Sol Ayağım Kitap Yorumu

0
358

Gerçek bir hayat hikayesini aslında kendi hayatını anlatan SOL AYAĞIM kitabı ile Christy Brown dünyanın en ses çok ses getiren yazarlarından biridir.

Hikaye de ne anlatılıyor ? demek yerine Christy Brown kim dir? demek daha doğru olacaktır.

İrlandalı yoksul bir ailede beyin felçli olarak dünyaya gelmiştir. Sol ayağı dışında vücudundaki hiç bir uzvunu kullanamamaktadır. Çocukluğunun ilk yıllarında durumunu fark edemedi ama 10 yaşına geldiğinde bu durumunu anlar hala gelmişti. Koşamadığının, futbol oynayamadığının, tek başına yemek yiyemediğinin farkında olmuştu. Bu durum onu ağır bir depresyon ve bunalım dönemine sürükler.

Ama annesi onun bunu durumunu iyileştirmek için elinden gelen her şeyi yapar. Ona sol ayağı ile yazmayı, daktilo kullanmayı öğretir.

Yaşı ilerledikçe o da yaşıtları gibi aşkla da tanışır. İnanın bana aşkı tarifi tüylerinizi diken diken edecektir.

Özün de SOL AYAĞIMn da anlatılmak istenen net, İnsan sağlığının ne denli önemli olduğudur. Hareket özgürlüğünün insana diğer özgürlüklerinin kapısını sonuna kadar açtığının göstergesidir.

Hani sürekli söyleniyoruz ya ofluyoruz hani olmadı deyip kenara çekiliyoruz ya işte bu kitap da bunların nedenli kolay şeyler olduğu vurgulanıyor.

İnsan kendi dünyasından dışarı çıkmayıp, başka dünyaları ziyaret etmediği sürece dünyadaki en büyük sıkıntıyı kendisinin ki sanır 😉

SOL AYAĞIM mutlaka okumanızı tavsiye ettiğimiz kitaplardan bir tanesidir 😉

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı