Bir Bar Filozofu -100 Derece bir roman

0
412

Bir Bar Filozofubar
Popüler kültür televizyona, radyoya, sokaklara, kahve arası sohbetlerine, evlerimize, iş yerlerimize her zaman yansımaya devam ediyor.
Popüler kültürün en yakın ilişkisinin olduğu kitaplar bu paydadan her zaman en büyük paydayı almayı başarmıştır.
Tıpkı bugün sizlerle son zamanlarda sıklıkla karşınıza çıkan bir popüler kültür kitabı olan BİR BAR FİLOZOFU ’nda olduğu gibi.

Kitabı adı çok ilgi çekici insanda merak uyandırıyor. Kitap tasarımı kitaplarda harikalar yaratan Emrah Yücel’e ait olması da bu merakı 2 ye katlıyor. Bu iki özellik ile kitabın albenisi oldukça yüksek kılıyor.

Bir bar filozofu ‘ nu okuyama başlayınca o da ne çekicilik sıfırın altında yer çekimi yok sıcaklık – 100 derece iniyor. Yani hikaye basit, anlatım basit, konuşmalar gündelik hayattan, kurgu çoğu zaman beni güldürdü. Zira bu kitap da anlatılanların gerçek olduğunu bilmek beni ürküttü diyebilirim.

Hayat bu kadar mı sığlaştı. Bu mudur aşk? Aşk böyle numaralarla mı kirletildi? İnsanlar işini gücünü yaşamı bir kenara bırakıp böyle oyunlarıma maruz kaldı?
Şu evrene bakın dostlarım. Şu yaşamın büyüklüğüne bakın dostlarım. Böylesine büyük bir varoluşta böylesine basit yaşamak niye? Diye sormalı bu yazara? Ve bu yazara övgülere yağdıranlara sormalı niye diye?

Bir Bar Filozofu bu zaman kadar okuduğum en basit kitapların başında yer alıyor diyebilirim. Zira ben size bunu önersem büyük harflerle bana hakaret edersiniz. Çünkü bu kitap birbiri ardına aldatma ve aldatılmadan ileriye gidemeyen bir ilişkiyi anlatıyor.

Farkında olmanızı isterim ki yazar buna aşk hikayesi demiş. Zira biz ölmedik , atalarımız ölmedi ve bizim üstat yazarlarımız ölmediyse onların yazdıkları aşk hikayesiydi . Bu kitaba aşk hikayesi demek geçmiş yazarlarımıza küfür etmek demektir ki asla asla Türk edebiyatına küfür edilmesine izin vermem.

Kitabın içine bakarsınız sanal alemin tüm simgelerini görebilirsiniz. Oysa insan bir kitaptan hayatın simgelerini değil hayatın simgelenmesini ister. Zira kitap da değer olguları zamanımızın popüler kültür adımlarından öteye gidememektedir. Ben bir kitapta yaşam beklerim. Yaşarmış gibi yapılmasını bekleyemem.

Bir Bar Filozofu kitabını okumanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü bu hayattaki en değerli hazineniz zamanınız ve bu zamanı boşa harcamanızdaki pay sahiplerinden biri asla olmak istemem. Zira zamanınızı çalarsam onu asla yerine koyamam. Zamanınızı en güzel kitaplara ayırmanız dileğimle.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı