Vefa Bazen Unutmaktır

0
366

‘Hayatım Roman’dan ‘hayatım sinema’ya geçtik mi, yoksa geçer gibi mi olduk, burası biraz karışık ama ‘hayatımız dizi’ye geçtiğimiz ve aynı zamanda hayatımızın seyircisi olduğumuz da muhakkak…

vefabazen

Kitabın satır aralarından çıkardığım bu cümle ile Vefa Bazen Unutmaktır ’ı size izletmek istiyorum. Dizi gibi değil tabi ki hayatın taa kendisi gibi.

Bu güzel isme sahip kitabın yazarı Haydar Ergülen ile bu hafta başında hepinize vefalar yağdırıyorum.

Haydar Ergülen ’i bir şiirlerinden bir de Radikal , Cumhuriyet, Star gibi gazetelerde köşe yazılarından tanıyoruz.

Haydar Ergülen, Vefa Bazen Unutmaktır kitabın da yıllardır kaleme aldığı denemelerini bir araya getirmiş ve ortaya harika bir sohbet tadında kitap çıkarmış.

Vefa Bazen Unutmaktır kitabın da anlatılan konuları, sohbetleri, tarihi yakalamak hiç de zor olmuyor. Evet hatırlıyorum bu yaşanmıştı , bu da yaşanmıştı dedittiriyor. Aslında günümüz Türkiye’sinin sosyal, kültürel ve tabi ki politik duruşunun mimarlarını ve inşaat sürecini izletiyor diyebiliriz. Bugüne kadar bu ülkede en çok sivrilen konular, din, dil , ırk ve üçünün getirdiği şiddet, yıkım ve toplumu parçalanma süreci oldukça şeffaf bir şekilde anlatılmaktadır.

Bu kitap da ki olaylar ile de hatırlayacağınız gibi bu ülke gerek siyasi, gerek gazeteci, gerek sporcu, gerek aydınlarını bir çok katliam da ve olay da kaybetti. Ve buna seyirci olarak duruşunu izletti.

Sağcı, solcu, alevi, sunni, kürt, ermeni, türk fark etmiyor, herkesin içinde bir faşist barındırdığını ve bu faşisti öldürmeden toplumdaki faşizm de yok olmayacağını bu kitaptaki derlemelerindeki verdiği örneklerle gözlerinizin önüne seriyor.

Şiire bu kadar aşık olan ve bir hayli fazla şiir kitabı olan Haydar Ergülen’in derleme kitabında da Cevdet Anday, Behçet Necatigil, Can Yücel, Nazım Hikmet, Cemal Süreya ve nicesinin şiirleri karşılaşmak bu sohbetin güzelliğini ispat niteliğinde oluyor.

Bu yağmurlu İstanbul gününde umarım bu Vefa Bazen Unutmaktır size güneş olur.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı