Senden Önce Ben – Jojo Moyes

0
352

Rorijinal ismi Me Before You olan Jojo Moyesin kaleminden çıkan Senden Önce Ben , dünya kitap listelerinde üst sıraya girmeyi başardı.

Aşırı duygusal bir anlatımı ile insanı baştan aşağıya bir duygu selinde yüzdürüyor. Aşk romanları sevenlerin elinden bırakamayacağı bir kitap olmuş diyebilirim.

İşçi sınıfından bir ailenin kızı Lou ile başından geçen bir olay neticesinde kötürüm olan Will arasındaki aşkı anlatan biraz toz pembe bir hikaye diyebilirim. Kitaba bolca serpiştirişmiş bu toz pembelik biraz ağır mı geldi desem ya da bu kadar küçük emrahçılık olmaz dedirten sahneleri yok değil.
Hani bazı hikayeler vardır. İnsana hayatının ne denli kıymetli olduğunu gösterir. Ana teması budur. Ancak bu kitap resmen insanın gözünün içine sokuyor.

Bazen abartılı şekilde hani tam anlamıyla way be ne hikaye demedim. Kitabın başından itibaren sonu az çok tahmin edebiliyorsunuz.

Dürüst olmak gerekirse Will hikayesi insanı etkiliyor. Beni duygusallaştıran sadece oydu.
Elinizden yitip gidenleri öylece izlemek…. İzlemenin ağırlığı altında ezilmek…

Bu öyle bir şey ki “Seni Seviyorum” demeyi en yalın hali ile söylemek başka o kelimeyi kullanmadan onu anlatmak ve dillendirmek bambaşka. Bu kitap da o yalın hali yer alıyor.

Aşırı gerçekçi yaşayan biriyseniz Senden Önce Ben kitabındaki pembelikler sizi kitaptan uzaklaştırabilir.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı