Sessizliğe ve yalnızlığa mahkum giymiş yazar Stefan Zweig’in SATRANÇ’ı

0
285

Tanışmak için geç kaldığım yazarlardan biri Stefan Zweig!

Dürüst olmak gerekirse, kendisine geç kaldığım için yine kendime kızıyorum.

10601720_762055997181235_384636669_n

Kendime not; Stefan Zweig diğer kitaplarını birincil ihtiyaçlarından say tıpkı su içmek gibi gör ve oku oku!
İnce belli bardaktaki çayımı yudumlarken elime aldığım Satranç’ı bir solukta okudum.

Aslında size romandan bahsetmeden önce Stefan Zweig’in kısaca yaşam öyküsünü anlatmak istiyorum. Çünkü roman da onun hayattaki ruhsal durumunun yansımalarını bol bol göreceksiniz.

I. Dünya savaşında gönüllü olarak savaş arşivinde memur olur. II.Dünya savaşı ile Nazilerin hedefi olan aydınlardan biri olur. Nazilerin kitaplarını yaktığı Yahudilerin başında gelir. Gestapo’nun evini basıp aramasından sonra Avusturya’yı terk ederek Avrupa’ya, Kuzey’e ve son olarak Güney Amerika’ya gitmiştir.

Hitlerin dünya üzerinde kalıcı olup yaygınlaşacağına inan Stefan Zweig Rio de Jenerio da eşi ile birlikte intihar etmiştir.

Stefan Zweig’in 1942’deki eşi ile birlikte intihar etmeden önce yazdığı 70 sayfalık dev eseri ve son romanıdır.

İsmini satranç oyunundan alan roman oyunu ve kuralları anlatmıyor. Satranç oyunu üzerinden bir dönemi size sunuyor.

Yazarın yaşadığı ruhsal bunalımları ile beslenen roman da , Nazi döneminde Yahudi aydınlarına yapılan hiçlik işkencesinin insan ruhundaki gelgitlerine tanıklık edip tüyleriniz ürpereceğine emin olabiliriz.

Sessizliğe ve yalnızlığa mahkum giymiş olsanız. Kaç saniye, kaç dakika , kaç saat, kaç gün ve hatta kaç ay dayanabilirdiniz bu kulakları sağır eden sessizliğe ? Yitirilmiş zaman kavramın da yılmadan ayakta durabilir miydiniz? İşte bu soruların cevaplarını sevgili dostlarım bu eşi benzeri olmayan bu roman da bulabileceksiniz.

İnsana keyif veren, zekasına ve kurgusuna hayran bıraktıran bu romanı tek solukta okuyacaksınız ve hiç bir zaman pişman olmayacaksınız. Aklınız da yıllarca iz bırakacak bir romandır.

Bu arada film uyarlaması da varmış film severlere duyurulur 😉

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı