Kitaplığımın bir numarası, En kıymetli hazinem GÜNEŞ ÇAVMASI – DÜNYA VARMIŞ

0
344

gunescavmas1Kitaplığımın bir numarası, En kıymetli hazinem GÜNEŞ ÇAVMASI

Okuduğum en uzun kitaplardan biri ama bir o kadar da bitmesini istemediğim en kısa kitaplarımdan biri Dünya Varmış’ın ilk kitabı GÜNEŞ ÇAVMASI.

Bu kitap dan 1000 tane daha olsa her şeyimi erteler tek solukta bitiririm. Yazar bir kitaba adını soyadını yazsın yeterli zerre aklımda şüphe olmadan alırım ve kitabı yaşarım.

Ben hayatım boyunca masallara inanmadım inanamadım. Hiç bir masal bana gerçekte inanacağım kadar gerçekçi gelmedi.

Güneş Çavmasındaki masallar hayatım boyunca inandığım ilk masallar oldular.
Masal içinde gerçekler, gerçekler içinde masal oldukları için benim oldular.

Siz hiç okuduğunuz bir karakterin gerçek olmasını dilediniz mi?

İliklerinize kadar yalnızlık hissederken tek bir anın içinde kalabalık hissetiniz mi ?

Güneş Çavmasının baş rollerindeki Handan ile Mecnunun yaptığı tüm sohbetler de kalabalıklaştım. Çoğaldım. Büyüdüm. Huzurla doldum.

Yazar, insan ve hayatı yaşamayı o kadar güzel anlatmış ki, ömrüm boyunca çevremde edinemediğim bir çok farkındalığı bana fark ettirdi.

Hani güneşli bir günde gökyüzünüz de bir den şimşeklerin çakması gibi. Ne oluyor? Ben neredeyim? Ne yapıyorum? Ne için yaşıyorum? Kim için yaşıyorum? soruları ardı ardına cevaplarını beklemeden karşıma sıralandı ve hayat karşıma dikilip BEN KISAYIM DOYA DOYA YAŞA! diye haykırdı. Bu kitabı okuyan kulakları sağır olan biri bile bu haykırışı çok net duyabilir.

Benim için kitap defalarca okunabilecek bir varlık bir nefes bir yaşam. Her okuduğunuz dönemde sizi farklı yollara sürükleyecek farklı duygular hissettirecektir. Zira 50 yaşına geldiğimde bile yeninden defalarca okumak isteyeceğim. Kim bilir belki torunlarıma, çocuklara bende bu kitaptaki masalları anlatıp onları geleceğe mutlu sürüklerim.

Güneş Çavmasının konusuna gelmek gerekirse, kitabın ana karakteri Handan’nın hayatını sarsan bir olaydan sonra Foça ya kendine sıfırdan bir hayat kurması ile başlıyor. Ve Foça daki hayatlar ile yeşeriyor. Hayat ile ölüm arasındaki yaşamın ne denli değerli ve kıymetli olduğunu sergiliyor. Roman daki tüm karakterlerin ayrı bir duruşu var. Ve büyüğünden küçüğüne kadar hepsinden bir şey öğreniyorsunuz. Kimi zaman aşkı, kimi zaman vefayı, kimi zaman dürüstlüğü, kimi zaman dönüşümü, kimi zaman ön yargısız yaşamayı, kimi zaman pişmanlıkları aslında hepsinden hayatın kendisini görüyorsunuz. Merak içinde görmek istemediğiniz taraflarını bile görmek istiyorsunuz.

Roman karakterlerin dinlediği şarkıları da dinlerseniz tadından yenmez bir hal alıyor.

Karakterlerin ruh hallerine göre dinledikleri şarkılar sizlerin de ruhlarına dokunuyor.

Dürüst olmak gerekirse hayata bakış açısı ile Mecnun beni en çok etkileyen karakterdi. Sırf onun için bir kitap yazılsa kesinlikle bir solukta okurum.

Kitapta Handan ile Mecnun’un hemen hemen tüm sohbetlerini altını çizmiş biri olarak size en sevdiğim satılardan bir kaç tanesini paylaşmak istiyorum.

Zaten bir tane aşk tarifi de olmaz! Şimdi.
Sardunya toprakla buluştu mu, su vermesen de coşar.
Güle su lazım… İnce ince ilgilenmek lazım.
Petunyaya ne yaparsan yap yaz sonuna doğru ölür.
Papatyalar da sardunya gibidir mesela.
Begonvil çoook güzeldir ama sert bir kışı atlatamaz. Naparsan yap, atlatamaz işte. Yani.
Aşk dediğin, insanın toprağının nasıl olduğuna.
Başına neler geldiğine bağlı.
Hangi çiçeğe benzediğine bağlı.
İki insan bir araya geldiğinde topraktan ne çıkacağına bağlı. diyerek bitirdi konuşmasını Mecnun

Dünya Varmış’ın henüz ikinci kitabı yayınlanmadı. Tüm yayın evlerini araştırıp takip eden biri olarak söylüyorum. 🙂 En yakın takipçilerinden biriyim. Eğer kitap ve yazar hakkında merak ettiğiniz her ne varsa onu takip etmek istiyorsanız aşağıdaki adreslerden kendisini takip edebilirsiniz.

http://www.dokundum.com/
https://twitter.com/Dokundum

Bu arada 4 yaşındaki yeğenime artık böreğim diye sesleniyorum. O da bana en sevdiği yemek pilavım diyor 🙂

Dış Ses: Kitabı okuduktan sonra böreğimi kelimesini anlamını anlayacaksınız 🙂

Keyifle Kalın,
Güneşle Kalın,
Handanla Kalın,
Mecnunla Kalın, Dünya Varmış ile sonsuzda kalın.

Bahar Baltacı