Ve Kurt Seyt’in Murkası

0
433

Ve Kurt Seyt’in Murkası

Kurt Seyt & Shura ile geçen günlerde sizi tanıştırmıştım.
Şimdi sıra gerçeğe dayanan hikayenin devamı olan Kurt Seyt & Murka da.murka

Hasret öldürür mü ?
Siz hiç hasretten ölen birini gördünüz mü?
Bedenin ölmesi korkutmasın sizi?
Duyguların ölümü korkutsun sizi?
Ruhun ölmesi korkutmasın sizi?
Yaşama nedeninizin ölmesi korkutsun sizi?

Bir insan düşünün ey dostlarım,
Her geçen saniye ülkesine, çocukluğuna, ailesine, aşkına olan özlemle yanıp tutuşan, elini alevlere korkmadan daldıran, tren raylarında ölüme atlayan ama ölmeyen, ölemeyen bir insan…

Ah Seyt! Yaşayan bedeni olmasına rağmen ruhunun özlemlerde nasıl ölüp bittiğini görmek okuyanda derin bir acı bırakıyor. Gırtlağına kadar özlemle dolu yaşamanın zorluğu ve çaresizliği adeta sizi bir adım daha büyütüyor.

Kurt Seyt ve Shura’nın aşkına tanık olduktan sonra Murka’yı kabullenmek oldukça zor geliyor. Hem okuyucuya hem de Seyt’e çok zor geliyor.
Shura ile yollarını ayıran Seyt’in Murka ile evlenmesi , İstanbul daki yaşamları, hayatla olan kavgaları, gidişleri, gelişleri, çırpınışları ve sessiz çığlıklarına tanık olacaksınız.
Kurt Seyt & Murka  da bambaşka bir Seyt tanıyoruz. Teslimiyetçi, suskun, aitsizlik duygusunu yaşayan ve hasretinden her yere giden giden giden…

Ve Murka’sını tanıyorsunuz. Maalesef roman boyunca sinirlerimi bozan ana karakter olmaktan öteye gidemedi. Sürekli ağlayan, ezik, çaresiz, ufuklara kapalı bir düşünce, yeni insanlara ön yargılı, bir şapkayı takmayı bile problem eden naftalin kokulu bir kadındı.

Bana göre Murka Seyt’e aşık değildi. Çünkü aşık biri önce aşkını düşünürdü. Ne yazık ki kitap boyunca bir kere bile Seyt’i mutlu etmek için bir tercih yaptığına şahit olamadık. Oysa Seyt tüm seçimlerini onun için erteledi ve gerçekleştiremedi. Oysa Murka her seçimde önce kendi isteklerini öne öteledi. Amerika’ya gitmem ailemden ayrılmam, seninle o bara gelmem o insanları sevmiyorum, o şapkayı takmam ailem kızar bıla bıla saymakla bitmez. Çoğu zaman kıskançlıkları ile insanı boğuyor. Velev ki öz kızından bile kıskanması insana saç baş yolduruyor.

Nermin Bezmen’in yazmış olduğu bu gerçeğe dayanan hikayeyi özellikle de Kurt Seyt & Shura’yı herkesin okumasını isterim. Zira yaşamınızı da sorgulayacağınız, belki de geleceğinize yön veren duygulara sahip olacaksınız. Kelimelerin tanımlarından çok yaşattığı ve yaşatacağı duyguları anlayacaksınız.

Keyifle Kalın
Bahar Baltac