Kitaplığımın saf altını SİMYACI – PAULO COELHO

0
318

PAULO COELHO’nun 1988 yılında yayımladığı, dünyayı kasıp kavuran, edebiyatçıların fenomen olarak gördüğü SİMYACI

SİMYACI, benim en iyi kitaplarımdan biridir. Kitaplığımın saf altınıdır. Hayatta sizin önünüzü açıp, aydınlatacak bir mum ışığınız yoksa eğer o zaman bu kitap size bir ateş yakma niteliğinde olacaktır. Simyacı size yaşamın yaşamanın felsefesini öğretiyor. Her satırı sabır, inanç, dil, cesaret kokuyor.

Siz hiç gördüğünüz bir rüyanın peşinden Mısırdaki piramitlere gidecek kadar cesaret sahibi oldunuz mu? Bu genç çocuk cesaretten fazlasına sahip bitip tükenmeyen inanca!
Rüyasında gördüğü Mısır piramitlerinin eteğindeki hazineye ulaşmak için, İspanyayı terk edip yola çıkması ile bu inanılmaz hikaye başlıyor.

Simyacının evrenin dilini nasıl çözdüğünü, yüreğini nasıl olgunlaştırdığını, şimdinin işaretleri ile geleceği nasıl gördüğünü, mutluluğu nasıl tutuğunu seyredeceksiniz. Sonra bu eşsiz manzarasının karşısından bir daha hiç ayrılmak istemeyeceksiniz.

Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi)
Bir konferansında Simyacı için; Türkiye’de Mevlana üzerine yazılan romanları tam anlamı ile Mevlanayı anlatamadığını ama Simyacı adlı kitabın çok güzel ve Mevlanayı anlayabilen birisinin elinden çıktığını söyledi.

Yıllardır duvarımda ve gözlerimde asılı olan kitaptaki en güzel söyleri paylaşmak istiyorum

Düşler Tanrının diliyle konuşurlar. Tanrı dünyanın diliyle konuşursa ben bunun yorumunu yapabilirim. Ama senin ruhunun diliyle konuştuğu zaman bunu yalnızca sen anlayabilirsin.(syf: 26 / Simyacı_ Paulo Coelho)

Bir düşü gerçekleştirme olasılığı yaşamı ilginçleştiriyor.
Ne var ki hiç kimse kendisinin kendi hayatını nasıl yaşaması gerektiğini kesinlikle bilmez.Tıpkı düşleri nasıl gerçeğe dönüştüreceğini beceremediği halde düş yorumculuğu yapan çingene gibi.

Geleceği nasıl seziyorum? Şimdinin işaretleri sayesinde.
Gizin kökü şimdidedir; şimdiye dikkat edecek olursan, onu iyileştirebilirsin.
Ve şimdiyi iyileştirebilirsen, daha sonra gelecek olan da iyi olacaktır.
Ben de herkes gibiyim.
Dünya gerçeklerine oldukları gibi değil de olmalarını istediğim gibi bakıyorum.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı