KOŞUCULAR YAZI SERİSİNDE ANKARUNNİNG

0
388

Türkiye de son yıllarda koşu sporu hızla gelişmeye devam ediyor. Şehir şehir, il il tüm ülkeye yayılıyor. Ülkemizde bu konuda kendini en hızlı geliştiren şehirlerden biri olan Ankara hızla koşmaya devam ediyor. Ankara halkı sporu zaten seviyordu. Ancak sokaklara çıkmıyordu. Mevsim koşulları ve kısıtlı parkular başlıca engel sebeplerinden biriydi. Ancak bu duruma daha fazla seyirci kalamadılar ve kendi bireysel özgürlüklerini ilan edip biz bu sokaklar da, bu ayazlar da koşarız ve kendimizi koşar geçeriz dediler.

Son zamanlarda sosyal medyada koşu aktiviteleri , koşu fotoğrafları, koşucuları, koşu ekipleri ve koşu parkuları ile severek takip ettiğim ANKARUNNİNG koşu grubunu sizlerle tanıştırmaktan mutluluk duyuyorum.

Ankarunning kurucularından Çağrı Unal ile gerçekleştirmiş olduğum sözleşiyi sizlere aktarıyorum.

Ankarunning koşu grubunu kısaca bize anlatır mısınız? Kaç yılında ve ne amaçla kuruldu?

ankarunning1Merhabalar ben Çağrı. Benim esas mesleğim spor olmamakla beraber, hayatımın çok uzun bir döneminde sporla yakından haşır neşir oldum. Hobimle aramı iyi tutup 2.ci kademe fitness antrenörü oldum. Bireysel olarak koşu ve fitness ile yarı profesyonel olarak ilgileniyorum, bu sebeple kardiyo antrenmanlarımı açık alanda yapıyordum. Bu antremanları, çevremde benim gibi düşünen arkadaşlarımla beraber yapınca daha keyifli bir hale geliyordu. 2014 yılının Ağustos ayında ise ben ve birkaç arkadaşımla beraber bu işten daha da keyif alacağımız ve keyif vereceğimiz bir hale getirmek istedik, Ankarunning’i ilk kez resmiyete döktük ve herkese açık bir şekilde koşu antrenmanlarına başladık.

Ankarunning olarak ekibinizin çekirdek kadrosunuz bildiğimiz kadar ile farklı meslek farklı yaşlar bu farklı ekibi yakından tanımak isteriz.

Aslında biz çekirdek kadro tabiri kullanmıyoruz çünkü en başından beri ekibimizde yer alan ile yeni başlayan arasında sadece kondisyon farkı olsun istiyoruz. Çünkü birlikte koşmanın yanı sıra, kalabalık ve sosyal bir ekibiz. Bu sebeple, ekibe yeni gelenler kendini misafirliğe gelmiş gibi hissetmemeli.
Ekip 17 – 45 yaş aralığında. Yani, öğrenci, çalışan, ev hanımı, emekliliği yaklaşan , emekliliği henüz aklına dahi getirmemiş olan J , amatör sporcu, profesyonel sporcu yani kısacası mesleki anlamda da oldukça heterojen bir grubuz diyebiliriz.

Ankarunning açık bir grup olma özelliği ile Ankara sokaklarında ekibize dahil olan ve koşan koşu severler bulunuyor. Ankara da parkur alanları bulmak konusunda zorlanıyor musunuz? Zira gözlemlediğim kadarı ile ekibinize katılım oldukça yüksek görünüyor. Bu kadar koşucuya güvenli koşu alanı bulmak zor olmalı diye düşünüyorum.

ankarunning4Sizin de dediğiniz gibi Ankara parkur konusunda inanılmaz derecede kısır bir şehir. Maksimum 10 kişiyi caddelerde sokaklarda koşturabilirsiniz. Fakat bizim Çarşamba ve Pazar sabahları koşulara katılım sayımız 30 kişi ve üstü oluyor. Farklı tempolarda koşan insanları bir arada tutabilmek, Çarşamba akşamları ODTÜ kampus içerisini, Pazar sabahları ise EYMİR Gölü etrafını tercih ediyoruz.

 

 

 

Ankarunning şu an için birlikte çalışmış olduğu spor markası bulunuyor mu?

Hayır bulunmuyor. Henüz bir sponsor arayışımız olmadı. Ancak koşularımıza sponsor olan ve bizi destekleyen bir çok marka ve kuruluş oldu. Amacımız sponsor değil ancak desteklendiğimizi görmek bizim motivasyonumuzu oldukça arttırıyor.

Koşu günlerinizi ve aktivetilerinizi bizimle paylaşırmısınız?

Çarşamba akşamları  19:30 ODTÜ Arkabahçe otopark – 8K veya 10K lık bir parkur
Pazar sabahları           08:30 Eymir Gölü otopark  – 5K(yeniler) – 10K ve üzeri bir parkur

Peki yeni başlayanlar için nasıl bir koşu aksiyonu alıyorsunuz? Zira bildiğimiz üzere koşuya yeni başlayan biri yanlış antreman ile koşudan direk soğuyabilir.  Ya da çok iyi koşanlar arasında yavaş kaldığı için motivasyon  kaybı yaşabilir. Bu gibi sorunlara nasıl önlem alıyorsunuz?

ankarunning5Gerek instagram üzerinden gerekse facebook hesabımız üzerinden çok fazla mesaj alıyoruz. Yeni başlayacak ve katılım göstermek isteyen arkadaşlarımızın hepsini ilk gün olarak Pazar sabahı Eymir gölündeki koşumuza yönlendiriyoruz. Bunun nedeni  Eymir deki rotanın, Odtü ye göre daha kolay bir parkur olması.

Eymir de daha düz bir rotadan en azından git/gel yaparak 3K/4K lık bir parkur için onları yönlendiriyoruz. Koşu öncesi ısınma/soğumanın önemini anlatıyor, doğru kıyafet/ayakkabı/ekipman seçimi konusundan destek oluyoruz. Yeni başlayanlara eşlik eden arkadaşlarımız olmasına özen gösteriyoruz.

Bu sene sizi Barcelona Maratonunda gördük. Bizimle bu deneyiminizi paylaşır mısınız? Farklı ülke farklı şehir ve farklı bir atmosfer kulağa hoş geliyor.

Barcelona Maratonu için Ben, Ahmet, Cem ve Emir için ilk maraton deneyimimizdir. Bu deneyimi ülke sınırları dışında gerçekleştirmek istedik.

16 hafta süren ciddi bir hazırlık süreci geçirdik. +40 , -17 hissedilen havada antrenmanlar yaptık. Çok iyi beslendik ve sonuçlar bizim adımıza oldukça iyiydi. Emeklerimizin karşılığını fazlasıyla aldık.

Bu zamana kadar çok fazla yarışa katılmış olsak da maraton koşmak tarif edilemez bir duyguydu. 16 hafta boyunca verdiğimiz emeğin karşılığını almak, ekip içinden, arkadaşlarımızdan, ailemizden bize duyulan güveni boşa çıkarmamamız gerekiyordu ki bunu da başardık. Hedeflediğimiz sürelerden çok çok daha iyi bir performans çıkardık. Şimdi Eylül ayında sürpriz bir ülke için yeni bir maraton hedefi koyduk.

Hatırlatmadan edemeyeceğim. Barcelona ekibi olarak kendi başarılarınıza imza attınız. Bu başarının sırrını paylaşmak isteseydiniz tek kelime ne derdiniz?

MOTİVASYON. Herkes kendine ne kadar inandıysa, birbirine de o kadar inandı. Her antrenmanımızı birlikte yaptık, tüm programa sadık kaldık, her sakatlandığımızda birbirimizin yanındaydık ve başaracağımıza inandık. Biz bir takım olarak gittik ve takım olarak galip çıktık.

Size Ankara da spor desem ne dersiniz? Aklınız da ilk ne uyanır? Ülkemizde İstanbul başta olmak üzere şehir maratonları düzenlenmektedir. Ankara maratonu var mı?

ankarunning3Ankara da spor sadece salonlardan ibaretti aslında. İnsanlar outdoor egzersizleri yapmak, yürümek, koşmak, bisiklete binmek istiyorlar. Aslında Ankarunning olarak biz de insanların bu isteklerine cevap verdiğimiz için ilgi çekici geliyoruz.

Ankara’da ilk defa geçen sene Türk Kızılayı tarafından organize edilen, Kızılay merkezde koşulan bir organizasyon oldu ve biz de ekip olarak orada yer aldık. Organizasyon firmasının Ankara için deneyimsiz olması sebebiyle yeterli miktarda reklam yapılamadığı için çok az sayıda bir katılım söz konusu oldu. Ama en azında Ankara da bu konuda bir adım attı diyebilirim.

Peki şehirlerden öteye gidelim. Türkiye de koşu sporuna bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz? İşte bu olmalı ve ya bu olmamalı dediğiniz nokta atışlarınız var mı?

İnsanların sosyal yaşantıları ve spora bakış açıları değiştikçe koşuya bakış açıları da değişiyor. Daha önce sokakta, caddede tek başına koşan birini gördüğünde insanlar şaşkınlıkla bakarken, şimdi bizim gibi büyük bir kalabalığı gördüğünde imreniyor ve katılmak için mesaj atıyor, bireysel antrenman yapmaya başlıyor.
Spor yapmak isteyen, bireysel hedefleri olan insanlara yardımcı olmak için elimizden gelen tüm özeni gösteriyoruz. İsteriz ki, daha çok kişiyi özendirelim, daha çok kişinin sadece ilgisini çekmekle kalmayıp, onları koşunun içine çekelim.

Son olarak sizi yakından takip edip size katılmak isteyen arkadaşlar için iletişim bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Biz koşularımızı en az bir gün önce Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden duyuruyoruz.

ankarunning2www.ankarunning.com
www.instagram.com/ankarunning
twitter.com/ankarunning
info@ankarunning.com
cagri@ankarunning.com
ANKARUNNING
#RUNNINGWILD
#ANKARUNNING

 

Ben bu grubu çok sevdim. Umarım onları tanıdıkça sizlerinde beğenisi ve sevgisini kazanır. Ankara ya yolu düşen tüm koşucuların katılmasını tavsiye ederim.

Sevgilerimle
Bahar Baltacı