Bülbülü Öldürmek

0
365

Hey çocuklar yalnız değilsiniz işte tam buradayız sizinleyiz diye seslenip geçmişe haykırmak bağırmak çağırmak istiyorum. Sanırım BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK ile geçmiş ve geleceği değiştirmek istiyorum.

İnsan ön yargılarıyla mı doğar? Yoksa ön yargılı olmayı mı öğrenir? İşte bütün mesele bu soruyu cevaplamakta!

1957 yılının Amerika’sında ki ırkçılık , sosyal hiyerarşi, şeffaf olmayan adalet sistemi ve ön yargılar  üzerine yazılan roman da aslında içinde bulunduğumuz toplumu sorgulama fırsatı da bize sunuyor.

IMG_20150422_135613Harper lee’nin BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK romanı yazarken çocukluğun da ki anılardan, çevresinden ve babasından esinlenerek kurguladığı romanda anlatılanların  gerçeklik payı oldukça yüksektir. Babası avukat olan Harper’in çocukluğu siyah ve beyazin kavgalarina şahitlik etmiştir.

Amerika’nın ekonomik kriz sonrasında “Eğer suçlu biri varsa o da pis bir zencidir, çünkü kızlıderilileri iki asır önce temziledik” sözleri ile ırkçılığı bir yaşam tehditi haline getirdiği dönemlere darbe vuran kitap diyebiliriz. Kurgusu, ifadeleri, karakterleri, anlatımı o kadar şeffaf ve gerçek ki insanın etkilenmemesi içten bile değil.

Geçmişte yazılmış bir kitap olabilir ama hala geleceği yaşatıyor. Dünya üzerinde hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka bir ırkçı izine rastlarsınız. Malesef hala bu izi silen bir insan ırkı var olmadı.

BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK , Harper lee’nin tek romanı olmakla birlikte 1961’de pulitzer ödülünü almıştır. Kitaptan uyarlanan filmi de 1962’de oscar kazanmıştır.

Herkesin okuması gereken , insanı düşündüren, güldüren, huzünlendiren bir kitap BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK .

Keyifle Kalın
Bahar Baltac