Bu kitaplar çocuklara!!! Yağmurla Gelen ve Aramızda Beyaz Bir Çizgi

0
315

Bugün ki kitap yorumum çocuklara ya da büyüklere yazılmış çocuk kitaplarının meraklılarına!
Dışarıdaki kara inat yürekleri sıcacık olan çocukların minik ellerine iki güzel sıcak kitap da benden hediye!

AFAD

Elimde iki sevimli kitap bulunuyor. İkisi de çocukların dünyasına giriyor, yaşıyor ve çoğalıyor.

YAŞAR KEMAL’in yazdığı YAĞMURLA GELEN kitabı ile başlamak istiyorum.

Türk Edebiyatının usta ismi Yaşar Kemal’in sokak çocukları ile yaptığı söyleşilerden oluşturduğu ÇOCUKLAR İNSANDIR kitabında yer verdiği YAĞMURLA GELEN hikayesi çocuklar için özel bir seri olarak basıldı.

Kitabın ana karakteri Muhterem Yoğuntaş ile 10 yaşında tanışıyoruz. Ailesini, sokağını, toprağını, potinini ve emeğini sorgulayarak, savurarak geçirdiği yıllara dokunuyoruz, kimi zaman mola veriyor,kimi zamanda hızla uzaklaşıyoruz taa ki o köye varana dek…

Muhterem Yoğuntaş çocukluğu geride bırakarak hiç bilmediği bir köye yerleşmeye karar verip, köyde bulunan herkese yardım etmesi ile hikayemiz başlıyor. Parasında pulunda değildi. Onun tek amacı kök salmak, bir yerde var olmak , bir yere ait olmaktı.

Hikayenin gerçek olması çok etkileyici olmasının yanında okuyucusunu düşündüren, yol gösteren ve en önemlisi hayat yolunda uyanması gereken virajları göstermesi ile hafızama büyük harflerle kazındı.

Bir çocuğa hayatı, emeği, var olmayı, aitlik duygusunu, inancı, umudu, azmi mi anlatmak istiyorsunuz? O zaman vakit kaybetmeyin. YAĞMURLA GELEN‘i ona hediye edin.
Vee sıradaki kitabımız Çiğdem Kaplangı’ nin yazdığı ARAMIZDA BEYAZ BİR ÇİZGİ

İncecik ama bir o kadar sayfaları harflerle, resimlerle ve beyaz çizgilerle dolu bu kitap çocuklara barışı, kardeşliği aşılıyor. Oysa ki son günler de ne çok ihtiyacımız var dimi?

Sevgiye, barışa, huzura , beyaz evet evet beyaza çok ihtiyacımız var.

Bu kitap da var olduğumuz dünyanın keskin çizgilerini çocukların çiçeklendirdiğini, renklendirdiğini okumak ve görmek insana çocuk olmalı evet evet çocuk kalınmalı dedirtiyor.
Beyaz çizgileri çizen yetişkinlerin okuması gereken bu harika kitabı herkese tavsiye ediyorum.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı