Bugün bambaşka duygular içindeyim. Yıllardır yetişmiş olduğumuz ataerkil düzene bir baş kaldırışı kızların koşmasını yazmaktan mutluluk duyuyorum. BuKızlar Nereye Koşuyor grubunu sizlerle tanıştırmadan önce sizlere dünyanın en güçlü kadınını tanıştırmak istiyorum.

Koşmaya başladığım ilk günlerde internet üzerinden araştırmalar yapıyordum. En uygun ayakkabı, parkur , antreman vs. vs. Sonra aklıma birden bire ilk kim koştu? yani benim ilkim kimdi? dedim. Ve klavyenin tuşları beni Kathrine Virginia  getirdi.

Kathrine,  ABD’li yazarlık yapmakta ve Televizyon yorumcusu olarak çalışmaktadır.1973 yılında  kadınların katılamadığı Boston Maratonun katılıp 42 km koşmaya karar verir. Cinsiyetini belirtmeden “K.V.Switzer” ismiyle kayıt yaptırır.

Yarış günü sakin ve sessiz adımlarla atletlerin arasını karışır. Meraklı gözler arasında  261 göğüs numarası ile start çizgisinden geçer. Hemen ileride Jock Semple adındaki görevli, aynı zamanda yarışmayı düzenleyenlerden biri “Defol git yarışımdan!” çığlıklarıyla kadın atleti tartaklayarak yarış dışına itmeye çalışır. Ancak Kathrine yanlız değildir. Erkek arkadaşı ve diğer atletler onu korur ve marathonu bitirmesini sağlarlar.

A woman, listed only as K. Switzer of Syracuse, found herself about to be thrown out of the normally all-male Boston Marathon when a husky companion, Thomas Miller of Syracuse, threw a block that tossed a race official out of the running instead, April 19, 1967 in Hopkinton, Mass.(AP PHOTO)

Bugün kadınlara marathon hakkı nasıl verildi diye düşünürsek bunu çok uzaklara da aramaya gerek yok sanırım. Kathrine kadar yakına koşmanız yeterli 😉 Kathrine o günden sonra boş durmadı ve Boston Atletizm Derneği’ni ikna ederek kadınlara maraton hakkının 1972’te verilmesini sağladı. Bu adım, 1984’te kadın maratonunun olimpiyat programına dahil edilmesine kadar uzanan yolun da kilometre taşı oldu.

Kathrine yarış sonrası şöyle diyordu. “Yarış sırasında büyüdüm ben. Boston Maratonu’na genç bir kadın olarak başladım, yol boyunca büyüdüm, sonlarına geldiğimde olgun bir kadındım. 32. km civarında, bu koşuyu bitirdikten sonra daha iyi bir sporcu olmak için çabalamaya ve başka kadın sporculara da benim yaşadığım güçlülük ve özgürlük duygularını hissetmeleri için öncü olmaya karar verdim. Bitiş çizgisini geçtiğimde, ‘Yaşasın başardım’, demek yerine ‘Yaşasın bir hayat planım var! ‘ diyordum…”

Yaşasın Türkiye de koşan kadınlar var. Ve yaşasın Türkiyenin spor alanında da kadın grupları var. İşte onların ilki BuKızlar Nereye Koşuyor karşınızda…

buzkızlar kapakHadi BuKızlar nereye koşuyor (BKNK) grubunu yakından tanıyalım.

BuKızlar 5 ana kurucudan oluşan, spor yapmayı sosyal bir aktivite olarak gören ve uzun yıllardır birbirini tanıyan bir arkadaş grubu…  BuKızlar nereye koşuyor gurubunun oluşum fikri yaklaşık 4 sene önce ilk kez beraber katıldığımız Bozcaada Yarı Maratonu’na giderken ortaya çıktı. Trafik kontrolü için bizi durduran memur bey aslında BuKızlar’ı aydınlatan ve teşvik eden kişi oldu. Kontrol sonrasında nereye gittiğimizi soran memur bey ‘Kadınların spor aktivitelerine katılımını destekliyoruz.’ diyerek tatlı bir tebessümle bizi uğurladı ve fikrimizi oluşturmak adına düşünmemize sebep oldu.. Bu tarz spor aktivitelerine katılmaktan keyif alan kadınlar olarak bizler, amacı kadınları spor yapmaya teşvik etmek olan bir grup kurmaya o anda karar verdik aslında. Ve kadınların da bu noktada birleşeceğine inanarak daha çok kadını hareketsiz yaşamdan kurtarıp, sosyal yaşama spor yaparak katılımını sağlamayı kendimize misyon edindik.   Yani BuKızlar kimdir sorusunun cevabı aslında günlük yaşam koşturmacası arasında kendine vakit ayırıp aktif yaşamayı seçebilen kadınlardan oluşan amatör ruhlu bir kulüp ve misyonu da kadınların sosyal spor yaşamı ve aktif yaşama katılımını teşvik etmek, sporu sıkıcı, acı verici olmaktan çıkarıp sosyal bir platforma taşıyarak daha eğlenceli bir hale getirmek ve böylece aktif yaşamın sürekliliğini sağlamak.

Türkiye’nin ilk kadın odaklı koşan grubu olma özelliğini taşıyorsunuz. Peki faaliyet alanlarınız nasıl oldu? Daha doğrusu faaliyet alanlarınızı nelerdir?

bukizlarKendimizi bir koşu gurubu olarak tanımlamıyoruz. Biz sadece koşmuyor zihnimizi ve bedenimizi zinde tutacak her türlü etkinliği düzenlemeye ya da organizasyona entegre olmaya çalışıyoruz. Son zamanlarda 15 günde 1 bir koşuyoruz. Türkiye’nin ilk kadın odaklı koşan gurubu olmanın yanında ülkemizde Happy Hour Run Costume Run Resolution Run Bachelorette Run gibi konsept koşuları da ilk biz düzenlemeye başladık. Bu tarz konsept koşulara hala dönemsel olarak devam ediyoruz. Koşuların yanı sıra spor salonu ve spor eğitmenleri ile işbirlikleri yapıyor alanlarında uzman eğitmenlerden BuKızlar’a özel spinning, boot camp, cross fit dans, fitness, yoga ve pilates dersleri düzenliyoruz. Hatta son olarak Dünya Kadınlar gününde Kadınlara özel savunma dersi bile düzenledik. *Fit BuKızlar diye farklı bir oluşumumuz da var. Bu oluşumla ilgili detayları yakında sosyal medyadan görebileceksiniz.*

Sporun bir çok dalı ile ilgileniyorsunuz. Bunun yanı sıra bu alanlarda size destek olan sponsorlarınız bulunuyor mu?

Kıyafet sponsorumuz Nike. Nike ile uzun yıllardır devam eden samimi ve beraber güzel projeler yürüttüğümüz bir işbirliğimiz var. Bunun dışında bir sponsorumuz yok. Biz aktif yaşama destek olan her kurum veya kişi ile ortak projeler yürütmek adına işbirlikleri gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda da dönemsel olarak bizi destekleyen bir çok marka  ve kişi oluyor.

BuKızlar Nereye Koşuyor grubu olarak güçlü ve emin adımlarla ilerliyorsunuz. Bu yolda bize anlatmak istediğiniz başarı hikayeleriniz var mı?

bukizlar1En büyük başarı biz 5 kurucu üyenin yoğun iş hayatları arasında böyle bir oluşumu kurup bugünlere kadar getirebilmesi ve bizi örnek alıp yeni koşu guruplarının ve kadın oluşumlarının ortaya çıkması sanırım.
BuKızlar ile bir çok kadının hayatına yeni pencereler açabilmesi.

Bir çok kadın BuKızlar ile koşmaya başladı BuKızlar’dan aldıkları motivasyon ile bir çoğu spora başladı birçoğu da düzenlenen etkinlikler ile daha önce hiç yapmadığı spor dallarını yapma fırsatı buldu.

bukizlar4

Amatör ruhluyuz diyoruz ama şu an kendi içimizde elite sporcu kıvamına gelecek BuKızlar’da var. BuKızlar’ın Meral’i ilk kez BuKızlar oluşumu ile başladı koşuya ve şu an kendisi 4 saatte maraton koşabiliyor. BuKızlar’ın Beste’sinin yüzme koşu ve triatlon’da dereceleri var. BuKızlar’ın Deniz’i kurumsal hayatı sürdürürken bir yandan yoga eğitmenliğini tamamladı. BuKızlar’ın Nagehan’ı sağlık sorunları ile karşılaşmış olmasına rağmen spor yapmayı asla bırakmadı.  Daha burada isimlerini tek tek sayamayacağımız kişisel başarılara vesile oldu BuKızlar

Her geçen gün koşunun günlük hayatımıza etkilerini görmekteyiz. Size göre koşunun toplumumuza sağlamış olduğu olumlu etkileri nelerdir?

untitledBirçok köşe yazarı koşunun sağlık açısından zararlı olduğunu yazadursun. Bilinçli yapıldığı sürece sağlık açısından kalp ve solunum sisteminin gelişimine katkı sağladığına inanıyoruz biz. Koşunun yanında farklı tarz cardio vasküler ve kuvvet bazlı etkinlikler de düzenliyoruz böylece koşuyu daha sürdürebilir hale getiriyor aynı zamanda sakatlanma riskini de minimize etmeye çalışıyoruz bu şekil çeşitlendirerek.

Sosyallik açısından tek kelime ile müthiş. Dünyada nereye gidersen git yapabileceğin ve yeni insanlarla tanışabileceğin bu kadar kolay ve maliyeti düşük başka bir spor var mı?

Ülkemizde hala büyüme aşamasında ve penetrasyonu çok büyük. Bizim gibi koşu grupları arttıkça da koşan insan sayısı hızla artmaya devam edecek.

 

Ülkemizden bahsetmişken, Türkiye’ de yapılan  sporları ve spor aktiviterlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Özünde bu ülkede spor doğru yapılıyor mu?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Türkiye’de hala koşan insan sayısı çok az. 2 sene önce Nike desteği ile San Fransisco’daki Nike Women’s Half Marathon’da koşma fırsatımız oldu. 30.000 kadın ile beraber koştuk. Ülkemizde Avrasya maratonun’da bile o kadar insan koşmuyor. Düşünün Avrupa ve Amerika ile kıyasladığımızda ne kadar az insanın koştuğunu. Fakat kurulduğumuz ilk yılı düşündüğümüzde bu 4 yıl içinde koşan insan sayısının hızla arttığını ve koşan insan görmeye alışık hale geldiklerini çok net görebiliyoruz. 4 sene önce belki de dalga konusu iken şu an bize katılmak isteyen bir çok kadın oluyor. Bu da ümit verici ve emek verdiğimiz bir oluşumun karşılığını görebilmek bizi çok mutlu ediyor.

Biz misyonumuz doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz ve aktif yaşamı destekleyen kişi ve markalar ile işbirliği yaparak daha çok kadını sosyal spor yaşamına dahil edeceğiz.

Koşu organizasyonlarının artması gerekiyor tabi ki daha fazla insana ulaşmak adına. Bunun için çok büyük bütçeler hazırlamaya da gerek yok. Avrupa’nın bir çok ülkesinde gönüllü çalışanlar ile kısa mesafeli amatör yarışlar düzenleniyor.

Bisiklete binen insan sayısı arttı. Bu sebeple devlet bisiklet yollarının yapılmasına yönelik yasa çıkarttı. Daha çok insan koştukça belki ileride daha çok park ve sosyal yaşam parkurları da yapılmaya da başlanır.

Pozitif düşünelim. Birlik olalım. Bedenen ve zihnen daha mutlu kadınların oluşturduğu bir toplum için koşmaya devam edelim. Devam..:)

BuKızlar nereye kosuyor ekibini takip etmek onları yakından tanımaya devam etmek için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

Tumblr : Bukizlarnereyekosuyor.tumblr.com
Twitter: https://twitter.com/bukizlarnereyekosuyor
Facebook: https://www.facebook.com/bukizlarnereyekosuyor
Instagram: http://instagram.com/bukizlarnereyekosuyor
www.youtube.com/user/bukizlarnereyekosuyor

Sporla ve sağlıkla kalın
Bahar Baltacı