BABİL TAŞI – GÖRÜNMEZ KÜTÜPHANE

0
382

Kitapları seven birine en kutsal mabet neresidir?
Tek kelime dokuz harf ? KÜTÜPHANE!

Bu yönü ile bu ay Babil.com dan almış olduğum,  BABİL TAŞI kitabının kapağında yer alan GÖRÜNMEZ KÜTÜPHANE  yazısı  beni kitaba çeken etkenlerden biri oldu.  Hissediyordum. Bu kitap da sıra dışı bir hikaye beni bekliyordu. Ve hislerim beni yanıltmadı. İşte sıra dışı bir kitap BABİL TAŞI ile tanışmaya hazır olun.

babiltasıÖncellikle orijinal bir kurgu ile hazırlanmış romana kendinizi hemen kaptıracaksınız. Kitabın kapağında yazdığı üzere görünmez bir kütüphane var. Bu kütüphane boyutlar arası geçiş sağlayabiliyor. Kitapları burada saklanıyor. Bilgi ölmesin. Boyutlar arası nesilden nesile ulaşsın diye kütüphaneciler tarafından korunuyor.
Boyutlar arası geçişler arasında farklı karakterlerle karşılıyorsunuz. Kitap avcıları, vampiler, periler, kurtadamlar , ejdarhalar ile karakterler zenginleştirilmiş olup okuyucunun ilgisini daha çok çekmeye devam ediyor.

Babil Taşı kitabından en çok ilgimi çeken nokta LİSAN ‘dı. Kütüphanenin kendine özgü bir dili var. Bu dil sayesinde varlıklara hüküm edebiliyorsunuz. Mesala “ZİNCİR AÇIL” dediğinizde zincir kendiliğinden açılıyor. Ancak sadece “AÇIL”  dediğinizde çevrenizde o sırada ne varsa hepsi açılıyor. Çok yaratıcı bir lisan gerçek olmasını isterdim 🙂

Ancak malesef  bir takım belirsizlikler hikayenin sonunda aydınlanmadı. Karakterlerin yaşlarını tam olarak anlayamadık.  Kitabın adının Babil Taşı olması nedeni ile sürekli bu iki kelime ile karşılaşmayı umduk ama olmadı. Hikaye daha çok kütüphane üzerine odaklandı. Öyle görünüyor ki , bu kitabın serisi geliyor.  Çünkü bir kaç soru işareti hava da asılı kaldı.

Bu soru işaretlerini bir kenara bırakırsak yine de Babil Taşı, fantastik romanlar serisinde kendisine yer bulacağa benziyor. Ben çok nadir bu traz kitaplar okuyorum. Bu tarz kitapları okuyup bitirdiğimde vay be ne hayal gücü diyorum. Yazara hayranlık duyuyorum.  BABİL TAŞI kitabı da benim için öyle oldu. Bu harika kurgunun hakkı verilmeli diyorum.

En kısa zamanda okunacak kitaplar listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Sevgilerimle
Bahar Baltacı