Deli Kadınlar Betty Blue sever

0
451

bettyBetty Blue işte böyle tanışıyorum.
Deli bir kadın olarak deli bir kadını okuyama böyle başlıyorum.

Aşk üzerine ne çok roman okudum, okuduk, karşılaştım, karşılaştık, duydum, duyduk bizler içinden aşk geçen romanlarla büyüdük ve büyüme devam ediyor olacağız. Ama böylesine yırtıcı bir aşkla hiç karşılaşmadım ve eminim sizde karşılaşmamışsınızdır. Bu yırtıcı aşkın adı BETTY BLUE.

Günümüz aşkın kalıpları veya süreçlerine inat bu hikaye hırçınlığı, yırtıcılığı, sıradışılığı ile tüm çerçeveleri kırıp döken kendine ait salt bir dünya oluşturan bir kitap olan  sizi beklentilerinizi ötesine taşıyor olacaktır.

Betty, çekici, çılgın, asi, vurdumduymaz ,psikolojik sorunları olan, insanların laf kalabalıklardan çok uzakta tek başına yaşayan bir kadındır. Zorg tamircilik yaparak geçimini sağlıyor, aynı zamanda bir yazar olma hayali kurmadan deneme yazıları yazıyor ve bir daha ki ay geçinecek kadar para olması dışında hiç bir kaygısı olmayan tamamen yalın bir hayat yaşayan bir adamdır.

İkisi da bir aşk-ı iki farklı şekilde yaşıyor. Betty kımı zaman kendine zarar verebiliyor, seviyor hırçınlaşıyor, seviyor neşeleniyor, seviyor kırıp döküyor, seviyor onarıyor, seviyor koşuyor, seviyor duruyor, seviyor sinirleniyor, seviyor sakinleşiyor. Oysa Zorg bir anda karşısına çıkan bu çılgın kadın Betty’i hayatın merkezine koyup resmen onun için yaşıyor, onun için çalışıp onun mutluluğu için parasını harcıyor. Onun psikolojik sorunlarını bile o mutlu olsun diye olmadığını bile varsayıp buna kendini inandırıp yaşayacak kadar gözlerini bu aşk uğruna karartıyor.

Betty aşkını alevlendirip coşkuyla yaşarken Zorg onun tam tersi aşkını sakinleştiriyor. Aslında bu aşk var olma ya da var olmama çıkmazında hızla ilerleyen bir roman olma özelliğini yaşıyor.

Ne yazarsam yazayım. Tanımlandıramıyorum, anlatamıyorum. Aslında bu öyle güzel roman ki tam da yaşamak isteyebileceğiniz cinsten bir aşk hikayesi bir hayat hikayesi BETTY BLUE.
Bir insanı sevebilmek için onu baştan aşağıya soymalısınız. Önce işini, mevkisini, memleketini, mezuniyetini etiket adına ne varsa hepsini soyup salt insanı görmeli ve o salt haline aşk olmalısınız.

Ki o salt haline aşık olma size gerçek mutluluğu vericektir. Bitik tükenmeyen darbelere karşı çelik kadar kuvvetli bir aşkı sunacaktır. Bunun en güzel örneği BETTY BLUE.
Kitabın sonunda her yanımı hüzün sardı. Sonbahar hüznü mü? Yoksa Betty Blue’nun hüznü mü? Sanırım bana her ikisi de hüzün getirdi.

Sonbaharımı böyle güzel bir kitap ile taçlandırdığı için Barış Acır’a çok teşekkür ediyorum. İçimizdeki Betty Blue ile Zorglara …

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı