Sıkıştırılmış zaman diliminde yaşamak! AYNI YILDIZIN ALTINDA – John Green

0
312

aynyldzJohn ismini taşıyan kötü bir yazar görmedim duymadım diyebilirim.

JOHN GREEN de en iyilerden biri AYNI YILDIZIN ALTINDA’ nın efsane yazarı olarak hafızamda altın harflerle kazılı.

Romantik kitapların sevenlerin okuması gereken onları sarıp sarmalayacak sıcacık bir sevgi yumağı.

Kitap ilgili yorumlarımı mümkün olduğunda spoiler’siz olmasına dikkat ederek yazıyorum.

Zira her zaman dediğim gibi sizin ağzınızın tadını değiştirmek ve engellemek istemiyorum.

Sıkıştırılmış zaman dilimleri içinde hayatın anlamını bulmaya çalışan, Aşık olmanın ve aşkın gülüşlerini, ağlayışlarını yaşayan, kanser hastası gençlerin hikayesi anlatılıyor.

Sürükleyici bir kitap değil ama kitabın amacı da bu değil zaten zamanın nedenli kıymetli ve yavaş olarak yaşanması gerektiğini vurgulayan bir kitaptan sürükleyicilik beklemek tutarsızlık olurdu.

Ama içerik oldukça kalabalık diyebilirim. Hastalıklar, oyunlar, felsefi yaklaşımlar, kitaplar, müziklerle dolu dolu bir yaşam ırmağı diyebilirim.

İnsanı etkiliyor mu ? sorusuna yanıtım. EVET EVET EVET!
Adına yaşam dediğimiz sıkıştırılmış zaman diliminde kalp kırmanın, insan incitmenin, saçma sapan ön yargılar yüzünden yaşamı dibine kadar canımız istediği gibi yaşamayanın kıymetini bilememenin düşüncesizliği içinde evet insanı oldukça etkileyen bir kitap diyebilirim.

Hikayenin haziran ayında vizyona girecek bir film olarak karşımıza çıkacağına da hatırlatmak isterim. 😉

“Seni seviyorum,” dedi kısık sesle.
“Seviyorum,” dedi. “Seni seviyorum ve doğru şeyleri söylemek gibi basit zevklerden kendimi mahrum etmeye pek meyilli değilim. Seni seviyorum ve sevginin boşluğa atılan bir çığlık olduğunu ve unutulmanın kaçınılmazlığını, herkesin ölüme mahkum olduğunu ve tüm çabamızın toza dönüşeceği bir günün geleceğini biliyorum ve güneşin elimizdeki tek dünyayı yutacağını da biliyorum ve seni seviyorum.”

”Bu dünyada incinip incinmeyeceğine dair tercih yapma şansın yok ancak seni kimin inciteceğini seçebilirsin, ihtiyar. Ben kendi tercihlerimden memnunum. Umarım o da tercihlerini sever.”

Peki dedi sonsuzluk kadar uzun gelen bir süre sonra,
‘Belki peki bizim sonsuza dek’imiz olur
‘Peki dedim
Keyifle Kalın
Bahar Baltacı