Kimsin sen Küçük Prens ?

0
534

Dünya üzerinde hemen hemen herkesin okuma fırsatı bulduğu kitap KÜÇÜK PRENS
Çocuklar için yazılmış kitabı mıdır ? Yetişkinler için mi ?
Resimli çocuk kitabı mıdır ? Yaşam felsefesinin anlatıldığı bir kitap mıdır?
Kimsin sen Küçük Prens ?

imagesEHSSSCQ2

Küçük Prens orjınal adı Le Petit Prince, Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943’te yayımlanan hikaye. New York’ta bir otel odasında yazılmış olup; kitapta Exupéry’nin çizimleri de yer almaktadır. Çizimlerine en az anlatılan hikaye kadar hayran kaldığımı belirtmek isterim. Bir kaç görselini sizinle paylaşmak istiyorum.

Basit bir çocuk kitabı gibi görünse de aslında büyüklere yazılmıştır. Kitap büyürken kaybettiğimiz değerlerimizi ve duygularımızı (aşk, yaşam, adalet, anlayış vb.) resimliyor.

Le Petit Prince kitabı ilk yazdığında yaklaşık 1000 sayfalık bir kitaptı. Şu an ki hali ile 96 sayfaya ile yayınlanmıştır. Bu kısaltması için yazar şöyle bir açıklamada bulunmuştu.

“Mükemmelliğe, yazıya eklenecek hiçbir şey kalmadığında değil, yazıdan çıkarılacak hiçbir şey kalmadığında ulaşılır.
imagesHikaye Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlar. Kitabın çıkış noktası olan bu çöl ise Saint-Exupéry’ nin 1935’te bir uçuşu sırasında düştüğü ve bir şekilde kurtulmayı başardığı çöldür.

Küçük Prens ‘in yaşadığı asteroidi (B612) bulan bir Türk astronomdur. Hatta bu astronom asteroidi uluslararası bir kongrede anlatır ama fesli kafası ve doğulu giysilerinden dolayı kimse onu dinlemez, ama bir Türk diktatörün kıyafet devrimi yapıp herkesi Avrupalı gibi giyinmeye zorlamasından sonra aynı astronom bu defa modern kıyafetlerle kongreye katılır ve herkes ikna olur. Atatürk’ü bir diktatör olarak tanıtan bu satırlar yüzünden uzun yıllar Türk okuyucusu kitabı sansürlü okudu. Yine bu yüzden kitap, eleştirilere maruz kalabileceği gerekçesiyle 2005 yılında ilköğretim öğrencilerine önerilmek üzere hazırlanmış olan 100 Temel Eser arasından çıkarıldı.

Dünya da milyonlarca hayranı olan bu yazarın, Le Petit Prince adlı bir uçakla keşif uçuşu yaparken Akdeniz üzerinde kaybolması ve bir daha kendisinden haber alınamaması çok üzücü.

Kitap dan çok sevdiğim bir bölümle yazımı sonlandırmak istiyorum.

Senin gezegenindeki insanlar. dedi Küçük Prens.
Tek bir bahçeye beş bin gül dikiyorlar.
Ama yine de aradıklarını bulamıyorlar.
-Evet, bulamıyorlar diye yanıtladım onu.
Halbuki, aradıkları tek bir gülde ya da bir yudum suda olabilir.
-Haklısın dedim.
Bunun üzerine, Küçük Prens şöyle dedi;
Ama gözler gerçeği göremez ki. Yüreğiyle aramalı insan.
Dünya üzerinde okuduğum en yetişkin en çocuk olan bu kitabı çocuklara ve yetişkinlere tavsiye ediyorum.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı