FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU

0
318

FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU

Ben Müzeyyenle önce film de tanıştım. Sonra kitapta karşılaştım. Aslında Müzeyyenle yıllardır benimleymiş şimdi anladım.

Filmdeki Müzeyyeni daha çok sevdim kitaptakini daha az sevdim. Çünkü kitaptaki Müzeyyen yetmedi bana…. Ve benimle olan Müzeyyen’ e daha sıkı sarıldım.

İçinden Istanbul geçen, Aylak Adam kitabı tarzında yazılmış , kitabın ana karakteri Arif’in iç sesleri ile ilerleyen bir aşk hikayesi değil bir ayrılık hikayesi FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU.

muze

İlhami Algör ile tanıştığım ilk kitabı FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU ile benden tam not almayı başardı. Kitap ince sayfaları az ama sözleri , betimlemeleri, iğnemeleri, anlatımları, tavsirleri ile oluşan cümlelerin üzerinden telaşsız acele etmeden ilerliyorsunuz.

Türk filmleri, İstanbul, sokaklar, sigara kokan hayatlar, bol çay içilen kahveler, ölü aşklar, parçalanan umutlar ile okuyucusuna dokunmayı başarıyor.

Kitabı okuyorum, okuyorum, okudukça film gözümde canlanıyor ve Erdal Beşikçioğlu’ nun o vurdunduymaz ama naif sohbeti o rüzgara karşı duran insan zayıflığı ile duruyor karşımda ve her gün her saat her dakika Müzeyyen’ e sesleniyor.

Bir kaç kitap eleştirmeni arkadaşından “fast food” tarzında bir kitap olmuş şeklinde sözlerini duydum. Ancak ortalıkta o tarz kitapları gören ve reklamlarından kusan biri olarak bu kitaba bu benzetmeyi yapmak haksızlık olur. Bunu Kabul edemem. Çünkü bu kitap bundan fazlası bu kitap film ile taçlandırılmış güzel bir eser.

FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU kitabının devamı olduğunu hatırlatmak isterim. “ALBAYIM BENİ NEZAHAT İLE EVLENDİR” En kısa sürede yorumlayıp sizlere sunacağım.

Kitabını ve özellikle etkisinden kurtulamadığım filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bazen sadece bir ‘çıt’ sesi duyarsın. Bu sesi duyduğun zaman da gitmen gerekir. Bazen bir eşyadan gelir, bazen üçüncü bir şahıstan. Çünkü; bazıları abajur alır evlerine, bazıları da portatif bir lamba taşır yanında. Bazılarının koltuk takımı vardır, bazıları da otelde yaşar. Bazen her şeyi birden istersin, bazen de her şeyi bırakıp siktir olup gitmek ister gidersin.
“Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku”

Sevgiler

Bahar Baltacı