Romancının Romanı Kitap Yorumu

0
437

Roman okuyoruz, romancıların bizler için yazdıkları romanları okuyoruz. Romancının Romanı’nı ilk kez okuyoruz.

ROMANCIYazarın yaşamı ve ölümü sorguladığı ve bir çok sorunun cevabını tamamen okuyucuya bıraktığı eşsiz bir eser bizlere merhaba diyor. Evet orada rafta bize el sallıyor. Hey diyor yaşamak var bir de romancının gözüyle yaşamak var. Sen hangisini yaşamak istersin? Nasıl yaşamak istersin?

Kimi zaman labirentte kaybolmuş hissi uyandırıyor. Kimi zaman en yüksek tepeye ulaşmanızı sağlıyor. Hiç sıkılmadan keyifle okuyabileceğiniz muhteşem bir kitabı ellerinize bırakmaktan mutluluk duyuyorum.

Romancının Romanı 7 bölüme ayrılmış konferanslardan oluşmaktadır. Her konferans da bambaşka bir konuya giriş yapıyorsunuz. Hayvanlara olan saygı ve sevgi, edebiyata bakış açısı, kötülüğün çıkışı ve büyümesi gibi bir çok konu ile birlikte okuyucu olarak bizleri düşünmeye düşündürtmeye sevk ediyor.
Hani bazı romanlar vardır. Kurgusu ile sürükler, heyecanlandırır, şaşırtır işte bu kitap doğal gerçekliği ve akışı ile hepsinden özel bir kulvara sizi sürüklüyor diyebilirim. Gerçeklik duvar gibi, demir gibi suratınıza çarpıyor.

Doğru ve yanlışın birbirine geçtiği ayrılmasının gün geçtikçe zorlandığı çağımız da özellikle batının bulanıklaştırdığı dünyayı acımasızca eleştirdiğine şahit olacaksınız.

Romancının Romanı ‘ nın 2003 Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görüldüğünü bilmenizi isterim. Yazar J. M. Coetzee özgün bakış açısı ile bunu fazlası hak ediyor diye düşünüyorum.

Madem yazarını andık biraz ondan bahsetmeden yazıyı sonlandırmak olmaz. Sakin yaşamayı seven, kalabalıklardan uzak duran, basın demeci vermemeye çalışan hatta evinden nadir çıktığı söyleniyor. Vejeteryan olup içkiden uzak durduğu ve Avustralya vatandaşlığına geçişini hayatının en doğru kararı olduğunu söylemektedir. Ki bu yaşayışına şaşırmadım desem yeridir. Zira romanda bu yaşamanın doğruluğunun altını çizen konuşmalarla sıklıkla karşılaşacaksınız.

Son zamanlarda okuduğum en farklı ve faydalı bir kitap oldu. Hepimize tavsiye ediyorum.

Keyifle Kalın

Bahar Baltacı