Koşmasaydım Yazamazdım

0
394

Koşmasaydım Yazamazdım

Heyecan ölebilirim. Kelimeleri unuturum diye çok korkuyorum.  Bugün ki yazımda her bir harf her bir kelime her bir cümle çok önem teşkil ediyor.

Çünkü koşmak ve okumak hayatımın edi ile büdüsünü bir araya getiren KOŞMASAYDIM YAZAMAZDIM kitabının yorumunu sizlere yazıyorum.kosmasaydımFotoğraflarda kullanmış olduğum objeleri merak edenler için fotoğrafta gördüğünüz Nostaljik kırmızı minik dekoratif daktiloyu http://www.hediyerengi.com/ sitesinden satın aldım 😉

Haruki Murakami ‘nin okuduğum ilk kitabı KOŞMASAYDIM YAZAMAZDIM aşırı derecede beni heyecanlandırması ile bu kış günlerinde elime aldığım andan itibaren beni ısıtan bir kitap olma özelliğini taşıyor.

Haruki Murakami yaklaşık 30 yıllık maraton geçmişini bizler için yazma tutkusu ile birleştirmiş ve  içinden sağlığın koşarak geçtiği bir roman ortaya çıkarmış.

Sanırım KOŞMASAYDIM YAZAMAZDIM kitabı Haruki Murakami’ nin en kişisel kitabı olmuştur. Zira roman gerçeklerle ile iç içe ve otobiyografi niteliğinde kendi hayatını romanlaştırması ile onun diğer romanlarından keskin çizgilerle ayırıyor.

Koşanlar ve koşmayı sevenler , disiplini, hayallere ulaşmanın adımlarını, beynin tabularını, vücudun direncini iyi bilirler. İşte Murakami bu dirençleri, tabuları ve antrenmanlarla başa çıkmanın onları acıdan keyfe dönüştürmenin yollarını güzel anlatımı ile bizlere yol gösterici nitelikte bir romanı hayata geçirmiş.

Haruki Murakami katıldığı maraton şehirlerindeki deneyimlerini, şehirlerdeki halkın spora bakış açılarını, hava koşullarının ülke yaşamına ve spora etkilerini , koşmanın roman yazımına karakterlerine vermiş olduğu ilham ve katkısını harmanlayarak sunduğu hayatın içinden geçen bu romanda kendinizden bir parça bulabilecek belki de kendinizdeki eksik parçayı KOŞMASAYDIM YAZAMAZDIM sayesinde tamamlayacaksınız.

KOŞMASAYDIM YAZAMAZDIM  kitabının dili akıcı diyebilirim, samimi diyebilirim aslında en doğru kelime içten yazım dile ile okuyucusu arasında sıcak bir bağ kurmuş ve bunu bu romanın her satırına yansıtmayı başarmış.

Koşmasaydım Yazamadım aynı zamanda ilham veren bir kitap olma özelliğini de taşıyor. Çünkü koşmak insanı rahatlatır, beynin düşünme tarzını güçlendirir, çoğu zaman deşarj eder aynı zamanda çoğu zaman da demotive de edebilir. Haruki Murakami bu düşüncelerden sıyrılmış ve deneyimler ile bu düşüncelerin üstesinden gelmeyi bize öğretir cinsten örneklerle açıklamıştır.

Bu yorumlarıma istinaden sadece koşu severlerin değil hayatında bir tutkusunu, bir hobisini ya da yapmak isteyip yapamadığı hayalini gerçekleştirmesine de yardımcı olacak öğütlerden ve önerilerden de bahsederek kitabı sadece spor sevenlere değil hayali olan tüm insanlara yazdığını anımsatmak isterim.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı