Nobel Ödüllü Yazar Alice Munro’nun Sevgili Hayat’ı

0
391

Hayattan sevgi beklediğimiz bugünlerde okunabilecek en güzel kitaplardan biri SEVGİLİ HAYAT
İşte SEVGİLİ HAYAT ‘ a bir pazar günü böyle başlıyorum.

DSC_0630_1
Nobel Ödüllü yazarımızı daha yakın tanıyalım ne dersiniz? Bence de sizde sadece romanları değil onları hayal edenleri hayalleri gerçeğe dönüştürenleri hep merak edersiniz.

Alice Munro, hikaye yazmaya 19 yaşında başladı ve 82 yaşına kadar durmadan yazdı. 82 yaşına girmeye yakın yazmayı bırakma kararı aldı. Sevgili Hayat yazarımızın son eseridir. Hikayelerin ilham kaynağı doğup büyüdüğü yer olan Ontario’ya bağlı Hunro ilçesinden almaktadır. Hunro öyle bir yerdir ki, 19.yy’daki katledilme olayı, siyasi anlaşmazlıklar ile yakılan evler, cinsel aşırılıkların cirit attığı ve bereketli toprakları ile bilinen kendine özgü motifi ile onun tüm hikayelerine ilham vermiştir.

Sevgili Hayat 14 öyküden oluşmaktadır. Aslında tüm öyküler bir dosta anlatılır gibi yazılmış. Anlatım dili oldukça sade ve yaşamın içinden gelen kelimelerden oluşmaktadır. Hani okuyucuyu yakalamaması gibi bir ihtimal yok denecek kadar az bir anlatım dili ile yazılmış.

Hikayelerin konusunda gelmek gerekirse tabi ki hayatın tam içinden geçen konulardan oluşmaktadır. Kadın- Erkek, Kadın- Çocuk, Boşanma, Evlenme, Arzular, İhtiraslar ve Kadınlar, Kadınlar ve yine kadınlardan oluşmaktadır. Ayrıca hikayelerin neredeyse tümü kasaba hayatı üzerine kurulmuştur.

14 hikaye içinde en çok beğendiğim “Sığınılacak Liman” oldu. Anne ve babası gönüllü hizmet için Afrika’ya giden ve teyzesi ve eniştesin emanet bırakılan çocuğun , eniştesi olan diyalogları bakış açıcısı çok güzel betimlenmiş. Bu hikayede , köle – efendi, kan bağı, din ve saygı, insan – insanı değerler üzerine bir çok kavramı yeniden sorgulayacaksınız.

Hikaye türündeki romanların sevenlerin bayılacağına inandığım SEVGİLİ HAYAT ‘ ı okumalarını tavsiye ederim.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı