmesi ile bambaşka bir hava estirmiş demeyi ihmal etmiyim 🙂

Fahrenheit 451 gönül rahatlığı ile çevrenize önerebilirsiniz. Zira bu kitabı okumak için birazcık aydınlığa ihtiyaç duymak yeterli diyebilirim 😉

Keyifli Okumalar

Bahar Baltacı