İstatistik ve zekanın bir arada kullanıldığı popüler kitap OLASILIKSIZ!

0
427

ŞANS YOKTUR! OLASILIKLAR VARDIR!” diyen Adam Fawer’ in ilk romanı olmasına rağmen kitap listelerinde zirve de aylarca kalmayı başardı.

olaslksz
Olasılıksız kitabın tanıtımlarından ve okuyucu kitlesinden sakın ön yargı ile yaklaşmayın kitaba çünkü sadece istatistiğe ilgilisi olan insanların değil maceraya ve zekaya, bilime ilgisi olan insanların da dikkatini çeken bir hikaye yaratılmış.

Bunun yanı sıra olasılıksız klasik Amerikan filmlerin deki gibi kumarbazlar, ajanlar, bilim adamları, mafya, iyiler ve kötüleri de hikayesin de fazlasıyla barındırıyor.

Ki bu yüzden Olasılıksız kitabına en fazla eleştiri getiren kısım da bu oldu. “Amerikanvari olması” Hikayenin bazı yerlerinde bu tutumu biraz abartıya kaçmış ama yazar Amerikalı ve doğal olarak kendi ülkesini hikayesine işlemesi gayet normal olduğunu düşünüyorum.

Bir şizofren ile bir epilepsi hastası arasındaki diyaloglar ve yaşadıkları empati kitap da en çok ilgimi çeken şeylerdi.

En az romanı kadar yazarın hayat hikayesi de ilgi çekici.

Ekonomi mevzunu, istatistik yüksek lisanslı ile MBA yaptıktan sonra ülkesinin en iyi firmalarının birinde işe başlamış, en yakın arkadaşının geçirdiği ağır hastalığı ile hayatı sorgulamaya başlamış ve çocukluk hayalini yani kitap yazmaya karar vermiştir. Tüm hayatını eliyle savurmuş ve hasta olan arkadaşı ile kitap yazmaya başlamış. Kitabı yayınlandıktan sonra arkadaşı hayatını kaybetmiştir.

Olasılıksız sinemaya uyarlandı. Ancak Adam Fower izleyemedi. Çünkü yazar 6 yaşından beri görme engellidir.

Dürüst olmak gerekirse, yazara sonsuz saygım var. Ben okumanızı tavsiye ediyorum.

Hayal gücünün görme ya da görmemekle ilgisi yoktur.
Hayal gücü düşünmekle gelişir ve cesaretle gerçekleşir.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı