Polisiyenin Babası Jean-Christophe Grange

0
560

Bu adam bir piskopat, bir sadist, bir deha, bir kaçık bu adam sınırları yeninden çizen adam Jean-Christophe Grange

Benim bağlılığım. Ve en büyük takıntım. En iyi kitaplarımın sahibi. Grange bir yana tüm dünyadaki kütaphaneler bir yana. Bir gün karşılaşmak istediğim bir psikopat deha.
Kurgunun mükemmelliği, sürükleyici anlatımı, muhteşem psikozları, karakterlerin keskin çizgileri, kurguların ilginç bağlantıları, insanın bilinç altına yerleşen travmalar, kanın siyah rengi ve milyonlarca fazlası tüm kitaplarında bunları bulacaksınız.

Şimdi size sırayla kitaplarını özetlemeye çalışacağım. Ama tavsiyem hepsini okuyun.

polis

Leyleklerin Uçuşu : Grange en iyi kitabı. Dedektif, polise nin yanında birde leylekler hakkında bir belgesel tadında. Kitabın sonunu asla tahmin edemeyeceksiniz 100 de 100 garanti veriyorum. (Benim Top 1 im)

Kızıl Nehirler: Kurgusu hayal bile edilemez. Hızla nehire sürükleneceğinize eminim. Ki kitapdaki 2 ana karakter insanda derin izler bırakıyor. Özellikle de Kavim ( müslüman bir gencin hikayesi)

Kurtlar İmparatorluğu: Türkler, ülkücü/bozkurtçu dönemi, polisiye ve tabi ki İstanbul bu kitapda herşey var. Tıbbın karanlık amaçlara alet edilmesi, seri cinayetler Paris’te başlayıp Nemrut Dağı’nda sona eren bir kovalamaca.

Siyah Kan: Hani nasıl desem Siyah kana susadım desem çok doğru olacaktır. Grange bu kitapları yazarken ne içiyor diye merak ediyordum. Cevabı buldum kan.

Şeytan Yemini: Bu kitabında kedinin fare ile oynadığı gibi okuru ile oynamış. Luc asla unutamadığım bir karakter ve kurgusu beni uykusuz bıraktı. Tek gecede bitirdiğim bir baş yapıt.

Koloni: Grange’ın bundan önceki bütün kitaplarını okudum fakat bu kitapta aynı tadı ve heyecanı alamadım. Konu diğer kitaplarına göre biraz basit kalmış ve okurken bir eksiklik hissettim. Tüm bunlara rağmen okunmaya değer bir Grange kitabı

Kaiken: Japon kültürüne dair tasvirler bulunan kurgusu güzel ancak gerilimi düşük olan yine macerası biraz az olan bir kitabı. Ama kaiken akıllarda kalan bir roman hikayesiyle.

Taş Meclisi : Şamanlardan, Moğolistan’a oradan taygaya nükleer denemelere, cinayetlere adli tıp bilgilerine kadar okuyucuyu ordan oraya sürükleyen, sürüklerken öğreten çok güzel bir kitap.

Ölü Ruhlar Ormanı: Gerilimin düşük olduğu ağır ağır ilerleyen bir kitabı. Herkese hitap etmeyebilir sıkılabilirsiniz.

Keyifle Kalın
Bahar Baltacı