Merhaba KAFKAOKUR

0
400

KAFKAOKUR da Sabahattin Ali

Bu ne eşsiz bir buluşmadır ki ruhum sere serpe uzanmış şiirlerin romanların altında güneşlenmekte.

Sizleri uzun zamandır biri ile tanıştırmak istiyorum. Aslında o biri bizi birden fazla kişi ile tanıştırıyor. O yüzden birileri ile tanıştırmak istiyorum.

Bana göre son zamanların en iyi edebiyat dergisi KAFKAOKUR

Nasıl anlatmalı, bu dergi nasıl anlatılır, başı sonu yok ki nasıl tavsir etmeli, neye benzetmeli, neye seslenmeli….

Buldum sanırım bu dergi içindekilerle tavsir edilmeli, içindekilerle anlatılmalı, bu dergi kendini kendi ifade etmeli…

Öncelikle “Bir dil bulacağız her şeye varan. Bir şeyleri anlatabilen. Böyle dilsiz, böyle düşmanca, böyle bölük pörcük, dolaşmayacağız bu dünyada.” YAŞAR KEMAL’in hayat hikayesi ile yaratmış olduğu eserlerine dokunup yaratmış olduğu harfleri üstünüze serpmek istiyorum.

“Denedim. Yaralarını dikebilmeyi diledim. Benim her gecem, gündüzüm ve tüm gayem, iliklerine kadar işleyen bir huzurun tüm vücuduna merhem olabilmesiydi. Sen, denizci. Beni duymak istemedin.”OKYANUSLAR KADAR SİZ / Melisa Keçeli’nin sesini kulaklarınıza haykırmak istiyorum.

Ah NAZIM HİKMET, onunla çiçek açmanızı istiyorum. “Ve bir gün yabani bir çiçek bu toprak parçasından nemlenip filizlenirse sapında muhakkak iki çiçek açacak: biri sen , biri de ben…”
“Yolu olmayan ormanlarda mutluluk vardır. Yalnız yürünen deniz kıyısında sevinç. Topluluklar vardır kimsenin zorla girmediği derin denizlerde, sesinde de müzik. İnsanı az seviyorum diyemem,  ama doğayı daha fazla…” Christopher MacCandless ile özgürlük yoluna adım atmanızı istiyorum.

Satır araların da ne diyordu CEMİL TUZAK “Şairler ve şiirler değil midir içinde yanan ateşle şehirleri aydınlatan? Bizim papatya sapımız da bu olsun bundan böyle” en büyük aydınlıklarınızın mumunu yakanları söndürmeyin istiyorum.

“Bu kadar yalnızlıktan korkmasalar, hayvani arzularına bahaneler bulup, isim takmazlardı belki hep birlikteki yalnızlıklarına.” diyem ÖMER HAYYAM’ı yalnız bırakmamanızı istiyorum.
Ve yine “Yanlızım müthiş suretle yalnız! Bu kadar kalabalığın içinde yalnızlık ne acı oluyor ya rabbim” diyen Sabahattin Ali’ yi yüreklerinize bırakmak istiyorum.

Yani işte! Hikaye bu! KAZIM KOYUNCU’nunun son sözlerini duyun istiyorum.

KAFKAOKUR dergisini geç buldum ama erken ve kolay kolay kaybetmeyeceğim. Çünkü bu dergiden ebebiyattan fazlası var. İnsan var. Ben varım, sen varsın ve onlar var. ( Şairlerimiz, tarihimiz, ülkemiz, romanlarımız, şiirlerimiz ve daha fazlası yaşam var. )

2 ay da 1 olarak basılan dergiyi her yer de bulabilirsiniz.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı