VENEDİK

0
395

Uzun bir aradan sonra Merhaba Dünya Merhaba Sevgili Dostlarım…
Yıllardır hayalini kurduğum İTALYA seyahatim için sizleri bir süre yalnız bırakmak zorunda kaldım. Ama elimi boş dönmedim 🙂
Nice harflerim, nice şaşkınlıklarım, nice gülümsemelerim, nice yazılarım, nice fotoğraflarım ve nice yaşamlarla geri döndüm.

Ve sizi çok özledim ve tabi ki okumayı ve sizinle paylaşmayı çok özledim. Ve dünyalar güzeli ülkemi çok özledim.

Özlemleri ve hasretlerimi bir kenara bırakıp sizi İTALYA’ ya götürmek istiyorum.
Bugün ki durağımız AŞIKLAR ŞEHRİ VENEDİK…. VENEZİA….

Venedik bir çok gezi severin ilk aklına gelen uğramadan yolculuğuna devam etmediği yerdir. Tıpkı benim gibi 🙂

Venedik sular üzerine kurulu mistik bir şehir, kanalları, meydanları, köprüleri, mimarisi, tarihi, dokusu, kokusu , rengi ile gezi severlerin İtalya’nın incisi dedikleri yedir.
İç ses: Benim için İtalya’nın incisi kesinlikle ve kesinlikle Floransa ve o incinin bir kolyesi var ise o da Roma’dır.

Bu şehir de gezmek o kadar kolay ki, kanalların içinde büyülenmiş bir şekilde gezerken işte kayboldum dediğiniz an da tekrar başa dönüp dolaşmak isteyeceğiniz kısa sürede kendisine bağlılık yaratan bir ideolojiye sahiptir.

Havayolu ile gelirseniz 12 nolu otobüsleri kullanarak şehrin içine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Treni tercih ettiyseniz ise Venedik Santa Lucia tren istasyonu son durak ve buradan yine şehrin içine karışabilirsiniz.

Biz ilk iş olarak yaptığımız tabi ki de Venedik deyince ilk akla gelen GONDOL turu yapmak oldu. Bir gondol turu 80 euro ancak biz çevredeki turistlerle anlaşıp bir 80 Euro yu kişi başı 10 Euro olarak ödedik.  Genelde turla gelenler kişi başı 25 Euro gibi rakam ödüyorlar. Eğer yola çıkma cesaretiniz varsa o zaman tek başına gezme özgürlüğünü de sahipsiniz demektir. Bazen sürüden ayrılmakta gerekir.

San Marco Meydanı Venedk’in kalbi olması ve geleneksel Venedik Karnavalın asıl merkezi.
Burada hemen karşınıza Dükler Sarayı ( Plazzo Ducale ) ve Çan Kulesi ( Campanile di San Marco) çıkıyor. Çan Kulesinin önündeki uzun kuyrukta bekleyip yaklaşık 7 Euro bu şehri tepeden izleme fırsata bulabilirsiniz.

Ahlar Köprüsü (Ponte dei Sospiri) Venedik’teki en ünlü köprülerden biridir.Mahkum edilen kişilerin duruşma ardından bu köprüden geçirilerek hapse girmesine dayanan hikayesi ile akıllardan çıkmıyor.Venedik’ in meşhur adaları olan Murano ve Burano Adasına otobüs bileti satan büfelerden 20 Euro karşılığında bilet alıp geçebilirsiniz. Vapurda bir de rehber bulunuyor ama rehber çoğunlukla italyanca anlatımda bulunuyor. 15 dk vapur yolculuğundan hemen sonra ilk durağımız Burano Adasına varıyoruz. Cam işçiliği ile ünlenmiş olup ülkenin en önemli cam ticaretine ev sahipliği yapıyor.

ve2

Murano beni kendine hayran bırakan renkli sıcacık evleri ve güzel kanalları ile kendine hayran bıraktı diyebilirim. Burada rengin kokusunu, aşkın kokusunu, doğanın kokusunu içinize çekmeli ve mutlaka konaklamalısınız.

veee

Venedik de pazarlık yapmak oldukça zor çünkü bu şehir turiste doymuyor. Elinizi atsanız turist hatta hemen hemen hiç yerlisini göremedik diyebiliriz.

10 Euro dan başlayan maskeleri biraz dolaşırsanız 6 Euro ya bulabilirsiniz. Aynı şekilde magnetleri de 1 Euro ya bulmanız mümkün ki zaten köşe başı karşınıza hediyelik dükkanlar çıkıyor.

Özellikle Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto) Venedik‘in en ünlü köprüsüdür. Mücevher,ipek, hediyelik eşya gibi irili ufaklı birçok dükkan bulunmaktadır.

Yemek konusunda tabi ki dilim pizzaları ( take away) ve harika dondurmalarını tatmanızı tavsiye ederim.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı