Son Kamelya / Sarah Jio

0
365

Son Kamelya kitabı ile kocaman merhaba…

Yağmurlu havalar da içimi en çok kitaplar ısıtır ve bedenimi de sıcacık battaniyeler.
Sarah Jio’nun SON KAMELYA ‘ sı işte karışımda.

Mart Menekşeleri, Yağmur Sonrası, Böğürtlen Kışı ile kendisini sevdiren yazarın Son Kamelya’ sı da okuyucusundan tam not aldı.

Öncelikle hatırlatmak isterim ki, Sarah Jio’nun tüm romanlarındaki kurgular birbirinden farklı olmakla birlikte okuyucusunu şaşırtması ile ünlüdür. Ki beni de bu yönü etkiliyor diyebilirim.

Son Kamelya ya gelmek gerekirse, geçmiş ile günümüzü arasına yayılan bir hikaye size merhaba diyor. 1940’lı yıllar da yaşayan Flora’nın çiçek kaçakçılığı için dadı olarak yerleşmeye başladığı Livingston Köşkü ile başlıyor. Ve yıllar sonra aynı köşke yerleşen Addison Sinclair geçmişe kapı açıyoruz. Oldukça ilgi çekici, merak uyandıran, insanı sürükleyen kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. Özellikle romantik kitapları sevenler için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum.

Ancak kitabın son 50 sayfası biraz hayal kırıklığına uğrattığı diyebilirim. 1940’lı yılların parçaları eksik kaldı gibi. Aslında kitabın sonunda bir boşluk oldu demek daha doğru olacaktır. Flora ile Desmond kavuşup yaşlanmış olabilirler ya da gelen çift onlar olmayabilir.

Gerçi köşkteki son karşılaşmada çocukların verdiklerin tepkilere göre ikisinde yaşadığını çıkarabiliriz. Sanırım yazar Son Kamelya kitabının sonunu okuyucuya bırakmış. Kesin çizgilerle bir son yazmamış ucu açık bırakılmış kalem olarak kalmış.

Severek okunabilecek harika bir yeni yıl kitabı şiddetle tavsiye ederim.

İyi Seneler
Bahar Baltacı