Bir MOSKOVA Anatomisi

0
356

Bir MOSKOVA Anatomisi
Merhaba sevgili kitap severlerim 🙂
Yakın zamanda sizlere seyahat notlarımı paylaşmaya başladım. Bunun ile ilgili güzel dönüşler aldım.
Ve bu dönüşlerde gezi notlarımı biraz daha detaylandırmamı rica edenler oldu.
Buna istinaden MOSKOVA notlarım fazla detaylı ve bol faydalı bilgilerden oluşuyor. Hadi Anatomi dersine başlayalım 🙂
Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Moskova Domodedovo Havalimanı’na indik. İlginç olan havalimanındaki Tourist Information danışmanlara şehir içine ulaşım için bilgi almak istedik ama o da ne ingilizce bilmiyorlar.
Şaka mı gerçek mi derken kalabalığı takip edip havalimanı çıkışındaki 200 metre uzağındaki tren istasyonuna yöneldik. Tren sıklıkla kalkıyor. Saatleri için https://www.aeroexpress.ru/en sitesini kullanabilirsiniz.
Tren bileti yaklaşık 500 ruble makineden alıyorsunuz. Bileti alırken ingilizce ye çevirmeyin para ustu vermiyor. Bir kaç dakika bekleyin. Sizden önce alanları inceleyin. Sırayla kolayca alabilirsiniz.
Aeroexpress treni ile kıpkırmızı bir tren hemen dikkatinizi çekicektir. Domodedovo Havalimanı’ndan (Аэропорт Домодедово) Paveletskiy İstasyonuna (Павелецкий вокзал) yaklaşık 45 dakikada gidiliyor.

***DİKKAT! Hemen belirtmem gerekiyor çantalara dikkat. Birazdan trenden inip metroya bağlanacaksınız ve metro hep kalabalık hangi saatlerde olursanız olun kalabalık buna göre hırsızlık cüzdan çalımı yüksek yaşanıyor***

Bu indiğiniz durağı otogar gibi düşünün. Buradan metro ağına iniyorsunuz ve şehir içine ulaşımınızı metro ile sağlıyorsunuz. Metro haritasını http://mosmetro.ru/flash/scheme11.html siteden indirebilirsiniz.

Ki zaten bu haritasız adım atamazsınız. Biz haritayı yazdırıp üzerine otelimize yakın olan metro durağına erişmek için işaretlerimizi sağladık. Metro sizin bu şehirdeki eliniz ayağınız o yüzden bu sayfaya iyi çalışın. Şöyle ki size kendi notlarımız üzerinden tiolar vereceğim. Bu durumda kısmen de olsa zorlanmayacaksınız.

moskow4

1- Metrodaki yazılar latin ve kiril harfleri ile yazılmış.
2- Tren, hat ve çıkışları yerlerdeki şekillerden de takip edebilirsiniz.
3- Metro sabah 6 ile gece 1 arası çalışıyor
4- 5 . numaralı hat nam-ı değer can simidi yuvarlak şeklinde olup diğer tüm hatlarla kesişen tek hat olup bizim kaybolduğumuzda bile kullanabildiğimiz kurtarıcı hat. Bu hattı iyi takip edin.
5- Yaklaşık 12 hat var ancak bu sizi korkutmasın. Dediğim gibi yerlerde işaretler var. Gözünüzü dikkatli açmanız yeterli.
6- Çıkışı bulmanız için выход tabelasını takip etmeniz yeterli.
7- Biz 20 lik metro kartı aldık gişeden yaklaşık 580 rubleydi. 2 kişi 4 gün boyunca kullandık. Bunun 10 luk ve 5 lik de alabilirsiniz. Bunu sizin gezmenize bırakıyorum.
8- 12 hatlık metroda hangi durak nereye çıkar sorusu korkutmasın ben size bizim inip ulaştığımız tarihi yerleri ve karşılarına ilgili metro duraklarını sırayla aşağıda paylaşıyorum.

a) Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, GUM Alışveriş Merkezi, Aziz Vasili Katedrali, Bolşov Tiyatrosu = Okhotny ryad (Охотный ряд)
b) Novodevichy cemetery (Nazım Hikmet Mezarı) = Sportivnaya (Спорти́вная)
c) En uygun alış veriş (alkol, sigara) = Fili (Фили)
d) En ünlü metro durakları = Komsomolskaya (Комсомо́льская), Smolenskaya (Смоленская), Mayakovskaya (Маяковская)
e) Arbat Caddesi (Арбат) = Arbatskaya(Арбатская)
f) Moskova Milli Parkı = Kolomenskaya (Коло́менская)

Az önce resmen metro turu yaptırmış oldum 🙂 Ama bu bilgiler çok kutsal o yüzden özellikle yazıyorum 🙂 Hayat kurtarır 🙂

Sabah otelden çıkıp yine metro ile aktarma sağlayarak Kızıl Meydan(Красная площадь, Krasnaya Ploşçad) ulaştık. Moskova’nın en beğenilen yeri burasıdır. Çünkü hemen hemen görmek istediğiniz tüm tarihi eserler bu meydanda toplanmıştır.

Kremlin(Кремль) Sarayı, Lenin’in Mozolesi(Мавзолей В. И. Ленина), Aziz Vasili Katedrali(Храм Василия Блаженного), GUM(ГУМ) Alışveriş Merkezi bu 4 güzel burada sizi beklemektedir.

Ben gitmeden önce akıllı telefonuma bir uygulama indirdim. MAPS ME bu programdan gezeceğiniz ülkenin haritasını telefona indiriyorsunuz. Bulunduğunuz yerde internetsiz sizi gps ile ilgili yerlere yönlendiriyor. Size bu programı tavsiye ederim zira çok işe yaradı.

Kremlin Sarayı Perşembe günleri kapalı rotanızı belirlerken buna dikkat edin. Standart bilet 500 ruble ama öğrencilere indirim şu an indirimli fiyatı hatırlayamadım. Öğrenciyseniz yanınızda kimlik kartınızı bulundurun.

Kremlin sarayına birden bazla bilet var. Askeri malzemeler için ayrı, hazineler için ayrı birde 4 Katedral için ayrı olan biz 4 Katedral kapsayan bileti aldık. Kremli sarayının içi harika mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Katedral gezerken içeride 8 dile çevrilmiş açıklama metinleri bulunuyor. ( Türkçe çeviri bulunmuyor) Hepsinin büyüsü farklı ve bildiğiniz Rus mimarisinin kendine özgü kubbeleri insanı kendine hayran bırakıyor. İçeride çiçek bahçesinde yürümek keyif verici.

DİKKAT! Burada Rus askerleri sizi uyarabilir. Çünkü bu ülkede hala kominst düzenin izleri görülüyor. Kocaman alanda her yer de yürüyemiyorsunuz. Belirli çizgiler üzerinden gitmeniz gerekiyor. Yoksa hemen düdük çalınıyor ve yanınıza bir polis geliyor. Kremlin Sarayındaki gezimiz bittikten sonra büyük kapılardan geçip kendimizi Kızıl Meydana bırakıyoruz.

GUM(ГУМ) Alışveriş Merkezi bizim ülkemizdeki İstinye Park Alış veriş merkezi gibi. Genelde içerisinde pahalı dükkanlar olup devasa büyüklüğü ve el işçiliği ile görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.

En alt katında bir market bulunuyor. Ayrıca tarihi tuvaleti ilk kez burada gördüm. Daha doğrusu böyle bir şeyle ilk defa karşılaştım 🙂 Normal tuvalet sanarak indik aşağıya ama kısa süreli gülme krizi yaşadık 🙂 Tuvalete müze gibi bu alışveriş merkezinin en eski tuvaleti olup korumaya alınmış. Girişi ücretlidir.

Aziz Vasili Katedrali(Храм Василия Блаженного) meydandaki en güzel en dikkat çekici yapı. Hem gündüz hem gece görmenizi tavsiye ederim. Akşam saatlerinde üzerine ışıklandırma verilecek dev bir operlör eşliğinde ülkenin hikayesi anlatılmaktadır.

Bu Katedrali yapan mimarlar daha güzelini yapmasınlar diye çar tarafından gözlerinin oyulduğunu duymak gerçekten acı verici oldu. Zira bu dev eseri bu kadar gözlere serip kendilerinin bir daha görememesi gerçekten üzücü. Adaletsizlik burayada uğramış.
Yine bu büyük meydan üzerinde Bolşov Tiyatrosu(Большой театр) görmeniz mümkün. Opera ve bale gösterileri için yapılmış. Bu dev yapı Kızıl Meydana çok yakın ancak bulmanızı kolaylastırmak adına Teatral’naya(Театральная) metro istasyonun hemen dibindeki bina olarak ta aklınızda kalabilir.

Şimdi Nazım Hikmeti ziyaret etmek için Sportivnaya (Спорти́вная) durağında iniyoruz. Letia Oktyabrya çıkışından çıkın ve sokak boyunca kuzey batı yönüne doğru yürürseniz yapı karşınıza çıkacaktır. Kolaylık sağlaması açısından Luzhnetskiy proyezd(лужнецкий проезд) Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Nazım Hikmetin mezarı girişten sonraki 3 solda yer almaktadır. Kolaylık sağlaması için bu göbekte çok renkli deniz dalgası şeklinde bir mezar göreceksiniz onun hemen solunda Nazım Hikmeti görebilirsiniz. Bu mezarlıkta Rusya’nın ünlü şairlerini ve yazarlarının mezarlırını bulmanız mümkündür. Burada biraz fazla kaldık. İlk defa bu kadar farklı bir mezarlık gördük. Ve en önemlisi Nazım Hikmeti hissetmek bizi buradan bir süre ayıramadı. Daha önce araştırdığım blogların birindeki detaylı tarif yazısınıda sizinle paylaşmak istiyorum. Link için tıklayınız.

nazm

En uygun alış veriş için çevredeki esnaftan edindiğimiz bilgiye göre Домашняя страница alış veriş merkezi için = Fili (Фили) durağında iniyoruz. Yaklaşık 500 metre ileride alışveriş merkezine gelebilirsiniz. Alkol ve sigara diğer yerlere göre daha uygun buradan alabilirsiniz. Aynı şekilde çikolata ve diğer ürünlerde gayet uygun fiyata burada sizi bekliyor. Bu market zincirinin diğer adresleri için tıklayabilirsiniz. Adres için tıklayınız.

Arbat Caddesi bizim Taksim meydanı gibi düşünebilirsiniz. Cafeler, mağazalar, hediyelik eşyaları buradan temin edebilirsiniz. Turistlik bir yer olduğu için bir çok turisti burada görebilirsiniz.

Hazır konu cafelere gelmişken Rusyanın kendine özgü pek bir yemeği bulunmuyor. Buradaki turistlerin çoğu McDonald’s dan besleniyor. Rus yemekleri restoranlarının çoğu domuz eti kullandığı için biz tercih etmedik.

Ama Arbat caddesinde Türk restorantı bulmak ayrı bir keyifti. MY MY restorantının hemen karşısındaki 2. restorant kolaylıkla bulabilirsiniz. Cadde tarafındaki birinci restorant Almanlara ait aklınızda bulunsun;) Ayrıca my my ‘ın kahve tatlıları harikaydı.
Eğer akşam üzeri gelirseniz sokakların ışıl ışıl ve sokak sanatçılarını görmeniz mümkün özellikle çello çalanlar çok sıklıkla görülüyor.

Biz hem sporu hemde geziyi birleştirerek bu şehre geldik. Pazar günü Moskow Marathon katılarak birde koşarak gezdik 🙂 Hem insanlarını hem de organizasyonları yakından tanıma fırsatı bulduk 🙂 Çok keyifli bir deneyim oldu.moskow3

Sizlerin de eğer hobileri varsa bunları seyahatlerinizle birleştirmenizi tavsiye ederim . Zira birden fazla deneyimi aynı anda yaşamak size unutulmaz anlar kazandıracaktır. Dil bilmeden aynı anda tanımadığım onca insanla gülerek koşmak , sokak kenarlarında alkış tutan teyzeleri selamlamak bu gerçekten büyük bir mutluluk 🙂

Şimdi sizlere Top 10 başlığı altındaki önemli noktaları açıklayıp yazımı sonlandıracağım.
1. Bu şehir çok kalabalık özellikle metro hangi saatte inerseniz inin hep kalabalık hırsızlığa karşı dikkatli olun.
2. Euro ve Dolar paranız varsa kolayca Ruble’ye çevirebilirsiniz. Biz kendi ülkemizdeki havalimanından rubleye çevirip bu şekilde Rusya’ya vardık.
3. Hava durumu için tam net bir şey diyemiyorum. Değişkenlik gösterebiliyor. Biz Eylül sonunda gitmemize rağmen hava çok sıcaktı. Kısa kollularla dolaştık.
4. Konaklama için önceden araştırma mutlaka yapın. Özellikle kalacağınız otel metroya yakın olsun. Geceliği 150 tl başlayan oteller mevcut. Biz AZIMUT Moscow Olympic Hotel de konakladık.
5. İnsanlar size soğuk gelecektir. Zira akdeniz insanı gibi sıcak ve misafir perver değiller. Metrolarda koloni gibiydiler. Çıt çıkmadan toplu olarak ilerleyen insan topluluğu gibiler.
6. Sakın sakın buraya turla gelmeyin. Burayı rahatlıkla bir kaç notla gezebilirsiniz.
7. İngilizce bilen çok az ve genelde ingilizce konuştuğunuzu görüp size yardım etmeye çalışan insanlar da nadir de olsa karşınıza çıkabiliyor.
Keyifle Kalın
Bahar Baltacı