Tutku Kafka’nın Milenaya yazdığı Mektuplardır.

0
388

10932240_775877262506542_1851891644_nTutku Nedir? diye sorma! Tutku Nerede? diye sorma!

Tutku Kafka’nın Milenaya yazdığı Mektuplardır.

Kafka’nın Milenaya olan tutkusunu, aşkını çoğu zaman takıntısını anlamak insana ne denli zor ne denli garip geliyor. Aslında bir o kadar hüzünlü ve heyecan vericide olabiliyor. Yılların üzerine tozlarını serptiği bir hikayeyi birinci ağızdan dinlemek insanı yeninden geçmişin yollarına sürüklüyor.

Kafka’yı merak edenler için kısaca anlatmam gerekirse, babası Çek asıllı zengin bir tüccar , annesi ise Alman asıllı varlıklı bir yahudi olup, Kafka’ yı Prag da dünyaya getirmişlerdir.

Kafka ile Milena 1920 tanıştılar. Milena evliydi. Kafka ise 3. kez nişanlanmıştı. Evlenmekten sürekli kaçan Kafka, bunu verem hastası olmasına bağlıyordu.

5 yıl süren bir mektuplaşmalarına rağmen sadece 3 kez görüşebildiler. En önemli ortak konuları da ikisininde verem olmasıydı.

Kitapta sadece Kafka’nın Milena’ya yazdığı mektuplara yer verildiği için malesef Milena’nın dünyasından uzak kalıyoruz. Oysa o mektuplara da ulaşılabilseydi o zaman sanırım tüm gerçekliği ile bir tutkuya çift taraflı tanık olurduk.

Kafka’nın güzel Milena’sına yazmış olduğu duyguları, fikirleri, hayalleri, tutkuları, hastalığı, çevresindeki insanlar ve yazıları üzerine bir gezinti edasında yazılmış bir kitap MİLENA‘YA MEKTUPLAR!

“Bugün senden bir mektup gelmesi çok mutlu ederdi herhalde beni. İnsanoğlu elindeki hiçbir şeyin değerini bilmeyen bir kapitalist bence” Kafka’nın insanoğlunun tüm maddeleri değersiz kıldığı gibi duyguları da değersizleştirdiğini yıllar önce görmesi ne üzücü bir gerçek di mi?
Kafka ile Milena’nın mektupları gün geçtikçe daha yoğun ve daha derin bir hal almaya başlar ve Kafka o dönemdeki ağır hastalığının öksürük nöbetlerini, bedenini dolduran bu aşka bağlar ve bu ilişkiyi yani mektupları sonlandırır.

Bunun adına TUTKU, AŞK, SEVGİ, SEVDA, TAKINTI ne derseniz deyin! Ama bu kitaptaki tüm  mektupları okumadan Kafka ve Milena hakkında karar vermeyin! Zira Kafka’nın Milena dünyası üzerinden geçip gidebileceğiniz minik bir toprak parçası değil aksine tüm topraklara yayılmış duygular topluluğudur.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı