Her Şey Seninle Başlar diyor Mümin Sekman

0
432

Her şey seninle başlar diyor Mümin Sekman

Ben de Mümin Sekman’a her şey bu kitabını yazmanızla başladı diyorum.

Samimiyetle şunu diyebilirim ki, hayatımın dönüm noktası dediğim bir dönem de karşılaştığım bu kitap bana yep yeni yollar açtı. Ve önümü süpürdü.

Mümin Sekmanın dediği gibi “Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil
Kişisel gelişim kitaplarının en iyilerden biri hatta bana göre zirve de diyebiliriz.

Ülkemizde kişisel gelişim kitapları çok tercih edilmiyor. Her zaman söylediğim gibi daha çok reklam kokan ve buna ek olarak okuyucunun hayatta bulamadığı değerleri arama çabası ile aşk, dini, erotik ve macera kitapları tercih ediliyor.

Herkesin kendini yenilemesi için geliştirmesi için mutlaka kişisel gelişim kitaplarından en az bir tanesi okuması lazım.

İlham kaynağının Konfüçyüs olduğunu söyleyen yazar şöyle devam ediyor.

Bir insana gerçekten yardım etmek istiyorsanız ona balık vermek yerine balık tutmayı öğretin. Balık vererek bir öğün, balık tutmayı öğreterek bir ömür karnını doyurabilirsiniz.

Bu kitap balık tutmayı öğretiyor. Okul hayatında ve hayat okulunda başarıyı öğretiyor.

Başarılı insanların inceleyip, nasıl başardıklarını analiz edip, başarılı olmak isteyenlere anlatıyorum. Bir tür entellektüel Robin Hoodluk yapıyorum.

Kitabın ilk sayfalarında sizi karşılayan ilk cümleler sizin zihninize nokta atışı yapıyor.
Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin!

Herkes başarılı olmak istiyor, Sen, ben, dostun, kardeşin, en yaşlısı bile hep başarıyı istiyoruz. Ama engellerle ile karşılamak istemiyoruz. Karşılaştığımız an hemen arkamızı dönüyor. Sonra bir züğürt tesellisi patlatıyoruz.

“Kısmet değilmiş. Olmadıysa vardır bir hayır, Hayırlısı, Önümüzdeki maçlara bakacağız” deyip yolumuzu değiştiriyoruz. Vazgeçiyoruz.

İşte bu kitap da , engellerin sadece bir basamak olduğunu anlatıyor. Başarıya giden yolunun kapısının anahtarının düşünceden geçtiğini, bu anahtarı çevirmenin sizlerin elinde olduğunu , öğrenilmiş çaresizlikten sıyrılıp bu hayatta uçmanız gereken zamanın geldiğinin sinyalini veriyor. Hayatınız da ki figüran rolünden sıyrılıp başrol oyuncusu olmaya giden yollardaki şifreleri avucunuzun içine sıkıştırıyor.
Size kitaptan bir kaç lezzet tattırarak yazımı sonlandırıyorum. Bu kitap 500.000 gibi bir rekor rakama ulaşmışken bu lezzeti tadın diyorum. Mutlaka okuyun.

Asla vazgeçmeyin. Dünya da hiçbir şey ısrar etmenin yerini alamaz. Yetenek alamaz dünyada yetenekli ama başarısız insandan daha çok ne var? Deha alamaz uygulamaya sokulmamış deha, atasözü gibidir. Tek başına eğitim alamaz, dünya başı boş gezen insanlarla doludur. Israrlı ve kararlı olmak tek başına bir güçtür.”
Calvin Coolidge

****
Her sabah kalktığımda kendi kendime ‘Jerry bugün iki seçimin var: Havan ya iyi olacak, ya kötü’ derim. Havamın iyi olmasını seçerim. Kötü bir şey olduğunda gene iki seçimim var: Kurban olmak, ya da ders almak.
****
Ben başıma gelen kötü şeylerden ders almayı seçerim. Birisi bana bir şeyden şikayete geldiğinde, gene iki seçimim var: Şikayetini kabul etmek ya da ona hayatın olumlu yanlarını göstermek. Ben hayatın olumlu yanlarını göstermeyi seçerim.
****
İhtiraslar, geminin yelkenlerini şişiren rüzgardır. Bazen gemiyi batırdığı olur, ama onsuz gemi, yerinden kımıldayamaz…”
Voltaire

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı