Khaled Hosseini / Halit Hüseyni

0
531

Khaled Hosseini Afganistan asıllı Amerikalı yazar Halit Hüseyni

Hijyenik batının 20 senedir unuttuğu, yamacındaki doğunun görmezden geldiği bir yer Afganistan’ın anlatıldığı üç kitap bu adamın ellerinden çıkmıştır.

Uçurtma Avcısı ile listeleri alt üst etmiş ve hemen sonrasında Bin Muhteşem Güneş ile zirveye imzasını bırakmıştır. Ve son kitabı Ve Dağlar Yankılandı ile şimdilik noktayı koymuştur.

Şah dönemi, komünist dönem, rus işgali, taliban dönemi ve son olarak isaf dönemi kısacası
Afganistan halkının yıllardır gördüğü zülümlerin anlatıldığı romanların da aslında Afganistan’ı daha yakından tanıma imkanına sahip olacaksınız.

Üç kitabın da anlatılanların gerçek olduğuna yemin bile edebilirim. Hikayelerin çoğunun gerçek olaylarla (Afganistan’da yaşanan politik olaylarla) olan bağlantısı ve anlatımın gerçekçiliğinin de insan da bu algının olmuşmasına neden oluyor.

Uçurtma Avcısı: Savaşın içindeki Afganistan’da yaşayan biri zengin biri fakir iki cocuğun dostluk, sadakat, koşulsuz bağlılık, ihanet ve vicdan azabı. Günahların kefaretini ödemenin acımasız yolları ve tabi ki yüzleşmelerin ağırlığı. Uçurtma uçurmanın ne denli zor ve özel bir şey olduğunu iliklerinizde hissedeceksiniz. Sıcak ve hüzünlü bir hikaye kesinlikle okunılması gereken bir kitabı.

Yeniden iyi biri olmak mümkün. Senin için bin tane olsa yakalarım.

Bin Muhteşem Güneş: Afganistan da kadın olmak evet evet kitabın adı resmen bu olmalıydı. Meryem ile Leyla’nın hikayesinin anlatıldığı romanda Afganistan da kadınların yaşadığı zorluklar ve etkisiz silik bir nesne gibi görülmelerine tanık olacaksınız.

Şahsen benim en beğendiğim kitabı budur. Çünkü kurgusu o kadar ince ince işlenmiş ki gerçek olmaması imkansız bir serap gibi. Bu kitabı okuduktan sonra kendinizi sorguya çekeceğinize eminim. Neden mi ? Hayatınız dan şikayet ettiğiniz her ne varsa ise size artık çok küçük gelecektir. Ya da dünyanın gerçekten acımasız olduğunu göreceksiniz ve şükür edeceksiniz.

Ve Dağlar Yankılandı : Bu kitabın da tam bir hayal kırıklığı yaşadım. İki kardeşin hikayesinden çok birleşmiş milletler hikayesi gibi.  Roman daki tüm karakterlerin hikayelerinin anlatıldığı , gereksiz ayrıntılarla sayfaların uzatıldığı, asıl konu kardeşlerin hikayesinden uzaklaşıldığı bir kitap olmuş. Kötü diyemem ama ilk iki kitabına oranla vasat diyebilir. Aynı tad aynı koku aynı renk yoktu.

Uçurtma Avcısı kitabındaki Rahim Han’ın dediği gibi, yeniden iyi biri olmak mümkün ve bu kitap, sizin de (yeniden olmasa da) daha iyi biri olmanızı sağlayabilir.
Bahar Baltacı