Orta Avrupa’nın göz bebeği Prag!

0
449

Kadife Devrimi ile komünizmden demokrasiye geçen Çekoslovakya’nın Slovakya ve Çek Cumhuriyeti olarak iki ye ayrılmasından sonra Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag şehrine uğramanın mutluluğu içindeyim.

Orta Avrupa’nın en zengin kenti olan Prag,  Vltava Nehri, köprüleri, katedralleri, altın şapkalı kuleleri, mistik havası, Ortaçağ eserleri ile gezgincilerin uğrak yeri olmasına şaşmalı diyorum. Ve evet işte şimdi gezginci ruhum ve ben de buradayız. Adımlarım gezginci adımlarının izinde bu şehre adım adım dokunmaya ve tanımaya başlıyorum.

Havalimanın’ndan şehir merkezine ulaşım için metro hattına göre haraket etmeniz gerekiyor. Şöyle ki ;
A Metro hattına ulaşım için 119 nolu otobüsü , B Metro hattına ulaşım için 100 nolu otobüsü kullanmanız gerekiyor. C Metro hattına gitmek için treni kullanmanız gerekiyor. Bizim otel konumuz B Metro hattı üzerinde olduğu için biz 100 nolu otobüs hattı ile gidip son durukta B Metro hattına vardık. Sonrasında Prag şehir merkezine yakın olan Namesti Republiky durağında inerek otelmize giriş sağlayıp kendimizi Prag sokaklarına bıraktık.

İlk durağımız LENNON DUVARI (Lennonova zeď)

John Lennon’ın anısına sürekli boyanan bu duvar bölgede en çok turisti çeken yer olarak bilinmektedir. Bildiğiniz üzere Lennon 1980 yılında bir saldırı sonucu hayata veda etmişti. Graffitiler ile onun renkli hayatı bur duvarda yaşamaya devam ediyor.

prag9

 

Aslında buraya nasıl gidebilir sorusu oldukça basit Charles Köprüsü ya da Karl Köprüsü (Karlův Most) olarak bilenen köprünün Kafka Müzesi tarafından turist kalabalığını takip ederseniz rahatlıkla bulabilirsiniz. Detaylı adresi :Malostranské náměstí tramvay durağında indikten sonra Starbucks’ın sağ çaprazında, köşesinde Kavarna yazan binanın olduğu caddeden(Mostecká) yürüdükten sonra ilk sokaktan(Lázeňská) sağa döneceksiniz. Dümdüz yürüdüğünüzde 200 metre ilerde solda Lennon Duvarı’nı göreceksiniz.

 

 

Franz Kafka Müzesi

prag12Lennon duvarını ardımızda bırakıp Sevgili Yazar Kafka’yı ziyarete gitmenin heyecanı içinde yolumuza devam ediyoruz. Kafka Müzesinin yeri çok kolay hemen Charles Köprüsünün ayağında zaten etrafı incelerken direk gözünüze çarpacaktır. Yine turist kalabalığını takip edebilirsiniz. Müzede Kafka’ nın hayatını, el yazılarını, babasına ve kız kardeşlerine yazmış olduğu mektupları görebilirsiniz. Kafka’nın çocukluk ve gençliğinin sokaklarına dokunmak, onu sokaklarda hissetmek tarifi imkansız bir duygu oldu diyebilirim.

 

 

Vltava Nehri’nde Tekne Turu

untitledLennon duvarını arkanıza aldığınızda köprüye doğru yürürken tekne turlarını görebilirsiniz. Aslında Charles Köprüsünün hemen hemen yer yerinde tekne turlarını görmeniz mümkün bu yüzden her hangi birini tercihe edebilirsiniz. 11€
Tekne turu ile tüm nehir boyunca Prag izlemin keyfini yaşıyoruz. Yaklaşık 40 – 45 dk sürüyor. Tam bir görsel şölen sizi bekliyor diyebilirim. Zamanınız varsa mutlaka yapmanızı öneriyorum. Hani kıyıda köşede bir şey kalmasın diyorsanız mutlaka bu turlardan birine katılın derim 😉
Dans Eden Ev (Dancing House)
prag 3Hollanda kökenli sigorta şirketi tarafından yapılan bu yapı Prag’ın en gözde mimarilerinden biri olma özelliğini taşıyor diyebiliriz. Zira etrafı sürekli turistlerle dolu ama içini görmek için değil dışından fotoğraf çektirmek için 🙂 Charles Köprüsüne 1 km uzaklıkta ama 14 ve 17 tramvaylarla da direk ulaşım sağlabilirlersiniz.
Dans Eden Ev üzerinden Charles Köprüsüne doğru ilerlerken karşımıza Kavárna Slavia (Kavárna SlaviaKavárna Slavia çıkıyor.  Nazım Hikmet’in sıklıkla uğradığı bu cafe ziyaretcileri meşhurdur. İçersinde tarihe damga vuran ünlülerin fotoğrafları dolu olduğunu hatırlatmak isterim.

Biz akşam yemeğimizi burada yedik. Gayet güzel ve keyifli idi. Servisi kötüydü. Ama Çekler genelde servis konusunda çok yavaş ve kaba oluyor. Şimdiden şaşırmamanızı kendinizi buna hazırlamanızı tavsiye ederim.
Oldukça basit bir ulaşımı var. 9, 17, 18, 22, 53, 57, 58, 59 ya da 91 nolu tramvayların geçtiği Národní divadlo durağında inerek direk ulaşım sağlayabilirsiniz.

Charles Köprüsü ya da Karl Köprüsü (Karlův Most)

prag1Turistlerin 7/24 yanlız bırakmadığı en ünlü tarihi yeri burasıdır. Biz öğlen ve akşam saatlerinde geldik. Ancak hep kalabalık hep kalabalık o yüzden bir sabah erkenden hem koşar hem sakince bakarız dedik. Ve sonuç harika bomboş köprü de harika vakitler geçirdik.

Charles Köprüsü, 1357-1400 yılları arasında tamamlanmış, 516 metre uzunluğunda araç trafiğine kapalı bir köprüdür.  30 tane heykeli bulundurması ve köprünün giriş ve çıkışın da savaşta kullanılmak üzere iki kule bulunuyor. Old Town Sguare olarak da biliniyor. Köprünün iki tarafı da masal gibi diyebilirim. Charles Köprüsüne 17, 18 ve 53 nolu tramvayların Karlovy Lázně durağında indikten sonra saat kulesine doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 

Martin Tour ile Prag Şehir Turu
Şehrin tarihini dinlemek için 2 saatlik hızlandırılmış bir tura katılıyoruz. Martin Tour tercih etmemizin nedeni Türkçe Anlatımı olmasıydı. Prague Castle 30 dk serbest zaman dışında diğer tarihi mekanları otobüsten izleyerek ve tarihini dinleyerek geçiyorsunuz.

TARİHPrague Castle harika bir manzara harika bir mimari ile kendisine hayran bıraktırıyor. İçerisinde bir çok önemli gezi noktası bulunuyor. Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol, Yaz Bahçeleri, Aziz George Bazilikası gibi bir çok tarihi yeri aynı anda görme imkanını sizlere sunuyor.

Tour olmadan kendiniz ise 22 veya 91 nolu tramvayların Pražský Hrad durağında inerek Prag Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Tour sonunda Prag meşhur tatlısını yemek için Trdelník büfelerinden birine uğruyoruz. Tarçınlı, çikolatalı, dondurmalı her çeşit yiyebilirsiniz. Aşırı bir hamur tatlısı diyebilirim.

Eski Şehir Merkezi Meydanı (Staroměstské Náměstí)

Prag’ın turistik meydanı olan Eski Şehir Merkezi Meydanı’nda Astronomik Saat, Leydimizin Gotik Kilisesi(Týn’in Kilisesi)

prag 8Astronomik Saat (Pražský orloj)

Bu saati anlamak için biraz açıklama yapmam gerekiyor. 4 figürlü bir saat olma özelliğini taşıyor.
• Elinde Ayna Olan : Kibiri
• Elinde Altın Kesesi Olan Figür : Açgözlülük ve faizciliği
• İskelet : Ölümü
• Elinde Mandolin Olan Türk : Keyif ve eğlenceyis simgeliyor.
• Ve her saat başı bu figürler haraket edip müzik çalıyor.

 

 

 

20160331_130639Hemen karşısında ise  Týn’in Kilisesi 80 metre yüksekliğinde kuleleri olan ve gotik tarzda 14 yüzyılda inşa edilmiş.

Barut Kulesi (Prašná Brána), Şehri, yeni şehir ve eski şehir olarak ayırması için inşa edilmiş. 17. yüzyılda savunma ve silah barutu saklanması için kullanıldığından bu adı almış. Buraya Náměstí Republiky durağında inerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Prag küçük ama bir o kadar büyük bir şehir diyebilirim. Sıcak ve tarihi dokusu ile sizi kendisine hayran bırakıyor. Ama Çek Cumhuriyeti’nin halkı şehir kadar sıcak ve insan canlısı değil üzgünüm. O yüzden kendinizi buna hazırlayın. Tüm hizmetler yavaş ve garsonlar genelde kaba oluyor. Bu şehri tanımaya geldiyseniz önce tarihten, sonra doğasından en son insanından tanımlasınız derim ki şehri insanın dolayı yanlış tanımayın derim.

Metro da, tramvay da hemen hemen hiç yok denecek kadar az insan bilet alıp kullanıyor. Şaşırıp kalmayın derim. Genel olarak şehirde bira kokusu çok yaygın buradan şehrin insanın biraya olan tiryakiliğini görmeniz mümkündür. Zira biraları sudan ucuz diyebilirim. Bu yanı ile turistlerin ilgi odağı olmuş.

prag yarısBildiğiniz üzere Prag daha çok gezilecek yer var ancak bizim zamanımız kısıtlı olduğu için şimdilik ana hatları ile şehri gezdik gördük . Hatta maraton koştuk ve  çok mutlu ayrıldık.

Ayrıca Prag yarı maraton harikaydı. Koşu severlerin mutlaka koşması gereken şehirlerden biridir.

En kısa zamanda bu istasyona uğramanız dileğimle

Sevgiler

Bahar Baltacı