Efsane kitap Hayvan Çiftliği / George Orwell

0
339

George Orwell kimdir?

Hindistan doğumlu yazarın babası sivil polisti. Daha sonra ailesi ile İngiltere de yaşadı.
İlerleyen yaşlarında tekrar Hindistan’a döndü ve polis memurluğu yaptı. (Burma da)

Bu memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur. İkinci dünya savaşı sırasında BBC de çalıştı ve edebiyat editörü oldu.

İlk eseri Animal Farm’ da bir sosyalist olarak rus devrimini yani komünizmi eleştirmiştir. Kendini dünyaya bu inanılmaz eseri ile tanıtmıştır.
Veee tadı damağım da kalan Hayvan Çiftliği

George Orwell’in mecazi bir dil kullanarak taşlama ve kara mizah olarak yazılan siyasal eleştiri romanıdır. Stalizmi acı bir şekilde eleştiren roman, SSCB’in kuruluşundan beri gerçekleşen olayları kara bir mizaha vurarak betimlemiştir. 2. Dünya Savaşı nedeniyle müttefiklerinin dikkatini çekmekten korkan İngiltere’de sansürlenmiştir.

Kitap daki karakterleri ana hatları ile sizlerle tanıştırmak istiyorum. Ancak fazla derinine inmeden çünkü bu kitabı okuma keyfinizi kaçırmak istemiyorum.

Napoleon: Çiftlikte iktidar olan domuz. Diğer hayvanlara yasak olan her şey ona serbesttir.
O dünyadaki domuzları temsil ediyor. Kitabı okuyunca anlayacaksınız. Tam bir domuz.
Snowball: Darbe ile yerinden edilen yaratıcı bir lideri temsil ediyor. Ve sonunda o da bir masal olarak anılıyor tıpkı tüm dünyada haksızlığa uğrayan liderler gibi.
Boxer: Çalış çalış çalış ama ne için ? çalışması mücadele etmesini sorgulamadan çalışmak amaçsızca çalışmanın ona tek getirisi at kasabı oldu.
Benjamin: Konuşmayı sevmeyen etliye sütlüye karışmayan yaşlı eşek. Boşunalık tezinin savunucusu ki kendine göre de haklı olabilir diye düşünüyorum.
Birde kuzular: her şeye meleyen kuzular. Amaçsız ezberciler.
Kitap hakkındaki karakterler hakkında daha fazla yorum yapmayacağım. Kitabı okuduktan sonra bu yorumları sizlere bırakıyorum.

Dürüst olmak gerekirse son zamanlar da okuduğum en iyi kitaplar biridir.
Dünyayı, ülkenizi, şehrinizi bile yeniden tanıyacağınız bir kitaptır.
Bakış açınızın çevrenizde değişeceğine emin olabilirsiniz.
Ve hayatınızda hiç bir hiyerarşi artık eskisi gibi anlaşılmaz kalmayacaktır.
Anlatması Orwell’den anlaması sizden 😉

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı