Memleketi Ben Kurtaracağım

0
349

memleketMemleketi Ben Kurtaracağım

Gürse Birsel, “Kahkahanızı kaybettiniz biliyorum, ama ben belki bulup geri verebilirim” diyerek okuyucusunu kitabına davet ediyor.

Gülse Birsel deyince aklıma gülmek gülmek ve gülmek geliyor ve gülüyorum.
Memleketi Ben Kurtaracağım kitabını okurken güldüm ama sonra ardı ardına gülmeyi düşlerken düşündüm hüzünlendim. Garip ama ilk defa komedi tarzında yazılan bir kitap beni oldukça hüzünlendirdi.

Gülse Birsel son zamanlarda hepimizin her gün karşılaştığı ve düşündüğü ülkemizin siyasi durumunu mizahi bir dille yorumlayıp özellikle güldürür ve düşündürürüm dedirttiren cinsten bir kitaba imza atmış.

Konu siyaset olunca eleştirinin dozajı çoğu zaman artar. Ancak Gürse Birsel bu eleştiriyi ölçülü ve dozunda yapmayı başarmış diyebilirim. Sıkılmadan boğulmadan yönlendirilmeden rahatlıkla okuyabiliyorsunuz.

Memleketi Ben Kurtaracağım günümüz siyasetine bir taşlama ve tiye almayı içinde barındırmasına rağmen popüler kültürün hayatımıza olan izlerine de yer vermiş.

Özellikle kitabın son bölümleri Gazanfer Özcan için yazdığı satırlar hüznümü kat ve kat artırıyor. Yine aklıma Cemal Süreya geliyor. “Hayat Kısa Kuçlar Uçuyor”…

Kışın elinizin altında çerez gibi bir solukta okuyabileceğiniz kendine münhasır keyifle okuyabileceğiniz Memleketi Ben Kurtaracağım  kitabını 2016 yılında okunacaklar listenize almanızı öneriyorum.

Mutlu Yıllar

Bahar Baltacı