Dostoyevski’nin unutulmak eseri SUÇ ve CEZA

0
326

SUCCEZADostoyevski’nin unutulmak eseri SUÇ ve CEZA

Dostoyevski öyle bir yazardır ki, onun kitaplarını okuyan herkesin karakterine, kişiliğine işler ve nerede onun adını görseniz derin düşünlerde yüzer ve ufuklara açılırsınız.

Nasıl ki Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşif etti ve o ve tüm dünya değişti. İşte bu kitap da benim için öyledir en güzel keşifimdir. Bu kitabı okuduktan sonra günlerce Dostoyevski ile uyudum, kalktım, yürüdüm ve sonsuzdum.

SUÇ ve CEZA, Dostoyevski’nin dünya üzerinde en önemli romanlarından biridir. Orjınal adı Prestupleniye i Nakazaniye olan roman 1866 yılında Rus Habercisi isimli dergide yayınlandıktan sonra cilt haline getirilmiştir. Yazarın Sibirya’da cezaevinden döndükten sonra paraya ihtiyacı olduğu için yazdığı roman onun en uzun romanlarından olma özelliğine sahiptir.

Kitabın her sayfasında gerilimi üzerindeniz de hissedeceksiniz. İnsanın iç dünyasına inen, orada yaşanan hesaplaşmaları, savaşları, karanlıkta yaşayan yanlarını, iyi ve kötünün seslerini ve var olan dünya daki bizler bu romanda hayatta ne kadar zeki olursak olalım bir gün mutlaka vicdanın kazanacağını ve ruhumuzu onun teslim alacağını görüyoruz.

SUÇ ve CEZA da esas karakteri Raskolnikov, dışarı da en yalnız ama içerde en kalabalık hayatlardan birini yaşan bir insandır. İnsanları “Sıradan ve olağanüstü” olmak üzere kafasında ikiye ayırmaktadır. Onun dünyasında, “Sıradan insanlar acı çekmeyi beceremezler. Ancak büyük insanlar büyük acılara katlanabilirler. Ve büyük insanlar hayalleri ve amaçları uğruna suç işleyebilirler.

İşte bu düşünceler ile onu sonunu bile bilmediği bir olaya doğru sürüklenir. Hikaye boyunca onunla terleyip onunla düşünüp onunla kalkacaksınız. İçtiği suyu bile boğanızda hissedeceğinize eminim.

Rus edebiyatını merak edenlerin okumasını özellikle tavsiye ediyorum. SUÇ ve CEZA , Dostoyevski ile tanışmak için harika bir giriş diyebilirim.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı