Çavdar Tarlasında Çocuklar

0
385

IMG_20151110_132608Çavdar Tarlasında Çocuklar

Cumartesi gecesi , hava soğuk, sokaklar kup kuru , insanlar kapalı kutu ve ben Çavdar Tarlasında Çocuklar ile baş başayım.

Çavdar Tarlasında Çocuklar eminim hepiniz bu kitabı bir yerde görmüş, karşılaşmış veya almış okumuşsunuzdur.

Kimine göre popüler, kimine göre güzel, kimine göre berbat bir kitap olması ile en çok okunan kitaplar arasında yer alan Çavdar Tarlasında Çocuklar sonunda benim ellerimde ve sizlerin önlerinde yer alıyor.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, ergenlik çağında olan Holden’in bir Noel öncesi başına gelen olaylar ve olaylar karşısındaki düşünceleri kitapta yer alıyor.  Holden farklı bir kişiliğe sahip ve kendine has bir duruşu ile kendi yaşıtlarından ayıran fikirleri barındırıyor. Bazen asi, bazen uslu, bazen çocuk, bazen büyük aslında bir ergende olması gereken bir dünyası var.

Holden  gitmek istiyor.  Toplum denen halkanın dışında yaşamak istiyor. Bir kulübede insanlardan uzak insan düşüncelerinin kalabalığından uzak yaşamak istiyor. Ve romanda bu gidip geliş üzerine gelgitlerinde şahit olacaksınız. Bilirsiniz hepimiz bazen gitmek isteriz. Çoğumuz kalırız azımız gideriz. Holden de böyle işte gittiği ya da kaldığını siz belirleyeceksiniz.

Çavdar Tarlasında Çocuklar bir baş yapıt olarak ilan edilmiş bir romandır. Maalesef bana göre öyle değil. İlk sayfalarından itibaren donuk ilerdi. Bir ara ergen kitabı işte dedim. Sonra devam etmeyelim dedim. Böyle gel gitler içinde kitabı bitirdim.

Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabını okuyucu beğenisi oldukça yüksek ama ben maalesef ben beğenmedim.  Kim bilir belki bu kitap yazıldığı yıl okusaydım. O zaman o dönemin şartları içinde belki beğenebilirdim. Ancak günümüz dünyasında ben bu kitabı kendime yakın bulamadım.
Biliyorum bir dünya klasiği ancak dünyanın beğenisi değil ruhumun beğenisinin peşinden gidiyorum.

Bir gün yolunuz Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabına düşerse umarım bu kitap sizi mutlu eder.
Ancak benim yolum bir daha bu tarlaya düşmeyecektir.

İyi Seneler
Bahar Baltacı