ELLİ TON SERİSİ / E L James

0
579

Grinin Elli Tonu
Karanlığın Elli Tonu
Özgürlüğün Elli Tonu
ve bu üç serinin meşhur yazarı benim tonton teyzecim dediğim E J JAMES 🙂

Şirkette, otobüs de, vapurda, park da, yolda, markette her yerde kapağını 100 metre öteden tanıdığım elli ton serisi! Bugün bunca ülkede 50 milyon okur, bu cüretkar öyküyü okuyorsa bu kitap bir klasik olarak yerini raflarda aldı demektir.

Grinin Elli Tonu için kötü eleştiriler gelmedi değil. Anne pornosu, seks satar, erotizm dünyası gibi etiketleri de yapıştırdılar tabi hatta bir çok ülkede yasaklayanlar da oldu.
Kim ne derse desin kadınların yıllardır okuduğu Beyaz ve Toz Pembe Romanları devirip geçti ilk sıraya ağalar gibi oturdu Gri Roman.

Türkiye de son zamanlara popüler olsa da dünyaya adını çok daha önce duyurdu. Bir ev kadını tarafından yazılan orjinal adı FİFTY SHADES OF GREY 50 milyon okuyucuya ulaşan seri büyük bir başarı hikayesi.

Anastasia’nın bir röportaj yapmak için Christian Grey ile tanışması ile başlayan aşkın büyüsünün ön planda olduğu ama aşkın yatak odası halinin de anlatıldığı erotik içerikli aşk romanı diyebilirim

Şimdi neden bu kadar çok satıyor farklılık nedir? dediğinizi duyar gibiyim 🙂
Anastasia aşkın saf halini resimlerken, Grey yakışlı, zengin, zeki, arzulu, ihtiraslı, seks oyuncakları, kırbaçları ve psikolojik tuzakları resimliyor.

Bu kitaplar ( Grinin Elli Tonu , Karanlığın Elli Tonu, Özgürlüğün Elli Tonu ) Hakimiyet , Teslimiyet , Sadizm, Erotizm içinde barındırmasına rağmen kadınlar ve erkekler tarafından çok gerçekçi ve farklı bulunduğu için okunuyor. Çünkü yıllardır okuduğumuz pembe romanlarda şiirler, yazılar, acılar, hediyeler vb. her şey vardı ama kimse yatak odasını aralamadı aslında aşkın aşkı tamamladığı yeri anlatmadı. İşte bu yüzden bu kitap serisi çok satılıyor. Gizli kalanı resimlediği için.

Tüm dünyada hakimiyeti, iktidarı ve cinselliği elinde bulunduran erkeklere karşı iki çocuklu bir kadının en büyük tabulardan birini cinselliği özgürce anlatması kitabın arkasında yazılı olan “özgürleştirici roman” ifadesini tüm kadınlara anlattığının kanıtı olmalı.

Grinin Elli Tonu  ve serinin diğer kitaplarını dünya üzerindeki tüm kadınlar okumalı.

Keyifli Kalın
Bahar Baltacı